Kalamáry – jak je připravit + nejlepší recepty

Kalamáry jsou druh chobotnice
Co se v článku dozvíte? 🔍

⭐ Co jsou kalamáry?

Málokdo kdo vlastně ví, co jsou kalamáry, natož jak chutnají. Pravděpodobně jste si všimli, že název zní italsky a opravdu tomu tak je. Kalamáry znamenají v 🇮🇹 italštině chobotnice. Slovo bylo převzato z italštiny na počátku 19. století.

Kalamáry jsou tedy v podstatě druh chobotnice tzv olihně připravené na řadu různých a chutných způsobů. Vyskytují se v mnoha kuchyních po celém světě, zejména v těch, které jsou považovány za středomořské.

Chobotnice stejně jako jejich příbuzní sépie jsou hlavonožci, které poznáme podle jejich protáhlého měkkého těla a dlouhých ramen a chapadel. Olihně mají dlouhá těla, která se snadno porcují a zanechávají tenkou válcovitou hmotu masa, kterou lze snadno plnit nebo krájet na kroužky a filety.

Často se chytají a připravují, když jsou dlouhé od 1 centimetru do jednoho metru, některé chobotnice však mohou dorůst až do délky 24 metrů.

Odkud kalamáry pochází?

Olihně nebo-li kalamáry se vyskytují ve všech oceánech a mořích s výjimkou Černého moře. Loví se, vaří a konzumují nejrůznější druhy olihní, včetně olihní atlantských nebo evropských, útesových olihní a japonských létajících olihní.

Zatímco jejich předkové žili výhradně v mělkých vodách, dnes se s olihněmi setkáme téměř v každém mořském prostředí. Proto tolik zemí zařazuje kalamáry do svého repertoáru mořských plodů.

 • V Itálii 🇮🇹 je rádi přidávají do těstovinových pokrmů.
 • Ve Španělsku 🇪🇸 se kalamáry obvykle podávají ve formě smažených kroužků olihně (chobotnice) nebo se přidávají do jejich slavného rýžového porkmu paelly.
 • Chorvaté 🇭🇷 je podávají čerstvě ulovené a grilované.
 • V Řecku 🇬🇷 je najdete jako pravidelnou přísadu do jejich nejchutnějších salátů z mořských plodů.
 • V Číně 🇨🇳 a Thajsku 🇹🇭 jsou kalamáry základní součástí pouličního stravování. Zde se kalamáry buď smaží, nebo se podávají téměř syrové a se spoustou koření.

Avšak polovina celkové světové spotřeby olihní připadá na Japonsko 🇯🇵, kde se nazývají ika a řadí se do stejné kategorie jako sépie.

Jak kalamáry chutnají?

Popsat chuť kalamárů se snáze řekne, než udělá. Hlavně proto, že bez ohledu na způsob přípravy je jejich chuť velmi jedinečná.

Chobotnice má tenké a jemné maso ve srovnání se sépiemi, které mají silnější a aromatičtější maso, jako je maso krabů nebo humrů. Na rozdíl od ryb a korýšů je syrové maso chobotnice hladké a pevné. Při správné přípravě jsou kalamáry křehké a vstřebávají chutě, které se na nich připravují. V opačném případě může být žvýkavé a mdlé.

 • Po sejmutí z grilu mohou mít kalamáry jemnou, téměř gumovou strukturu. Když je marinovaný, velmi dobře absorbuje koření a vůně, takže každé sousto je explozí různých chutí, které se dokonale mísí.
 • Smažená verze má křupavější povrch, ale uvnitř zůstává stále křehká. Také celková chuť je intenzivnější.
 • Nám chutnají nejlépe polité citronovou šťávou nebo ponořené do marinádové omáčky, ale záleží jen na osobní chuti.

Asi už lépe chápete, proč je to tak lahodný a mezi milovníky mořských plodů velmi vyhledávaný pokrm.

Kde koupit čerstvé kalamáry?

