Nejlepší básně k recitaci pro děti i dospělé

Básně k recitaci
Co se v článku dozvíte? 🔍

Recitace básní je vynikajícím způsobem, jak zlepšit své vystupování a vyzkoušet si své umělecké schopnosti. V tomto článku se podíváme na nejlepší básně k recitaci. Na několik tipů a triků, jak zvládnout recitaci básní úspěšně a přesvědčivě. A ukážeme vám nejlepší básničky pro recitační soutěže.

Co je recitace a proč je důležitá? 📣

Recitace je umělecký projev, který spočívá v recitaci básní před publikem. Recitace může být jedním z nejefektivnějších způsobů, jak sdělit emoce, myšlenky a nálady. Správně zvolená básně může publikum rozveselit, potěšit, rozplakat a dokonce inspirovat.

Jak vybrat nejlepší báseň k recitaci? 🗝

Neexistuje univerzální odpověď na to, jaké jsou nejlepší básně k recitaci, protože to závisí na kontextu a osobních preferencích.

Nicméně, výběr správné básně pro danou příležitost může být klíčový pro vytvoření správné nálady a atmosféry. Při výběru básně k recitaci byste měli zohlednit kontext, náladu, publikum a své osobní preference.

Můžete vyhledávat básně různých autorů a žánrů, nebo se inspirovat nějakým osobním zážitkem nebo tématem, které vás zajímá.

Nejlepší básně k recitaci 📜

Jaroslav Seifert básně k recitaci 👴🏻

Jaroslav Seifert básně k recitaci
Mezi nejloblíbenější patří básně Jaroslava Seiferta

Básně k recitaci 9. třída

Pro studenty deváté třídy je dobré vybírat básně, které jsou vhodné pro jejich věk a rovněž je nějakým způsobem osloví. Zde je několik nápadů na vhodné básně k recitaci 9. třída:

 1. Karel Hynek Mácha – Máj
 2. František Hrubín – Noc s Hamletem
 3. Jiří Orten – Ohnice
 4. Jaroslav Seifert – Maminka
 5. Jan Skácel – Léto
 6. Vítězslav Nezval – Židovský hřbitov
 7. Vladimír Holan – Naše nálada
 8. Josef Kainar – U nás na jihu
 9. Bohuslav Reynek – Večerní píseň

Tyto básně jsou výborným výchozím bodem pro výběr vhodné básně k recitaci pro studenty deváté třídy. Samozřejmě je důležité brát v potaz i individuální preference a zájmy studentů, aby byly co nejvíce motivováni a zapojeni do celého procesu.

Vyberte si básně k recitaci podle obtížnosti

Název básněAutorKategorieObtížnost
„Máj“Karel Hynek MáchaKlasická poezieStřední
„Červnový den“František GellnerModerní poezieSnadná
„Mor ho!“Jan SkácelSoučasná poezieTěžká
„Podzimní nálada“Jiří OrtenKlasická poezieStřední
„Kdo jsi?“Jiří KolářKonkrétní poezieSnadná
„Až se k nám přiblíží“Karel ČapekKlasická poezieStřední
„Sbohem a šáteček“Václav HraběModerní poezieTěžká
„Stín katedrál“Josef KainarSoučasná poezieSnadná
„Naděje“František HalasKlasická poezieStřední
„Píseň na prvního máje“Karel KrylPíseňSnadná
„Básník“Jaroslav SeifertKlasická poezieStřední
„Ztráta“Vítězslav NezvalSurrealistická poezieTěžká
„Zápisník zmizelého“Karel Hynek MáchaKlasická poezieStřední
„Kamenný most“Vítězslav NezvalSurrealistická poezieTěžká
Básně k recitaci

Typy a triky na lepší recitaci básní 🤫

Recitace básní může být pro mnoho lidí náročná, protože vyžaduje správnou intonaci, výslovnost a interpretaci textu. Následující tipy a triky mohou pomoci zvládnout recitaci básní úspěšně a přesvědčivě:

 1. Porozumět básni – Předtím, než začnete recitovat básni, je důležité si ji pečlivě prostudovat. Měli byste porozumět obsahu básně, její struktuře a emocionálnímu vyznění.
 2. Zvolte správnou báseň – Pokud se rozhodnete recitovat báseň, měli byste si vybrat takovou, kterou máte rádi a dokážete se s ní ztotožnit. To vám umožní lépe se do ní vžít a úspěšně ji interpretovat.
 3. Trénujte – Recitace básní vyžaduje praxi a trénink. Měli byste si básni nacvičit mnohokrát, abyste si osvojili intonaci, výslovnost a rytmus.
 4. Učte se nazpaměť – Když se naučíte básni nazpaměť, můžete se soustředit na výraz a gesta, což pomáhá lépe předat emoce a sdělení básně.
 5. Dbejte na správnou intonaci a výslovnost – Důležitým prvkem při recitaci básní je správná intonace a výslovnost. Měli byste dbát na správné zdůraznění důležitých slov a vět, a zároveň pečlivě vyslovovat každé slovo.
 6. Interpretujte text – Recitace básně není jen o přednesu, ale také o interpretaci textu. Měli byste se snažit pochopit, co autor básně chtěl vyjádřit a přenést to do svého přednesu.
 7. Udržujte oční kontakt s publikem – Při recitaci je důležité udržovat oční kontakt s publikem. To vám umožní vytvořit větší spojení s posluchači a lépe je vtáhnout do vašeho přednesu.
 8. Nebojte se projevit emoce – Básně mají silnou emoční základnu a výrazem emocí můžete přinést do vašeho přednesu mnoho síly a autentičnosti.
 9. Relaxujte – Než začnete recitovat, uklidněte se a relaxujte. Snažte se zbavit stres

