Druhy pavouků v ČR – běžní pavouci v Česku

Druhy pavouků v ČR
Co se v článku dozvíte? 🔍

V článku vám uvedeme pouze výrazné či charakteristické druhy pavouků ČR. K správné determinaci většiny druhů pavouků je nutná speciální literatura a silná binokulární lupa. 🔍

Kolik druhů pavouků je v ČR?

České republice je známo téměř 900 druhů pavouků 🕷 u 37 čeledí. Z toho 482 pavouků je uvedeno v Červeném seznamu v různém stupni ohrožení. 27 pavouků je považováno za vyhynulé.

Biologie pavouků

Pavouci jsou nejznámějším řádem klepítnatců. Mají 4 páry kráčivých končetin, tělo členěno na hlavohruď a zadaček, dále klíšťkovité chelicery s vývodem jedové žlázy, makadla a koleno.

Většina zástupců má 4 páry očí. Jen vývojově primitivnější skupiny mají pouze 3. Makadla samců jsou zakončena kopulačním orgánem. Jeho tvar je důležitým určovacím znakem, stejně jako pohlavní destička samice v přední části zadečku.

Vývoj je přímý. Mladí pavouci jsou velmi podobní dospělcům, ale nemají vyvinuté pohlavní orgány.

Všechny druhy pavouků jsou dravé. Pouze několik málo z nich přijímá v juvenilních stadiích i rostlinné šťávy. K usmrcení kořisti využívají často mohutné chelicery a jedovou žlázu, která je do nich vyvedena. Trávení je vnější, přičemž trávicí enzymy jsou součástí tekutiny vstřikované chelicerami do ulovené kořisti.

Část druhů pavouků využívá k lovu pavučiny. Tzv. dvourozměrné (křižáci, čelistnatky…), trojrozměrné (plachetnatky). Primitivní druhy pavouků využívají k lovu pavučiny vybavené tzv. kribelovým vlášením – velmi jemná vlákna namotaná na vláknech silnějších). Vývojově pokročilejší skupiny mají pavučiny vybavené lepem. Některé skupiny pavouků využívají pavučin pouze při reprodukčním cyklu (k uchycení vajíček), při svlékání staré pokožky či k letu.

Nejčastější druhy pavouků v ČR

Název pavouka
Slíďák mokřadní
Pokoutník stájový
Křižák obecný
Plachetnatka jazýčková
Zápřednice jedovatá
Běžné druhy pavouků v ČR

Slíďák mokřadní

Slíďák mokřadní je jedním z častěji se vyskytující druhy pavouků v ČR
Slíďák mokřadní je jedním z častěji se vyskytující druhy pavouků v ČR

Hlavohruď 3 – 4 mm. Patří mezi nejhojnější druhy pavouků v ČR. Žije pouze na povrchu země. Nestaví si klasické sítě k lovu kořisti. Loví jí přímo. Pavučinu však využívá při všech životních aktivitách. Např. samci vyhledávají aktivně samice podle velmi tenkého vlákna, které samice při pobíhání zanechávají na povrchu země.

Obývá různé vlhké biotopy, jako jsou okraje vodních toků a ploch., mokřady či degradovaná rašeliniště, kde se nejčastěji pohybuje těsně poblíž vodní hladiny. V případě ohrožení dokáže po vodní hladině i běhat. Častěji na narušených stanovištích.

Pokoutník stájový

Pokoutník stájový
Pokoutník stájový se často vyskytuje ve vlhčích bytech

Jedná se o nejčastější původce pavučin v rozích domácností. Pravidelně jsou nalézání např. ve vanách. V ČR 10 druhů.

Je veliký 9–14 mm. Vyskytuje se především na vlhčích místech např. ve stájích, sklepech či vlhčích bytech. Na stejných místech můžeme najít i pokoutníka tmavého. V sušších bytech žije menší pokoutník domácí.

Křižák obecný

Křižák obecný
Křižák obecný je typický svoji kresbou na zadečku

Známí středně velcí a velcí pavouci žijící na nejrůznějších biotopech, s rozsáhlými dvourozměrnými sítěmi. Samci jsou výrazně krátkověcí, samice mohou v optimálních podmínkách přežít zimu.

Pro většinu druhů je typická kresba na zadečku, která je tvořena známým křížem. Ovšem takový kříž má jen část druhů. V ČR 43 druhů.

Hlavohruď 5,5 – 17 mm. Tento druh můžeme zastihnout i na stinnějších místech, jako jsou různě staré kůlny apod., ale stejně tak na lučních biotopech. Barevně velmi variabilní druh.

Plachetnatka jazýčková

Plachetnatka jazýčková
Plachetnatka jazýčková – jeden z nejběžnějších pavouků v ČR

Patří do nejpočetnější čeledi pavouků žijících na území ČR. Jen několik druhů z této čeledě je vícebarevných, většina druhů je max. dvoubarevná a převládají různé odstíny hnědé a černé.

Hlavohruď 2 – 4 mm. Asi jeden z nejběžnějších pavouků na většině biotopů. Na bezlesých stanovištích výrazně častější. Naprosto charakteristický je výrazně jazýčkovitý až páskovitý tvar epigyne samice.

Jaký je nejjedovatější pavouk v ČR

Nejjedovatější pavouk v ČR je Zápřednice jedovatá.

Zápřednice jedovatá

Zápřednice jedovatá
Zápřednice jedovatá se v poslední době velmi intenzivně šíří především v teplejších oblastech ČR

Tento pavouk si vytváří zápředky spředením různých částí rostlin, u velkých druhů může být zápředek i přes 10 cm velký.

Hlavohruď 2,5 – 4 mm. Charakteristický druh vlhkých luk a rašelinišť. Místo po kousnutí tímto pavoukem většinou velmi intenzivně bolí. V horším případě může dojít k zažívacím potížím.

Samice všech druhů rodu úzkostlivě brání svůj kokon. V poslední době se Zápřednice jedovatá šíří na různých vlhkých loukách především teplejších oblastí (České středohoří, Polabí).

Pokud se chcete dozvědět více o pavoucích navštivte stránku MojeTerárko.cz

5/5 - (12 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a