Halloweenské filmy 🎥 – nejlepší horory na podzimní večery

Halloweenské filmy na podzimní večery
Co se v článku dozvíte? 🔍

Konečně podzim – a protože je Halloween, je opět čas hororů! A co může být lepšího než ležet na gauči a sledovat opravdu dobré horory? Nezáleží na tom, zda se jedná o halloweenské filmy, nebo jen o strašidelné příběhy.

Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme pro vás 10 nejlepších halloweenských filmů. U každého filmu je uvedeno hodnocení na ČSFD, kompletní recenze a trailer. Přejeme vám strašidelnou zábavu a šťastný Halloween.

🎥 Nejlepší halloweenské filmy podle ČSFD

Název filmuRok vydáníHodnocení na ČSFD
Ulice Cloverfield 10201670 %
Halloween: H20199866 %
Halloween201864 %
Hatchet200658 %
Nicota201655 %
Mischief Night201350 %
Levý břeh200850 %
Frankenstein201548 %
Chuckyho kult201747 %
Halloween II200947 %
Nejlepší halloweenské filmy podle ČSFD

🎃 Ulice Cloverfield 10

Žánr: Horor – Psychologický – Sci-Fi – Mysteriózní – Thriller – Drama

Hodnocení na ČSFD: 70 %

Délka: 104 min

Nálada je ve sklepě. John Goodman drží Mary Elizabeth Winsteadovou („Smrtonosná past 4.0“) v zajetí ve svém ochranném bunkru, údajně kvůli jejímu vlastnímu bezpečí. A to není všechno: celý film se odehrává ve stejném vesmíru jako monster film Monstrum.

Ulice Cloverfield 10 patří mezi nejlepší halloweenské filmy

Recenze filmu Ulice Cloverfield 10

Z ničeho nic se objevil trailer na film a rychle se rozšířily zvěsti, že jde o pokračování monster filmu Monstrum z roku 2008. Oba filmy produkoval J. J. Abrams. Matt Reeves a Drew Goddard, režisér a scenárista filmu Cloverfield, jsou také mezi producenty.

Ne, protože tento počin režiséra Dana Trachtenberga není přímým pokračováním. Oba filmy se však odehrávají ve stejném vesmíru. Více v tuto chvíli neprozradíme.
Roztřesená a hektická ruční kamera z filmu Cloverfield je zde v kontrastu s komorní hrou, která je ve velkých částech klidně inscenovaná a pracuje s klasickými vzorci napětí.

Stejně jako Michelle nevíme nic o tom, co se děje ve vnějším světě. Ale příběh v podzemí už je pekelně napínavý. Vymyslel si to Howard, nebo byla Země skutečně napadena? Film znovu a znovu odhaluje nová tajemství. Trachtenbergovi se podařilo vytvořit ukázkový příklad staromódního filmu plného napětí, který vás chytne od první minuty. Kamera a hudba se do snímku také hodí a jsou přesvědčivé.

Na tomto místě bychom se rádi zmínili o hercích: Goodman a Winsteadová podávají skvělé herecké výkony. Zejména tento veterán představuje pro drobnou Winsteadovou neuvěřitelnou hrozbu už jen svým fyzickým vzhledem. Skvěle však vyjadřuje i Howardovu zranitelnou stránku. Na druhou stranu Winsteadová zvládla silnou proměnu z oběti v hybnou sílu filmu.

Halloweenské filmy jsou skvělé nejen na podzimní večery a film Ulice Cloverfield 10 mezi ně určitě patří.

🎃 Halloween: H20

Žánr: Horor – Thriller

Hodnocení na ČSFD: 66 %

Délka: 83 min

Vylepšený remake Halloweenu s Jamie Lee Curtisovou v hlavní roli ukazuje, že postava Michaela Myerse je stejně populární jako dřív. Zda je to bílá maska, kuchyňský nůž ostrý jako břitva nebo strach ze strašidla, se teprve ukáže.

Trailer k filmu Halloween: H20

Recenze filmu Halloween: H20

Je vlastně hezké, že se vždycky objeví pokračování Halloweenu Johna Carpentera. Tentokrát si to vyzkoušel režisér Steve Miner, který před kameru dostal známé herce a natočil halloweenské filmy. Tento je sedmý.

Jednou z nich není nikdo jiný než veteránka Halloweenu Jamie Lee Curtisová. Stejně jako v legendárním prvním díle se ujímá role Laurie Strodeové, která si tentokrát říká Keri Tateová. Jejího filmového syna Johna hraje budoucí hollywoodská hvězda Josh Hartnett, známý také z filmů Fakulta a 30 dní v noci.