Krásné básně k recitaci pro různé příležitosti

Svatební básně k recitaci 💍

Svatba je jednou z nejdůležitějších událostí v životě. Zde je několik krásných básní, které můžete recitovat během svatebního obřadu:

 • „Svatební košile“ od Františka Halase
 • „Láska“ od Karla Čapka
 • „Svatební“ od Vítězslava Nezvala

Pohřební básně k recitaci ⚰️

Pohřební obřad je obvykle smutnou událostí. Zde je několik krásných básní, které můžete recitovat při posledním rozloučení:

 • „Ukončení“ od Jiřího Ortena
 • „Smuteční slavnost“ od Jaroslava Seiferta
 • „Naděje“ od Františka Hrubína
 • „Do neznáma“ od Jana Skácela

Vánoční básně k recitaci 🎄

Vánoce jsou jednou z nejkrásnějších a nejradostnějších událostí v roce a recitace během této doby mohou přidat na této radosti ještě více. Vánoční recitace mohou být formou vyjádření radosti z tohoto svátku, zároveň mohou posloužit i jako prostředek k vyjádření osobních pocitů a zážitků spojených s Vánocemi.

Následující seznam obsahuje několik Vánočních básní, které jsou vhodné k recitaci při různých příležitostech, například při vánočním večírku, v kostele nebo při rodinném setkání.

1. Vánoční básně pro děti

Děti jsou často tou nejradostnější součástí Vánoc a básně určené právě pro ně mohou dodat na této radosti ještě více. Zde je několik doporučení:

 • Hlídač Včelích úlů (Jan Karafiát)
 • Vánoční stromek (Josef Lada)
 • Tři oříšky pro Popelku (Božena Němcová)

2. Vánoční básně pro dospělé

Pro dospělé je vhodné vybírat takové básně, které odráží atmosféru Vánoc, ale zároveň přinášejí i nějakou hloubku. Zde je několik možností:

 • Jakub Deml – Vánoční den
 • František Gellner – Vánoční noc
 • Jaroslav Seifert – Vánoce

3. Vánoční básně pro kostel

Při Vánočních bohoslužbách mohou být recitace velmi důležité pro vytvoření správné nálady. Zde jsou některé z vhodných básní:

 • Jan Skácel – Vánoční modlitba
 • Jiří Orten – Modlitba Vánoční
 • Karel Hynek Mácha – Vánoční hymna

4. Vánoční básně pro rodinné setkání

Během Vánoc se rodiny často scházejí a básně mohou přinést dodatečné pouto a blízkost. Zde jsou některé z vhodných básní:

 • František Halas – O Vánocích
 • Karel Čapek – Štědrý večer
 • Vítězslav Nezval – Tři básně pro Vánoce

❓ Nejčastější dotazy

✅  Jaké jsou nejlepší básně k recitaci?

Nejlepší básně k recitaci jsou ty, které se Vám líbí a které Vám umožňují vyjádřit své pocity a myšlenky. Mezi nejčastěji recitované básně patří například díla Karla Hynka Máchy, Františka Halase, Jana Nerudy nebo Vítězslava Nezvala.

✅  Jak vybrat vhodnou báseň k recitaci?

Vhodnou báseň k recitaci vybírejte podle tématu a příležitosti. Pokud jde o veřejné vystoupení, zvažte délku básně a její náročnost na recitaci. Zvažte také, zda báseň odpovídá Vašim schopnostem a stylu recitace.

✅  Jak se na učit recitovat báseň?

Naučit se recitovat báseň je nejlepší začít postupně. Začněte s krátkými básněmi a postupně přecházejte k delším. Zkuste si text báseň rozdělit do částí a každou část si postupně zapamatujte. Poté můžete zkoušet celou báseň a snažte se při recitaci myslet na důraz, intonaci a rytmus.

✅  Kde najít texty básní k recitaci?

Texty básní k recitaci můžete najít v knihách, internetu nebo ve školních učebnicích. Existuje také mnoho antologií a sbírek básní, které jsou vhodné pro recitaci.

Milujete básně? Možná se vám bude líbit i náš výběr motivačních citátů.

5/5 - (30 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a