Jak dlouho se vaří brambory? Ve slupce, na salát, na kaši…

Jak dlouho se vaří brambory
Co se v článku dozvíte? 🔍

Brambory jsou jednou z nejoblíbenějších příloh k jídlům na celém světě. Mnoho lidí si myslí, že vaření brambor je jednoduché, ale ve skutečnosti záleží na několika faktorech. V tomto článku se dozvíte, jak dlouho se vaří brambory, jak zvolit správné brambory k vaření a jak si udržet jejich chuť a texturu.

Výběr správných brambor

Než začnete vařit brambory, vyberte správný druh. Existují různé druhy brambor, které se liší svou konzistencí a chuťovými vlastnostmi.

Pokud chcete vařit brambory, které budou mít krásnou a pevnou texturu, vyberte si druhy s vyšším obsahem škrobu, jako jsou například druhy Russet nebo Yukon Gold.

Naopak, pokud chcete měkké a vláčné brambory, zvolte druhy s nižším obsahem škrobu, jako jsou druhy Red Bliss nebo New Potatoes.

Příprava bambor k vaření

Než brambory vložíte do hrnce s vařící vodou, připravte je k vaření. Brambory omyjte pod tekoucí vodou a oloupejte je. Pokud chcete, aby brambory vařením uvolnily méně škrobu, nakrájejte je na menší kousky.

Jak dlouho se vaří brambory?

Velikost bramboryVaření ve slupceVaření bez slupkyTrouba nebo Mikrovlnka
Malé15-20 minut20-25 minut10-12 minut
Střední20-25 minut25-30 minut12-15 minut
Velké30-35 minut35-40 minut15-18 minut
Jak se vaří brambory tabulka

Doba vaření brambor závisí na velikosti a druhu brambor, které používáte.

Obecně platí, že menší kousky brambor se vaří rychleji než větší kousky. Pokud vaříte menší kousky brambor, může stačit 15 až 20 minut, zatímco větší kousky brambor budou vyžadovat až 45 minut vaření.

Jak dlouho vařit brambory
Jak dlouho vařit brambory? Menší kousky 15 – 20 min, větší klidně 45 min.

Při vaření brambor je důležité sledovat, kdy jsou hotové. Pokud jsou vařené příliš dlouho, mohou se stát měkkými a rozpadavými. Brambory jsou hotové, když je snadné je propíchnout vidličkou nebo nožem.

Pokud používáte mikrovlnnou troubu, dejte brambory do mikrovlnného pekáče a přidejte trochu vody. Přikryjte je a vařte na vysoké úrovni asi 10 minut. Poté je obraťte a vařte dalších 5-10 minut, dokud nejsou měkké.

Pokud pečete brambory v troubě, předehřejte troubu na 200 °C. Brambory dejte na plech a pečte je asi 40-50 minut, dokud nejsou měkké.

Brambory naDoba vaření
Salát15-20 minut
Bramborová kaše20-25 minut
Pečené brambory30-40 minut
Bramborový guláš45-60 minut
Bramborové knedlíky20-25 minut
Bramborové placky5-7 minut na každé straně
Jak dlouho se vaří brambory na různé způsoby

Jak dlouho se vaří brambory ve slupce?

Doba vaření brambor ve slupce závisí na velikosti brambor a také na tom, zda jsou měkké a uvařené. Obecně platí, že menší brambory se vaří kratší dobu než ty větší. Pro přibližné časy vaření brambor ve slupce můžeme použít následující tabulku:

Velikost brambor ve slupceDoba vaření
Menší (průměr do 5 cm)15-20 minut
Střední (průměr 5-7 cm)20-25 minut
Větší (průměr nad 7 cm)30-40 minut
Jak dlouho se vaří brambory ve slupce?

Pravidelně kontrolujte stav brambor během vaření, aby nedošlo k jejich převaření. Když se brambory snadno propíchnou vidličkou nebo nožem a jsou měkké, jsou hotové. Po uvaření ve slupce je třeba je okamžitě oloupat a připravit podle potřeby.

Jak dlouho se vaří brambory na salát?

Brambory na salát se vaří obvykle kratší dobu než brambory na jiná jídla, protože je důležité, aby zůstaly pevné a nebyly rozvařené. Obecně platí, že menší brambory se vaří rychleji než větší brambory. Zde je orientační tabulka pro vaření brambor na salát:

 • Malé brambory (velikost vajíčka): 10-15 minut
 • Středně velké brambory (velikost pěsti): 15-20 minut
 • Větší brambory (velikost dvou pěstí): 20-25 minut

Pravidelně kontrolujte, zda jsou brambory uvařené, a testujte je vidličkou nebo nožem. Brambory by měly být měkké, ale stále pevné a nerozpadat se. Pokud jsou brambory uvařené příliš dlouho, budou mít měkkou a vlhkou konzistenci a budou se špatně držet pohromadě v salátu.

Jak dlouho se vaří brambory na kaši?

