Holland Lop trpasličí králíček – vlastnosti, péče

Holland Lop – zakrslí králíček
Co se v článku dozvíte? 🔍

Holland Lop patří mezi nejoblíbenější plemeno králíků. V článku se dozvíte něco o historii plemene, vlastnostech králíčka, péči a mnoho dalšího.

VelikostDélka životaHmotnostTvar těla
Trpasličí 7 – 14 let0,5 – 2 kgKompaktní
Základní údaje králíčka Holland Lop
  • Vhodný jako: Králík jednolivec, králík do bytu, rodiny s dětmi, prvomajitele, doma/venku
  • Temperament: Zvědavý, energický, sladký
  • Srovnatelná plemena: Nizozemský zakrslý králík, French Lop

Tito králíčci byli vyšlechtěni tak, aby byli co nejrozkošnější, takže můžete očekávat, že se vám na první pohled vryjí do srdce ❤️.

Historie plemene Holland Lop

Holandský lop byl vyšlechtěn v Nizozemsku v 50. letech 20. století. Nizozemská chovatelka Adriann de Cock chtěla zkombinovat vlastnosti francouzského lopa a holandského zakrslého králíka.

Výsledný šestičlenný vrh byl bohužel neúspěšný. Důvodem bylo to, že jejich uši byly vzpřímené a nepůsobily dojmem klapajících uší, jak je známe a milujeme dnes u holandských popů.

V roce 1952 si de Cock vzal jednoho králíka z tohoto šestičlenného vrhu a skřížil ji s anglickým lopem. Po několika neúspěších v chovu z těchto vrhů se de Cockovi podařilo vyšlechtit holandského lopa s charakteristickýma klopenýma ušima francouzského lopa. Zbytek je, jak se říká, historie.

Plemeno Holland Lop bylo uznáno nizozemskou Řídící radou pro králíky v roce 1964 a Americkou asociací chovatelů králíků v roce 1976. Od té doby se celý svět těší z toho, že má ve svém životě neuvěřitelného holandského lopa. Neměli byste si je však plést, protože britská varianta bývá menší.

🐰 Holland Lop je zakrslý králík, což znamená, že v dospělosti by měl vážit asi 2 kg.

Celkový popis Holland Lopa

Holland Lop je zakrslý králík, což znamená, že v dospělosti by měl vážit asi 2 kg. Má široké, ale krátké tělo. To následně dává těmto králíkům kompaktní tvar těla. Pózují podobně jako kočka, opírají se převážně o zadní nohy a jen mírně o dvě přední.

Hlava holandského lopa je široká s výrazným chmýřím srsti na zadní straně, kterému se začalo říkat „koruna“. Korunka by měla být hustá a široká a zvednutá nad hlavu.

Zatímco jejich zavalité tělo a načechraná kulatá hlava by k roztomilosti těchto králíčků bohatě stačily, jsou to jejich klopené uši, které dělají toto plemeno okresním a nekonečně roztomilým.

Holland Lop – trpasličí králíček
Králíček Holland lop má velké uši pokryté srstí připomínající tvar čajové lžičky

Nejznámějším znakem holandských lopů jsou bezpochyby jejich velké uši pokryté srstí, které jim spadají po obou stranách hlavy. Uši jsou dobře osrstěné a husté a mají tvar čajové lžičky (zaoblené špičky a širší ve spodní části). Volné uši, které rámují jejich rozkošný obličej, jen zvyšují atraktivitu těchto králíčků pro potenciální majitele.

Holland Lop je jedním z nejoblíbenějších plemen králíků jak ve Spojených státech, tak po celém světě. A není to jen jejich roztomilý vzhled, co lidi okouzluje! Holandský los si vás získá svou úžasnou osobností, je bezstarostný, milý a přátelský.

Tito králíčci vám lásku oplatí a přinesou radost do každé domácnosti. To se rozhodně nedá říci o žádném jiném plemeni králíků a právě díky tomu je toto konkrétní plemeno po generace tak oblíbené.

