Krev v moči u dětí – co dělat, příčiny a léčba

Krev v moči u dětí
Co se v článku dozvíte? 🔍

Krev v moči u dětí, je to nouzová situace, nebo se není čeho obávat?

Vaše dítě leží na přebalovacím pultu a vy nic netušíce otevřete plenku, když si najednou všimnete, že moč vypadá jinak než obvykle. Má načervenalou barvu a zmocňuje se vás nepříjemný pocit.

Mohla by to být krev? Ale vaše dítě je v pořádku. Nebo vám něco uniklo? Zhluboka se nadechnete, obléknete si svého malého pacienta a odvedete ho k dětskému lékaři.

⭐ Krev v moči u dětí – 5 faktů

 1. Červená moč nemusí nutně obsahovat krev. Změnu barvy mohou vyvolat potraviny a léky.
 2. Nejčastější příčinou krve v moči u dětí je infekce močových cest.
 3. Nápadnou moč by měl vždy rychle objasnit pediatr.
 4. I nenápadná moč může obsahovat krev (mikrohematurie).
 5. Dětský lékař může pod mikroskopem zjistit, zda krev v moči pochází z močového měchýře nebo z ledvin.

⭐ Co dělat, když je moč u dětí náhle červená

Moč, která vypadá krvavě, nemusí nutně obsahovat krev. Než začnete panikařit, zamyslete se nad tím, co vaše dítě snědlo a vypilo za posledních 24 hodin. Mezi potraviny a léky, které mohou způsobit zčervenání moči, patří:

 • Červená řepa
 • Rebarbora
 • Ibuprofen
 • Metamizol
 • Metronidazol
 • Nitrofurantoin
 • Fenytoin
 • Sulfamethoxazol

Pokud vaše dítě nic podezřelého nepozřelo, může pediatr otestovat moč jednoduchým tyčinkovým testem a po několika minutách vám sdělit, zda je v ní krev. Pokud doma nasbíráte moč do čisté nádoby a uložíte ji do návštěvy lékaře do chladničky, ušetříte si spoustu času při čekání v ordinaci lékaře.

Tyčinkový test na moč
Tyčinkový test na moč okamžitě určí, jestli je v moči krev

U dětí můžete v lékárně zakoupit speciální plastové sáčky, které se nalepí na očištěné genitálie dítěte a sbírají moč. Stačí zavřít plenu přes nalepený sáček a dát dítěti napít, zatímco budete čekat.

⭐ Jak se může dostat krev do moči?

Váš pediatr hovoří o hematurii, když v moči pacienta zjistí vysoký počet červených krvinek. Moč může mít tělovou, růžovou nebo tmavě červenou barvu v závislosti na příčině a závažnosti stavu. Může se také jednat o mikrohematurii, kdy krev v moči není pouhým okem vidět.

Ledviny filtrují krev 24 hodin denně. Odpadní produkty se vylučují, krevní buňky a bílkoviny zůstávají v krvi. Vzniklá moč odtéká oběma močovody do močového měchýře, odkud je pravidelně vylučována močovou trubicí.

Pokud filtry v kůře ledvin nefungují podle plánu, do moči se dostanou červené krvinky a případně i bílkoviny (proteiny). U dětí je příčinou obvykle zánět filtračního systému ledvin (glomerulonefritida).

Častou příčinou je také hemolyticko-uremický syndrom. U školáků je za krvácením zřídkakdy tuberkulóza ledvin.

⭐ Krev v moči u dětí – příčiny

Další možností jsou onemocnění, která nepostihují přímo ledviny, ale odvodné močové cesty. Často jsou doprovázeny následujícími typickými příznaky:

 • Kolikové bolesti
 • Horečka
 • Bolest při močení
 • Ne každá část moči je rozpoznatelně krvavá.


Krvácející léze jsou způsobeny například ledvinovými kameny, infekcemi močového měchýře a nehodami. Velmi vzácně se po pobytu v tropech objeví nádor močového měchýře nebo bilharzióza.

⭐ Co udělá pediatr, když se v moči objeví krev?

Pediatr a krev v moči u dětí
Objevila se u dítěte v moči krev? Ihned ho vezměte k pediatrovi.

Pokud zjistíte, že se v moči dítěte objevila krev, vezměte ho k pediatrovi. Lékař se vás přesně zeptá, zda se objevily další příznaky, jako je horečka, bolest při močení nebo náhlé pomočení (i když malý pacient byl již suchý).

Pod mikroskopem může pediatr zjistit, zda krev pochází z ledvin, nebo z dalších částí těla. Další informace o diagnóze může poskytnout ultrazvukové vyšetření ledvin a močových cest.

Antibiotika pomáhají při infekci močových cest

Zdaleka nejčastějším důvodem výskytu krve v moči v ordinaci dětského lékaře je infekce močového měchýře nebo zánět ledvinové pánvičky.

Když se tento stav objeví poprvé, pediatr pomocí ultrazvuku vyhledá možné abnormality, které by mohly bránit odtoku moči. Lékař odebere kultivaci moči, aby zjistil zárodek, který onemocnění způsobuje, a bude vaše dítě léčit antibiotiky. Po několika dnech bude moč pravděpodobně opět normální.

Další možné příčiny hematurie

Krev v moči u dětí nebo-li hematurie je přítomnost červených krvinek v moči.

čtyři procenta dětí školního věku chodí se stopami krve v moči, aniž by byly nemocné nebo aniž by pediatr mohl zjistit příčinu. Příčinou může být předchozí virová infekce. Při screeningovém vyšetření se náhle objeví krevní buňky v moči.

Ve většině případů jsou testy moči nutné pouze v několikaměsíčních intervalech. Nakonec nálezy samy zmizí.
Pokud je vaše dítě starší a věnuje se kontaktním nebo závodním sportům, může hematurii vyvolat úder do oblasti ledvin nebo nadměrná fyzická námaha.

U dívek mohou červené krvinky zabloudit do vzorku moči během měsíční menstruace.

Zdroj: grossesblutbild.de

4.8/5 - (36 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a