Doba vaření brambor na kaši se liší v závislosti na druhu brambor a konkrétním receptu. Obecně platí, že brambory na kaši se vaří déle než brambory na salát, protože musí být měkké a rozvařené.

Většinou se doporučuje vařit brambory na kaši po dobu 20-30 minut. Nicméně, pokud jsou brambory větší nebo tvrdší, může být třeba je vařit déle. Doporučuji vždy zkontrolovat, zda jsou brambory dostatečně měkké a rozvařené, než je použijete do kaše.

Jak poznat, že jsou brambory uvařené?

Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat, zda jsou brambory uvařené. Můžete je zkoušet vidličkou nebo nožem, nebo můžete zkontrolovat, pokud je stlačíte.

Pokud brambory vyzkoušíte vidličkou nebo nožem, zasunete je do brambor. Jestli je snadno propíchnete a brambory se nelepí na vidličku nebo nůž, jsou pravděpodobně hotové. Pokud vidlička nebo nůž zůstanou v bramborách uvězněny, brambory potřebují ještě chvíli vařit.

Dalším způsob je, že stlačíte bramboru mezi prsty nebo na prkénku. Pokud se brambora snadno rozmačká, je pravděpodobně uvařená. Pokud je brambora tvrdá nebo se špatně rozmačkává, potřebuje vařit déle.

Použití uvařených brambor v jídle

Bramborový salát

Pro přípravu bramborového salátu s uvařenými bramborami potřebujete:

 • Uvařené brambory
 • Cibuli
 • Kyselou smetanu nebo majonézu
 • Sůl a pepř podle chuti

Oloupané a nakrájené brambory smíchejte s nakrájenou cibulí. Přidejte kyselou smetanu nebo majonézu a promíchejte. Dochutíme solí a pepřem podle chuti.

Bramborová polévka

Pro přípravu bramborové polévky s uvařenými bramborami potřebujete:

 • Uvařené brambory
 • Cibuli
 • Mrkev
 • Zeleninový vývar
 • Sůl a pepř podle chuti

Na oleji osmahneme na drobné kostičky nakrájenou cibuli a na plátky nakrájenou mrkev. Přidáme uvařené brambory nakrájené na kostičky a zalijeme zeleninovým vývarem. Vaříme do měkka a dochutíme solí a pepřem.

Další nápady na pokrmy z brambor.

❓ Nejčastější dotazy

✅  Jak poznat, že jsou brambory uvařené?

Existuje několik způsobů, jak poznat, zda jsou brambory uvařené. Nejčastěji se používá metoda vidličkování, kdy se do brambor píchne vidličkou. Pokud vidlička bamboru snadno propíchne, jsou uvařené. Pokud brambory vaříte na salát nebo do polévky, je lepší je uvařit trochu pevnější, aby se nepřevařily. Pro přípravu kaší nebo bramborových knedlíků je vhodnější uvařit je měkce, aby se snadno rozdrobily nebo nadrtily.

✅  Lze vařit brambory v mikrovlnné troubě?

Ano, brambory lze vařit v mikrovlnné troubě. Je však třeba dávat pozor, aby nedošlo k přehřátí, které může způsobit, že brambory se rozpadnou nebo ztratí chuť. Pokud se rozhodnete vařit brambory v mikrovlnné troubě, doporučuje se je nejprve nakrájet na menší kousky, přidat trochu vody a zakrýt je vhodným poklicí. Poté je ohřejte v mikrovlnné troubě na vysoké výkonosti po dobu přibližně 10-15 minut, v závislosti na množství a velikosti brambor. Doporučuje pravidelně kontrolovat jejich stav během vaření a poté případně vaření prodloužit.

✅  Je třeba brambory před vařením oloupat?

Obvykle se doporučuje oloupat brambory před vařením, protože slupka brambor může být tvrdá a drsná. Nicméně, pokud jsou brambory velmi mladé a kůže je tenká a hladká, není nutné je oloupat. Také pokud jsou brambory biologicky pěstované, může být kůže tenká a zdravá, takže můžete brambory vařit se slupkou. Je důležité si uvědomit, že pokud se rozhodnete brambory vařit se slupkou, musíte je důkladně očistit a umýt, aby byly odstraněny nečistoty a chemikálie, které se na kůži mohou nacházet.

✅  Jak dlouho vařit brambory?

Doba vaření brambor závisí na velikosti a typu brambor, stejně jako na způsobu, jakým se vaří. Obecně platí, že menší brambory se uvaří rychleji než větší. Při vaření v hrnci na sporáku se vaří obvykle 15-30 minut, v závislosti na velikosti. V parní troubě trvá vaření brambor obvykle 20-30 minut, zatímco v mikrovlnné troubě může být doba vaření kratší asi 8-12 minut. Nicméně, je důležité pravidelně kontrolovat brambory, aby se zabránilo převaření a zbytečnému rozpadnutí.

Doporučujeme: Ačokča zdravé a chutné recepty, osvědčené recepty na bešamel.

5/5 - (10 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a