Srst

Srst holandského lopa je typu rollback. Je hustá a středně dlouhá. Tato hladká a lesklá srst nevyžaduje mnoho péče, aby se udržela v dobré kondici. Kromě toho, že je holandský lop rozkošný a milý, je to plemeno králíků nenáročné na údržbu. Není divu, že po nich děti všude na světě tak šílí!

Obecně platí, že by měla stačit péče jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Stačí králíčka vyčesat hladkým kartáčem nebo rozdělovačem srsti (tzv. hřebenem se širokými zuby), aby se jeho srst nezamotávala a byla lesklá. Účelem péče o srst samozřejmě není pouze udržovat krásný vzhled vašeho králíka.

Králíci jsou náruživí pečovatelé, a proto spolykají spoustu vlastních chlupů. Naneštěstí může všechno to množství srsti vést k smrtelnému ucpání střev vašeho malého přítele. Cílem kartáčování králíčka je tedy minimalizovat množství uvolněných chlupů, které váš mazlíček pozře. Nikdy na to nezapomínejte.

Kartáčování srsti je důležité zejména v období línání. Při změně ročního období si můžete všimnout, že váš králík začne líná o něco více než obvykle. V těchto obdobích silného línání budete muset králíka několikrát denně kartáčovat. Může se zdát, že váš králíček nebude toto dodatečné kartáčování potřebovat, ale věřte nám, že je to velmi důležité.

Na druhou stranu, koupání se králíkům nikdy nedoporučuje. Nemají koupání ani zdaleka v lásce a může jim způsobit značný stres. To je to poslední, co byste pro svého mazlíčka chtěli. Pokud se váš holandský králík Lop zašpiní, jednoduše mu vyčistěte srst navlhčeným vatovým tamponem. Čištění vašeho mazlíčka tímto způsobem může trvat déle, ale z dlouhodobého hlediska bude pro králíčka mnohem lepší.

Barva Holland Lopa

Toto plemeno králíků je uznáváno v různých barvách a skupinách.

Barevné varianty Holland Lopa
Barevné varianty Holland Lopa

Dělí se na dvě klasifikace: jednobarevné (pouze jedna barva) a lomené (které obsahují skvrny jedné nebo dvou dalších barev).

Roztomilost je u holandského lopa je zaručena, a to v nejméně 15 různých barvách a barevných kombinacích! Možnosti jsou téměř nekonečné.

⭐ Péče o králíčka

Udržovat holandského lopa šťastného a zdravého nevyžaduje mnoho času ani úsilí. Ve srovnání se psem nebo kočkou jsou králíci mnohem méně nároční domácí mazlíčci. Jejich strava a správný poměr mezi pobytem uvnitř a venku jsou dva nejdůležitější aspekty péče o ně. Věnujte proto těmto aspektům zvláštní péči.

První věcí, kterou byste měli udělat, je zajistit králíkům správné ustájení. Holandský králík Lop je sice malý králík, ale i tak bude potřebovat dostatek prostoru, aby se ve vaší péči cítil šťastný a zůstal zdravý. Většina majitelů králíků chová své mazlíčky uvnitř, protože se jedná o rodinné mazlíčky. To bývá také případ holandského lopa.

Pokud patříte k majitelům králíků, kteří rádi nechávají svého králíka volně poskakovat po domě, budete muset svůj domov zabezpečit proti králíkům. Ujistěte se, že na podlaze nejsou žádné dráty, šňůry nebo jiné nebezpečné předměty, které by králíček mohl rozkousat. Měli by mít také vlastní soukromou podestýlku a klec, kam se mohou uchýlit, když se jim zachce.

Vnitřní výběh holandského králíčka by měl mít strany ze silného drátu, aby se zabránilo prokousání klece. Nikdy by však neměly mít klec s drátěným dnem. Klece a boudy s drátěným dnem způsobují vašemu zvířeti bolest nohou a vedou k bolestem kloubů. Vždy se proto ujistěte, že místo toho hopsají pouze na měkké a pohodlné podestýlce.