Chobotnici je nejlepší kupovat čerstvou v rybárně, má jemnější chuť než mražená. Kalamáry by měly vonět neutrálně, v žádném případě nesmí být cítit „rybinou“ a mají mít bílou lesklou slupku bez nažloutlého zabarvení nebo skvrn. Nejlepší je připravit ještě tentýž den. Chobotnice vydrží v lednici maximálně 1 – 2 dny.

 • Makro
 • Rohlik.cz
 • Seafood.cz
 • Boxxi.cz
 • Další menší prodejny s čerstvými rybami ve vašem měste

Pokud nemůžete sehnat čerstvé kalamáry, chobotnice se také dají dobře zmrazit. Většina kalamárů se prodává buď nakrájená na plátky, nebo celá a očištěná. Zmražené kalamáry pak najdete ve všech větších obchodních řetězcích. Můžeme doporučit kalamáry z Lidlu 🙂.

⭐ Jak připravit kalamáry?

Příprava kalamárů je poměrně jednoduchá. Jejich čištění však vyžaduje určitou praxi. Mrkněte na video níže👇

Připravte si doma kalamáry (olihně) 🦑 snadno a rychle podle Romana Pauluse

Postup přípravy kalamárů

 • Čerstvé kalamáry před přípravou očistěte.
 • Uchopte hlavu kalamára co nejhlouběji a vytáhněte ji z těla i s vnitřnostmi.
 • Poté vyjměte páteř.
 • Odříznutím hlavy přímo za očima uvolněte ruce od hlavy a žvýkacích nástrojů. Pokud jsou zuby stále přítomny, můžete je jednoduše vytlačit.
 • Poté hlavici a zejména trubici důkladně omyjte a sloupněte kůži

Pokud je pro vás vykuchání příliš časově náročné, můžete si nechat kalamáry připravit v rybárně. Pak je stačí omýt pod tekoucí vodou a osušit.

Jak dlouho vařit kalamáry?

Kalamáry uvaříte tak, že tělo kalamára nakrájíte na tenká kolečka a vaříte 1 – 2 minuty na prudkém ohni. Mezi běžné způsoby přípravy patří grilování, smažení a fritování po dobu několika minut.

Aby byly kalamáry křehké, měly by se vařit buď velmi krátce, nebo dlouho na mírném ohni. Nejlepší maso se získává z těla chobotnice, ale chutná jsou i chapadla kalamárů, zejména u smažených chobotnic, kde nabízejí další plochu pro dozlatova opečené maso.

Riziko alergie

Olihně patří do čeledi hlavonožců, což znamená, že nejsou příbuzné s většinou měkkýšů. Přesto mnoho lidí, kteří trpí alergií na měkkýše, zjistilo, že nemohou jíst ani chobotnice.

Do značné míry to souvisí s chemickým složením těchto živočichů. Dokonce i lidé, kteří mohou jíst hřebenatky a krevety, mohou zjistit, že kalamáry nesnášejí, pokud mají specifičtější alergie.

Mezi příznaky negativní reakce patří kožní vyrážky, extrémní nevolnost a potíže s dýcháním, přičemž tyto příznaky se často s expozicí postupně zhoršují. Lidé, kteří mají obvykle problémy s konzumací mořských plodů nebo kteří se po konzumaci kalamárů necítí dobře, by se měli poradit s lékařem, než kalamáry zařadí do svého jídelníčku.

Recepty na kalamáry – 10 nejlepších z celého světa

Kalamáry jsou klíčovou ingrediencí v řadě kultovních pokrmů. Zde je deset oblíbených pokrmů z mořských plodů z celého světa, které obsahují kalamáry.