Ve filmu dále hrají Joseph Gordon-Levitt (Počátek), Michelle Williams (Species) a LL Cool J.
Příběh je nekomplikovaný a nijak velkolepý. To platí i pro momenty napětí a efekty. Jsou dobře rozložené, ale žádný hororový fanoušek se u nich nezapotí. Finále s Laurie a Michaelem se trochu táhne ve starém carpenterovském stylu a pak ještě poskytne trochu vzrušení.

Jestli chcete sledovat nejlepší halloweenské filmy, tak určitě začněte tímto! Je s podivem, že „Halloween H20“ je jedním z nejúspěšnějších halloweenských filmů. S 55 miliony dolarů vydělal v amerických pokladnách druhý největší obnos po rekmaku Halloween Roba Zombieho (56 milionů dolarů).

🎃 Halloween

Žánr: Horor – Thriller

Hodnocení na ČSFD: 64 %

Délka: 106 min

Michael Myers je zpět – a s ním přicházejí staré problémy: lidé umírají v řadách. Vrací se i královna Vřískotu Jamie Lee Curtis a dokonce i John Carpenter. Přímé pokračování matky všech slasherů sice nevynalézá kolo, ale i tak je nejnovější návrat Myerse zábavný.

Trailer k filmu Halloween

Recenze filmu Halloween

Ačkoli je „Halloween“ již jedenáctým dílem série (včetně remaku Roba Zombieho a jeho pokračování), je tento snímek rozhodně jedním z nejočekávanějších hororů posledních let. V neposlední řadě proto, že se k této sérii vrací legenda žánru John Carpenter.

První díl napsal a režíroval v roce 1978 a získal s ním světovou proslulost. Tentokrát působil nejen jako producent, stejně jako u 2. a 3. dílu, ale také jako tvůrčí poradce při natáčení filmu. Poprvé od třetího dílu se navíc podílí na kultovní filmové hudbě. Stále funguje velmi dobře a vytváří správnou atmosféru.

Aby autoři Jeff Fradley, Danny McBride a David Gordon Green (zároveň režisér) vnesli do nekonečné série svěží vítr, ignorují všechna předchozí pokračování. To je poněkud matoucí, alespoň co se týče názvů, protože oba halloweenské filmy (1978 a 2018) se nyní nazývají jednoduše „Halloween„.

To, co my jako diváci samozřejmě víme už dlouho: Konfrontace s Myersem je nevyhnutelná. Právě v tomto předpokladu spočívá síla nového „Halloweenu“. Všechny oběti, které maskovanému zabijákovi zkříží cestu, jsou v podstatě jen potravou pro kanóny a slouží pouze jako příprava na velké zúčtování. Zde film dosahuje svého vrcholu, hra na kočku a myš mezi Myersem a Strodeovou je pekelně napínavá.

Green předvádí zestárlého zabijáka jako stále nezastavitelný stroj na zabíjení. Vrací mu velkou část tajemné aury, která se k postavě vázala ještě v prvním díle a která se v průběhu dalších pokračování stále více vytrácela. Oproti Carpenterovi však přidal na násilí a některé scény jsou velmi brutální.

Kromě toho se v něm objevují nejrůznější odkazy na první halloweenský film, což by mělo potěšit zejména fanoušky. Obě díla jsou tedy jakoby ze stejné formy. Často se dokonce zdá, že nový film je čistou poctou prvnímu dílu, nicméně Greenovi se daří kráčet po laně mezi poctou a nezávislostí. Také se mu podařilo dokonale zachytit atmosféru Halloweenu.

Sečteno a podtrženo, poslední díl je jednoznačně lepší než všechna předchozí pokračování, ale originálu se nevyrovná.

🎃 Hatchet

Žánr: Horor – Thriller – Komedie

Hodnocení na ČSFD: 58 %

Délka: 84 min

Není to remake, není to pokračování ani to není založeno na japonském originálu. Ve stylu starého „Pátku třináctého“ je zde k vidění spousta děsivých momentů, speciálních efektů a zoufalých teenagerů. Krvavý debut Adama Greena – ne, ne toho zpěváka.

Trailer k filmu Hatchet

Recenze filmu Hatchet

Hatchet začíná tam, kde si každý fanoušek hororů představuje děsivé halloweenské filmy: v lese s rozptýleným světlem, v neutěšeném prostředí.

Atmosféra je velmi temná a udržuje se od začátku do konce. Film se natáčel ve skutečné bažině, jak ukazuje „making of“. Efekty jsou působivé. Například trhání končetin, otáčení hlavy o 360 stupňů nebo porcování mačetou jsou krásně krvavé. Přesto je v tom vždycky trocha ironie.