Majitelé domácích zvířat budou muset podestýlku každý den bodově čistit, aby ji zbavili výkalů, a každý týden celou podestýlku vyměnit. Jistě je to trochu nepříjemné, ale život vašeho králíčka bude díky tomu mnohem příjemnější.

Klec

Klec pro Holland Lopa
Klec pro Holland Lopa by měla být minimálně 45 x 65 cm velká

Měla by být dostatečně velká, aby se váš králík mohl pohodlně natáhnout. To by nemělo být obtížné, protože holandský králík je poměrně malý. Minimální velikost je 45 × 65 cm, ale větší klec by byla ještě lepší.

Aby byl králíček spokojený, bude potřebovat hodně času i mimo klícku. Kromě hraní v prostoru chráněném proti králíkům můžete svého holandského Lopa vždy vzít na nějakou venkovní zábavu. Nechte ho hopsat a hrát si v bezpečně uzavřené části zahrady nebo dvora. Samozřejmě pod vaším dohledem.

Strava

Pokud jde o králíčkovu stravu, měla by se skládat ze 70 % z kvalitního sena a zbytek by měla tvořit vyvážená směs ovoce, zeleniny, granulí a listové zeleně. Můžete zjistit, že váš králík dává přednost jednomu druhu ovoce před jiným (například jablkům).

Je sice skvělé, že si váš hopík našel chutné ovoce, které rád okusuje, ale možná můžete jeho lásku k tomuto ovoci využít jako výhodu a používat ho pouze při výcviku jako pamlsek. Tento trik můžete u svého zvířete použít při výcviku jednoduchých povelů, jako je hopsání nebo skákání, nebo i při složitějších úkolech, jako je například trénink podestýlky.

Vyvážená strava pro králíčka je nutností
Vyvážená strava pro králíčka je nutností

Holland Lop potřebuje pohyb

Další důležitou součástí péče o holandského lopa je pohyb. Ve svém volném prostředí mohou králíci uběhnout až tři kilometry denně. Tato potřeba musí být naplněna v jejich domácím prostředí. Nejenže se tím zabaví a jsou aktivní, ale z dlouhodobého hlediska to prospívá i jejich zdraví. Omezuje se tím možnost vzniku obezity, letargie a bolavých kloubů. Za tímto účelem by měli mít holandští chrti alespoň tři hodiny denně volný výběh.

Ideální je, pokud k tomu máte oplocený dvůr, ale pokud ne, měl by stačit park s bezpečným prostorem. Pokud potřebujete mít nad pohybem králíčka větší kontrolu, zkuste specializované vodítko pro králíky nebo malou ohrádku, která je udrží v bezpečí.

Zdraví Holland Lopa

Naštěstí holandský Lop není náchylný k žádným dědičným zdravotním problémům, ale správná péče o králíka mu z dlouhodobého hlediska výrazně zlepší život (a vaše účty za veterinární ošetření).

Dbejte na to, abyste jim pravidelně kontrolovali tlamu, zda nemají přerostlé zuby, které jim mohou zarůst do čelistí a tlamy a stát se velmi bolestivými. Strava s vysokým obsahem sena zajistí, že se to nestane, protože seno přirozeně opiluje stále rostoucí zuby vašeho králíka.

Kastrace

Kastraci a sterilizaci lze provést již v mladém věku králíka. Váš králík nemusí být starší než šest měsíců, aby mohl být bezpečně vykastrován. Naproti tomu samce lze kastrovat již ve třech měsících. Vykastrovaní samci jsou méně agresivními společníky (i když je třeba přiznat, že holandští chmelaři nejsou vůbec známí tím, že by byli agresivní, takže kastrace samce nemusí příliš pomoci).