 1. Smažené kalamáry – smažené kroužky kalamárů, které se běžně připravují po celém světě, jsou nejznámější v italsko-amerických restauracích, kde se obalují v mouce, dochucují solí a pepřem a podávají se s plátky citronu a omáčkou marinara k namáčení.
 2. Kalamáry na grilu – grilované kalamáry jsou nejlepší při použití panenského olivového oleje a citrónu
 3. Kalamáry se solí a pepřem – kantonské kuchyni se chobotnice obalují v kukuřičném škrobu a smaží se do křupava s dalšími kořeními, jako je zelená cibulka, česnek, zázvor a víno shaoxing.
 4. Špagety al nero di seppia – italské těstoviny, které se zalévají omáčkou z inkoustu z olihní, bílého vína, česneku a petrželky.
 5. Španělská paella – kalamáry se často vaří na šafránem a česnekem provoněné rýži s chorizem, kuřecím masem a dalšími mořskými plody. Náš recept na klasickou paellu najdete zde.
 6. Plněné kalamáry – Kalamarakia Yemista – na řeckém ostrově Kréta se těla kalamárů nechávají vcelku a plní se náplní z rýže, čerstvé zeleniny a bylinek. Tato středomořská specialita se vaří pomalu v rajčatové omáčce.
 7. Cioppino – toto dušené jídlo z mořských plodů, jedno z nejznámějších, vzniklo koncem 19. století, kdy rybáři z kalifornského zálivu začali přidávat chobotnice do pikantního rajčatového vývaru.
 8. Jjampong – pikantní korejský guláš s nudlemi, zeleninou a mořskými plody, jako jsou chobotnice a krevety.
 9. Ika Sansai – japonský salát ze syrových marinovaných olihní s houbami a bambusovými výhonky.
 10. Yakimono – japonských restauracích yakitori se tento pokrm z olihní griluje na špejlích na dřevěném uhlí.
 11. Ceviche – ceviche je pokrm, který se neustále mění v závislosti na regionu a na tom, co je k dispozici. Kromě ryb, krevet a chobotnic jsou častými mořskými plody pro tento latinský pokrm olihně.

⭐ Smažené kalamáry, kroužky – recept

Recept na smažené kalamáry
Recept na smažené kalamáry

Příprava: 20 minut
Vařte: 20 minut
Celkem: 40 minut
Porce: 4 porce

Suroviny

 • 450 g chobotnic na kroužky – těla chobotnic nakrájená na kolečka
 • 3 hrnky arašídového oleje nebo množství potřebné na smažení
 • 2/3 hrnku nebělené hladké mouky
 • 4 středně velká vejce
 • 4 polévkové lžíce krupicové mouky
 • Mořská sůl podle chuti
 • 1 citron nakrájený na klínky, na ozdobu

Postup přípravy smažených kalamár

 1. Kousky chobotnice opláchněte pod tekoucí vodou a zcela osušte papírovými utěrkami.
 2. Ve velkém vysokostěnném hrnci s těžkým dnem na středně vysoké teplotě rozehřejte několik centimetrů oleje na 180 °C nebo dokud malá kostka chleba vhozená do oleje nezhnědne (asi 30 sekund).
 3. Do mělké mísy nasypte celozrnnou mouku. Ve velké míse lehce rozšlehejte vejce. Do malé misky dejte krupici.
 4. Kroužky kalamárů obalte v mouce, abyste je zbavili přebytečné mouky. Ponořte je do vejce a poté do krupice.
 5. Smažte namočené kalamáry v několika dávkách, aby se nepřeplnily, dokud nejsou křupavé a lehce zlatavé, asi 1 až 2 minuty.
 6. Smažené kalamáry přendejte pomocí jemné síťky nebo děrované lžíce na talíř vyložený papírovou utěrkou a nechte je okapat.
 7. Podle chuti osolte a ihned podávejte s citronem. Vychutnejte si.

Kalamáry jsou malé chobotnice, které se podávají obalené v oleji a smažené, a jsou tak jedním z nejklasičtějších italských letních pokrmů z mořských plodů. Jsou to křupavé zlatavé kroužky křehkých chobotnic, na které lidé dychtivě mačkají citronové klínky a pak je rychle sní, dokud jsou ještě horké – a než je všichni ostatní zhltnou.

