V našem článku vysvětlíme, co je káva flat white. Jaký je rozdíl mezi přípravou cappuccina, latte a flat white. Představíme vám náš oblíbený recept, jak si tuto skvělou kávu připravit doma, včetně videa pro ty, kteří neradi čtou. Jedině tak můžete dosáhnout lahodného flat white, podle všech pravidel umění 🙂.
☕️ Co je káva flat white?
Ačkoli zní název svěže, mladě a čerstvě, flat white je na trhu již od 80. let minulého století. V podstatě se jedná o variaci na cappuccino. Základem je dvojité espresso a našlehané mléko v poměru 1:2. Někoho možná bude zajímat výslovnost, ta je „flat vajt“.
Trendy káva s jemnou pěnou, která se na šálku nachází naplocho, tedy nevyčnívá nad okraj šálku jako cappuccino. Tato úžasná káva se rozvinula v Austrálii a na Novém Zélandu a nyní se prosadila na celé baristické scéně. Často se pije připravený ve velkém šálku, aby byl jasně odlišitelný od cappuccina.
Flat white vs cappuccino
Největším rozdílem oproti klasickému italskému cappuccinu je mléčná pěna a velikost šálku. U flat white je mléko téměř tekuté, protože je napěněné velmi jemnými póry – tj. jen s malým množstvím vzduchu.
U italské kávové speciality cappuccino je mléko tužší: našlehá se hodně vzduchu, takže zůstane skutečná pěna. Kromě toho se liší poměr mezi množstvím kávy a mléka:
- Příprava cappuccina: ⅓ kávy (jednoduché espresso), 1/3 mléka, 1/3 mléčné pěny.
- Příprava kávy flat white: ⅓ kávy (dvojité espresso), 2/3 jemné mléčné pěny (mikropěna).
Rozdíly jsou také v chuti:
Ve flat white ucítíte více kávové vůně než v Cappuccinu. Jednoduše řečeno, chutná více jako káva než cappuccino. To je způsobeno jednak dvojitým espressem a jednak hnědou pěnou kávy.
Je to tedy jen variace na cappuccino s větší chutí? Myslíme, že ano! V této zemi je tento kávový nápoj vedle rakouských kávových specialit a italské klasiky oblíbenou exotikou ze zámoří.
Rozdíl mezi flat white a latte
V tuto chvíli si možná říkáte, jestli je mezi flat white a latté vůbec nějaký rozdíl. Koneckonců jsou to oba mléčné nápoje na bázi espressa, které se proslavily ve stejné době – na různých kontinentech. Navíc každý z nich vznikl jako alternativa k – zřejmě – tolik haněnému cappuccinu.
Hlavní rozdíl je v mléce! Přesněji řečeno jakým se vaří v páře a poté nalévá:
- latte: Obecně platí, že latte je většinou horké mléko ze dna džbánu s velkou vrstvou pěny nahoře. Zkušení baristé často pěnu při nalévání zadržují lžičkou a přidávají ji až na konci. Většina profesionálních baristů to zvládne i bez lžičky a na závěr vytvoří latte art.
- flat white: Příprava je náročnější proces, který vyžaduje zručnost a manipulaci ze strany baristy. Klíčovou složkou je mikropěna, která se skládá z drobných bublinek. Aby se mikropěna zachovala, musí ji barista v průběhu nalévání otáček džbán s mlékem. Výsledný nápoj bude mít důležitou tenkou, plochou vrstvu sametové, lesklé mikropěny, často s pěkným vzorem.
V debatě o flat white vs. latté vám puristé flat white řeknou, že nápoj se musí podávat v malém hrnku nebo sklenici. Naproti tomu latte se odjakživa podává ve velké sklenici nebo hrnku se širokým hrdlem.
- flat white: 150 – 180 ml
- latte: 250 – 350 ml
Nikdy to však není tak jednoduché. Jak se tyto dva nápoje šířily po celém světě, objevily se různé představy o tom, jak by měl každý z nich vypadat.
Nechci svalovat veškerou vinu na Starbucks, ale tento gigant ze Seattlu tomu příliš nepomohl. Tím, že zavedli flat white jako dvanáctistupňový nápoj, pokračovali v alarmujícím trendu stále se zvětšujících velikostí nápojů.
Příprava flat white – jak kávu udělat doma?
Co přesně potřebujeme k přípravě silného flat white doma? Dost bylo teorie, pojďme do praxe! Nyní se blíže podíváme na to, jak vypadá příprava této kávy a jaký recept můžete použít pro přípravu tohoto kávového trendu doma.
Nemusíte umět anglicky, abyste porozuměli jednoduchému postupu přípravy této trendy kávy v následujícím videu 👇.