Nemoci

Holland Lop je také náchylný k některým nemocem. Důležitým příkladem je zánět středního ucha. Jedná se o onemocnění, které se objevuje téměř u všech králíků lopatkovitých. Jedná se o ušní infekci, která způsobuje zánět zvukovodu.

Vzniká, když se v extra záhybu vnějšího ucha králíka nahromadí ušní maz. To následně způsobuje bakteriální nebo kvasinkovou infekci, která způsobuje svědění a nepohodlí. Může dojít k otoku, opakovanému naklánění hlavy, ztrátě hmotnosti a – pokud se stav neléčí – k ochrnutí a záchvatům. Antibiotika a včasná péče mohou tento problém vyřešit.

Dalším problémem, který se objevuje jsou paraziti. Jedná se o běžný výskyt u všech plemen králíků. Zejména se může jednat o roztoče Cheyletiella, kteří způsobují svědění a vypadávání srsti. Naštěstí lze tyto a další parazity snadno léčit pomocí přípravků proti roztočům, jako jsou spot-on přípravky a injekce.

V srsti se mohou objevit roztoče Cheyletiella
V srsti se mohou objevit roztoče Cheyletiella

Přesto mohou mít tito králíci při správné péči značně dlouhou životnost. Průměrně se holandští skokani mohou dožít 7 až 14 let! Jakmile si vytvoříte trvalé pouto a věnujete svému mazlíčkovi dostatek péče, budete mít po svém boku milujícího chlupatého přítele po pěknou řádku let. To z nich dělá skvělé společenské mazlíčky.

Temperament Holland Lopa

Aby se osobnost holandského lopa skutečně rozvinula, je důležité mu dopřát dostatek času mimo výběh/chýši. Králíčka vypouštějte z klece, aby měl volný přístup k volnému pohybu alespoň v jedné konkrétní místnosti, ne-li v celém domě. To jim umožní protáhnout si nohy, dostat se na sluníčko ,a především komunikovat se svými oblíbenými lidmi.

Tito mrňousové jsou skvělými prvními domácími mazlíčky, ať už se jedná o jednotlivce, pár nebo rodinu s mladšími či staršími dětmi.

Holandský králíček Lop je poměrně aktivní králíček a při správných teplotách by rád trávil čas i venku. Oplocené dvorky jsou skvělé, ale pokud máte otevřený dvůr, investice do výběhu by rozhodně měla být prioritou. Ten poskytne vašemu králíkovi trochu volnosti, aniž by mu dovolil potulovat se po sousedním pozemku.

Králíci se mohou zdát na papíře ovladatelnější než psi nebo kočky, ale když se rozvášní, poměrně rychle vám utečou a začnou dělat různé neplechy. Může se stát, že budete mít na krku regulérního králíčka Bugse a budete muset mít tohoto malého lumpa pod kontrolou.

Tito králíci mohou být docela radostní a mohou mít vlastnosti každého milujícího domácího mazlíčka. Rádi si užijí klidné mazlení, takže se nedivte, když vám skočí na klín, aby si odpočinuli, zdřímli si nebo se prostě sblížili. Přesto byste měli respektovat osobní prostor svého domácího králíka.

Hračky

Co se týče hraček, každý králík má svou vlastní osobnost a může mít rád nějaké hračky, které může rozkousat a zabavit se jimi. Například rulička od toaletního papíru, kterou můžete zničit, nebo tak složitá, jako je mentální hračka z místního obchodu s chovatelskými potřebami. Králíčka nemůžete ke hře nutit, můžete pouze kontrolovat, jak si hraje a do jakých problémů se dostane.

Nedovolte však, aby se případné potíže postavily mezi vás a králíčka vašich snů. Holandský králík Lop je krásný králíček a úžasný domácí mazlíček vhodný do každé domácnosti.

Už jste si králíčka pořídili a vybíráte jméno? Tohle vám může pomoci: jména pro králíky.

Zdroj: Petguide

5/5 - (19 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a