Kalamáry se obvykle podávají jednoduše, jen s citronem a lehce posypané mořskou solí. Můžete je však podávat i s omáčkou, například s koktejlovou omáčkou, česnekovou aioli, jednoduchou rajčatovou omáčkou nebo pikantním kečupem.

Tento recept se dobře kombinuje s víny, jako je suché bílé víno, růžové víno nebo Aperol spritz, a tvoří tak krásné letní antipasto nebo aperitiv. Je to také skvělé jídlo na koktejlové párty. Ačkoli vypadá impozantně, ve skutečnosti je jeho příprava velmi rychlá a jednoduchá.

⭐ Kalamáry na grilu – recept

V tomto jednoduchém receptu se kalamáry ochutí olivovým olejem a citronovou šťávou a poté se rychle ugrilují do měkka.

Grilované kalamáry
Grilované kalamáry s olivovým olejem a citrónovou šťávou

Příprava: 20 minut
Vařte: 5 minut
Celkem: 25 minut
Porce: 4 porce

Suroviny

 • 450 g očištěných olihní
 • 1 lžíce extra panenského olivového oleje
 • 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 1⁄4 lžičky soli
 • 1⁄8 lžičky čerstvě mletého černého pepře
 • 1 polévková lžíce čerstvé petrželky – nasekané
 • Citron na ozdobu

Postup přípravy kalamár na grilu

 1. Rozpalte gril na vysokou teplotu. Chobotnice opláchněte pod tekoucí studenou vodou a osušte papírovými utěrkami.
 2. Těla chobotnic podélně rozřízněte na jedné straně a rozevřete je naplocho.
 3. Pokud jsou chapadla příliš velká, rozřízněte je napůl.
 4. V míse smíchejte olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř.
 5. Do mísy přidejte těla olihní a chapadla a promíchejte je, aby se rovnoměrně obalily.
 6. Tělíčka olihní navlékněte podélně na špejle tak, aby ležely rovně.
 7. Chapadla navlékněte na samostatné špejle.
 8. Grilujte na prudkém ohni a jednou otočte, dokud nebudou celé neprůhledné, asi 1 až 2 minuty.
 9. Chobotnice sundejte ze špejlí a naskládejte je na talíř.
 10. Posypte petrželkou a podávejte s kolečky citronu.

Tajemství dokonalých kalamárů spočívá v rychlosti a teplotě přípravy. Aby bylo dosaženo správné křehkosti, musí se chobotnice připravovat buď rychle na vysokém žáru, nebo pomalu. Cokoli mezi tím má za následek žvýkací kaši.

Tyto krásně ugrilované kalamáry můžete podávat jako předkrm nebo z nich udělat součást hlavního jídla, když je přidáte do zeleného salátu nebo na česnekové těstoviny.

Omáčky ke grilovaným kalamárům

I když jsou grilované kalamáry lahůdkou jen s citronem a petrželkou, existuje několik lahodných omáček, které můžete přidat. Zde jsou naše snadno připravitelné oblíbené:

Pikantní marináda 🔥

Nepodceňujte sílu omáčky na těstoviny ze sklenic. Použijte jeden šálek své oblíbené marinády a podle chuti přidejte chilli vločky. Zahřejte ji na středním ohni a přidejte 1 až 2 lžíce vody. Nechte 15 minut odstát, aby chilli vločky uvolnily svou chuť, a podávejte jako přílohu ke kalamárům.

Bylinkový dresink 🌱

Smíchejte 1/2 šálku olivového oleje s 1 šálkem koriandrových lístků, solí a pepřem podle chuti a 4 lžícemi čerstvé citronové šťávy. Tato bylinná omáčka se skvěle hodí na kalamáry.

Česneková omáčka 🧄

Smíchejte 1 šálek majonézy se 4 prolisovanými stroužky česneku, solí a pepřem podle chuti a 2 lžícemi jemně nasekané pažitky. Jedná se o ostrou omáčku, která je vynikající na křupavém chlebu s pár kalamáry navrchu.

4.7/5 - (38 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a