Když už jsme u Jasona Vorheese – Victora Crowleyho hraje neznámý Kane Hodder, který Vorheese ztělesnil v mnoha filmech.

🎃 Nicota

Žánr: Horor – Misteriózní – Scifi

Hodnocení na ČSFD: 55 %

Délka: 90 min

V roce 2016 sklidil film Nicota obrovský potlesk na festivalu Fantastic Fest v Austinu a na filmovém festivalu Toronto After Dark. Divákům se líbila směs monster hororu, braku a splatteru. Řekněme to na rovinu: I my jsme nadšeni.

Trailer k filmu Nicota

Recenze filmu Nicota

Rychle si uvědomíte, že „The Void“ (Nicota) je zdařilou poctou hororovému žánru 80. let. Styl, barvy a atmosféra jsou opravdu retro film. A ano, je to bomba. Ale jen pokud máte rádi odpadky.

Na začátku vypadá jako solidní oldschoolový horor, se čím dál víc mění v šílenou a místy zmatenou monster party. Možná je to jen díky typickému kouzlu béčkových filmů à la „Halloween“ a „Gutterballs“.

Seznam dalších kladů je dlouhý. Většina z nich se zaměřuje na účinky. Na filmu „The Void“ není vůbec nic špatného. Nevypadá lacině ani jako počítačová krev. Hodně se tu seká, řeže a seká. Včetně galonů slizu.

Chybí však trocha humoru, který by celou záležitost učinil dokonalou. Tu skrytý gag, tu pár přehnaných hlášek – bohužel chybí. Vše je velmi vážné. To platí i pro scénář obecně. Nemůžete očekávat velkou hloubku, jakou často halloweenské filmy mají. Škoda, ale nakonec to není tak zlé. Zbytek je přesvědčivý.

🎃 Mischief Night

Žánr: Drama – Horor – Triller

Hodnocení na ČSFD: 50 %

Délka: 87 min

Vezměte pár mrtvol, šíleného vraha a „finální dívku“ a máte halloweenský horor jako vyšitý. Jako se to stalo zde. Nic nového, ale solidní zábava.

Trailer k filmu Mischief Night

Recenze filmu Mischief Night

Ne, tento film opravdu nenabízí mnoho nového jako jiné halloweenské filmy. Už od první minuty po prologu víme, kdo přežije až do konce. A vše ostatní je velmi předvídatelné. V tomto ohledu je napětí omezené. Samotný příběh by měl velký potenciál, ale byl využit jen povrchně.

Nicméně dramaturgie filmu je poměrně dobrá. Herci odvádějí dobrou práci a alespoň se jim daří udržet nás v napětí až do konce.

Vzniká tak malý thriller, který sice úplně nenadchne, ale ani úplně nezklame. Mezi halloweenské filmy tento snímek určitě patří, minimálně jako doplněk.

🎃 Levý břeh

Žánr: Horor – Triller

Hodnocení na ČSFD: 50 %

Délka: 98 min

Belgický hororový thriller Levý břeh vyšel v roce 2008. Vypráví příběh mladé ženy, která projde podivnou proměnou a nakonec učiní bizarní objev. Zní to vzrušujícím způsobem? Mrkněte na trailer.

Trailer k filmu Levý břeh

Recenze filmu Levý břeh

Horor z Belgie? Pieter van Hees ukazuje, že to může fungovat. Jeho dílo, původně publikované pod názvem „Linkeroever“, kombinuje známé filmové prvky a vytváří z nich něco nového.

Exponenciální vývoj křivky napětí připomíná filmy Johna Carpentera a la „halloweenské filmy“. Kromě toho jsou zde dokonale ztvárněné lokace s postapokalyptickou atmosférou. Například pustý mrakodrap postavený na náměstí, které už ve středověku poskytovalo hororové příběhy.

Ale i herci ručí za zvláštní kvalitu. Marie, kterou hraje Eline Kuppensová, a Bob (Matthias Schoenaerts) nás zvou na příjemný malý horor, který v žádném případě nenudí.

🎃 Frankenstein

Žánr: Horor – Triller

Hodnocení na ČSFD: 48 %

Délka: 89 min

Znovu Frankenstein. Román Mary Shelleyové, v němž Švýcar vytvoří umělou lidskou bytost, už nesčetněkrát posloužil jako předloha pro hororový film. Dosavadní výsledky byly často přinejlepším průměrné, a to i při sympatickém pohledu. Co můžeme očekávat tentokrát? Další mdlé omílání otřepaného tématu? To zdaleka ne.