Suroviny na přípravu kávy
- 50 – 60 ml dvojitého espressa
- cca 90 ml čerstvého a studeného plnotučného mléka nebo rostlinné baristické alternativy z ovsa nebo mandlí jako náhražky mléka
Nejjednodušší způsob, jak doma připravíme flat white, je to, že použijeme kávovar na espresso.
V zásadě potřebujete způsob, jak připravit espresso, způsob, jak napěnit mléko, a sklenici, která se nerozbije, když do ní volně nalijete horký nápoj. Pokud je espresovač momentálně mimo vaše možnosti, zvažte pořízení moka konvičky a napěňovače mléka.
Věci na přípravu kávy
- kávovar na expresso
- džbán k napěnění mléka
- šálek na caffe latte o objemu přibližně 350 ml nebo šálek na cappuccino o objemu 180 ml
Jakmile budete mít všechno náčiní pohromadě, můžete začít hned. Následující 3 kroky vám zaručí dokonalou směs silného espressa, jemné mléčné pěny a krásného oříškově hnědého latté!
Příprava kávy flat white – jak se dělá?
Krok 1: Dvojité espresso
Připravte si dvojité espresso. Postup přípravy kávy s portafiltrem (portafiltrační stroj).
Krok 2: Napěnění mléka
Poté napěňte mléko. Pokud jste doposud pěnili mléko pouze na cappuccino, přečtěte si pozorně tento článek. Pro jemně pórovitou plochou bílou pěnu potřebujete velmi málo vzduchu! Jak to děláte? Jednoduše postupujte podle níže uvedených kroků 1:1:
- Vyfoukněte parní trysku.
- Nalijte mléko do konvičky (naplňte ji přibližně na ⅓).
- Dobré vědět: Hlavní je ukončit fázi napařování dostatečně brzy!
- Držte konvici na mléko za rukojeť a veďte parní trysku těsně pod povrch mléka. Druhou rukou podepřete džbán, abyste mohli cítit teplotu.
- Nyní začíná takzvaná „fáze napařování“: můžete ji slyšet podle rovnoměrného syčení. Po dosažení požadovaného objemu/tuhosti pěny se parní tryska pomalu zavádí hlouběji do nádoby.
- Nyní se vzduchové bubliny rozbijí a vytvoří se mikropěna. Abyste nevytvořili příliš mnoho mléčné pěny, neměli byste parní kopí nastavovat příliš hluboko a pěnu vytvářet jen krátce! Poté přejděte k fázi válení:
- Mléko přeleštěte (otáčejte džbánem), aby nestálo na místě, a v případě potřeby džbán jednou nebo dvakrát na rovné ploše našlehejte, aby na povrchu praskly velké vzduchové bubliny. Upozornění: Mléko s hrubými póry to však nezachrání.
Krok 3: Smíchejte mléko a espresso.
Nyní nalijte mléko do šálku s dvojitým espressem. Nejlepší je nalít mléko pod pěnu shora, aby hnědá pěna zůstala na okraji a plochý střed byl bílý. Latte art je samozřejmě také povolen a s tmavou pěnou vypadá opravdu skvěle.
❓Často kladené otázky
Jak můžu kávu vylepšit?
Kávu si můžete vylepšit podle vlastního přání. Nejraději ji pijeme rovnou, ale zajímavou chuť ji dodává i skořice a kakao. Nápoj lze připravit i klasickým způsobem s cukrem nebo medem.
Je flat white silnější než cappuccino?
Ano, v závislosti na způsobu přípravy je silnější než Cappuccino, a to jak z hlediska chuti, tak z hlediska obsahu kofeinu díky většímu množství kávy (dvojité espresso).
Kolik má flat white kalorií?
Běžně dělaný s kávou a 100 ml 3,5% kravského mléka má asi 70 kcal. To se však liší v závislosti na podílu a druhu mléka nebo mléčné alternativy a také na množství použité kávy.
Lze připravit kávu flat white pomocí automatického kávovaru?
Co se týče poměru kávy a mléka, lze tuto kávu připravit i na většině plně automatických kávovarů. Tyto stroje však často nejsou schopny uspokojivě vyrobit velmi jemnou mikro mléčnou pěnu.
Jakou sklenici použijeme pro flat white?
V kavárnách se klasicky podává v malé sklenici o objemu asi 150 ml. Při pohledu z boku přímo vidíme tenkou a hustou vrstvu pěny. Často se však používají i středně velké šálky, které jsou velmi vhodné.
Co je to Double Shot?
Lidé často mluví o takzvaném „dvojitém panáku“. Jedná se o dvojité espresso o hmotnosti 40-50 g, které se používá pro přípravu této kávy.