Trailer k filmu Frankenstein

Recenze filmu Frankenstein

Tento film trpí zásadním problémem: fanoušci hardcore hororů očekávají drsný šok, ale dostanou drama. To již vedlo k několika nepříjemným recenzím na síti, ale nemůžeme s nimi souhlasit.

Stará látka je v tomto filmu zásadně modernizována. Samotné monstrum už není sešroubované z částí mrtvoly, ale pochází z jakési 3D tiskárny. Považujeme to za malou slabinu, protože nás to příliš nepřesvědčilo.

Frankensteinovo monstrum zde vystupuje jako rozhodně tragická postava. Je to vlastně neškodné stvoření, které způsobuje značné škody kvůli traumatickým zážitkům ve Frankensteinově domácnosti, nedostatečné socializaci a nekontrolovaným schopnostem.

Marie Frankensteinová v podání Carry-Anne Mossové (Trinity z Matrixu) zde vystupuje jako jakási vědecká krkavčí matka, která nechává zcela dezorientovaného tvora citově tápat ve vzduchoprázdnu.

Adam (jméno „příšery“) najde přítele ve slepém bezdomovci, který se samozřejmě nad jeho vzhledem nijak nepohoršuje. Jak je však v dramatu obvyklé, toto přátelství má jen omezené trvání. Stejně jako všechno ostatní v životě monstra, které už po krátké době přestáváme vnímat jako takové, i tato epizoda končí fiaskem.

Děj je doplněn off-textem z pohledu první osoby Adama, převzatým přímo z literární předlohy. Poněkud zastaralý jazyk románu není v rozporu s touto high-tech variací na toto téma. Oba texty spolu výborně ladí – už proto, že tyto podklady popisují především Adamův citový stav, a jak víme, city jsou nadčasové.

Celkově nás drama, které se vám opravdu dostane pod kůži, zaujalo na hodinu a půl. Pouze za předpokladu, že se jedná o „horor“, by se na tento snímek neměl nikdo dívat – pak by bylo naprogramováno zklamání, které si tento film nezaslouží. Mezi halloweenské filmy jednoznačně patří a měli byste ho vidět.

🎃 Chuckyho kult

Žánr: Horor – Triller

Hodnocení na ČSFD: 47 %

Délka: 91 min

Vraždící panenka Chucky je opět zpět. Ve svém sedmém dobrodružství se malý rošťák postará o to, aby byl blázinec nebezpečný. Do akce se zapojují i další staří známí.

Trailer filmu Chuckyho kult

Recenze filmu Chuckyho kult

„Cult of Chucky“ je již sedmým dílem dlouholeté série o oživlé vraždící panence. V originálním anglickém znění se jako obvykle představí kultovní herec Brad Dourif se svým nezaměnitelným hlasem. Stejně jako v předchozím díle „Curse of Chucky“ se vrací i Dourifova dcera Fiona. Scénář a režii měl opět na starosti Don Mancini. Je tvůrcem série a byl režisérem předchozích dílů.

Sledování filmu o Chuckym se tak začalo podobat setkání se starým známým. Tak je tomu i v případě nového díla. Bohužel už to není tak vzrušující a napínavé. I když se Mancinimu podařilo vnést do ohrané zápletky několik nových a sebeironických aspektů a alespoň na konci je konečně více života a spousta krve.

🎃 Halloween II

Žánr: Horor – Triller

Hodnocení na ČSFD: 47 %

Délka: 101 min

Rob Zombie přesvědčil první částí svého Carpenterova remaku. V pokračování se však beznadějně zamotal do svého vlastnoručně vytvořeného podhoubí snů a pseudometaforických obrazů.

Trailer filmu Halloween II

Recenze filmu Halloween II

Rob Zombie má jako režisér nesporné kvality. Je také zřejmé, že chce, aby i druhý díl jeho halloweenského filmu byl podstatný a nepředstavoval jen nesmyslný masakr. Bohužel se mu to ve srovnání s prvním dílem nedaří.

Aby představil zvrácený duševní svět psychopatického vraha, uchyluje se k naprosto otřepaným klišé a vytváří přízračnou obludu, z níž kape šramot. Kromě toho je film těžko napínavý, když maniak bezstarostně zabíjí a nikdo si toho nevšimne.

Děsivé délky končí na konci filmu. Ale sotva stojí za to prosedět hodinu a půl nudy jen proto, abyste na konci zažili patnáct napínavých minut. Celkově má film dobré úmysly, ale bohužel se mu to vymstilo.

Pokud jste ještě nenašli, co jste hledali, nebo vás žádný z halloweenských filmů neoslovil, napište nám Vaše typy.

Zdroj: horrormagazin.de

5/5 - (12 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a