Modrá skalice do bazénu – použití + dávkování

Modrá skalice do bazénu
Co se v článku dozvíte? 🔍

Abyste si však mohli bazén užívat po dlouhou dobu, budete se muset zaměřit na několik věcí, včetně udržování čistoty bazénové vody. Čistou vodu v bazénu získáte tak, že si pořídíte správný přípravek proti řasám a budete ho správně používat. Modrá skalice do bazénu je ideální volbou.

💧 Co je modrá skalice?

Modrá skalice je anorganická sloučenina, která kombinuje síru s mědí. Chemicky je to síran měďnatý CuSO4. Díky přítomnosti mědi má tato sloučenina charakteristickou modrou barvu (stejně jako krev chobotnic, která je na bázi mědi). Dodává se ve formě granulí a někdy se nazývá modrý kámen.

Dokáže zničit bakterie, řasy, kořeny, rostliny, plže a houby. Toxicita síranu měďnatého závisí na obsahu mědi. Měď je nezbytný minerál. Vyskytuje se v životním prostředí, potravinách a vodě.

Modrá skalice – síran měďnatý CuSO4
Síran měďnatý CuSO4

Kdy to všechno začalo?

Švédský chemik Carl Wilhelm Scheele objevil modrou skalici (síran měďnatý) poprvé v roce 1770. Síran měďnatý se již více než 200 let používá k různým účelům:

  • čištění kůže
  • bělení dřevní hmoty
  • barvení bavlny a vlněných látek
  • srážení mléčných výrobků
  • čištění měděného nádobí

Sloučeninu lze nalézt v přírodě, ale lze ji také vyrábět a komerčně prodávat. Ačkoli byl síran měďnatý vyvinut jako inhibitor plísní, bylo zjištěno, že má i další schopnosti, například je silným oxidačním činidlem a redukuje rez na železe.

💧 Co dělá modrá skalice s vodou v bazénu?

Bazén na vaší zahradě vám může nabídnout řadu výhod. Při pomalém koupání ve studené vodě bazénu si můžete užít skvělé chvíle s rodinou a přáteli.

Za nejlepší algicid je považována modrá skalice – síran měďnatý. Lze jej použít v bazénové vodě jako dezinfekční prostředek, který může uživatelům bazénu poskytnout řadu výhod.

Modrou skalici alias síran měďnatý lze použít jako algicid v bazénech k čištění jejich vody tím, že se reguluje růst řas v bazénu.

Protože modrá skalice do bazénu ničí i jiné živé organismy než řasy (včetně ryb), nedoporučuje se používat v jezírkách. Bazény jsou však jiné. Kromě lidí se v bazénech nemají vyskytovat živé organismy – zejména řasy -, takže síran měďnatý je běžně prodáván dodavateli bazénů jako dezinfekční prostředek.

Pro plavce je obecně bezpečný, ale protože se síran měďnatý neodpařuje, měl by se používat střídmě. Vysoké koncentrace vznikající při opakovaném použití mohou způsobit potřísnění bazénové vložky, ponořeného vybavení bazénu a případně i pokožky každého, kdo zůstane ve vodě příliš dlouho.

💧 Jak se používá modrá skalice do bazénu?

Ačkoli modrá skalice do bazénu může pomoci udržet váš bazén bez všech typů řas, měl by se používat opatrně. Je to jeden z nejúčinnějších typů algicidů, ale při nesprávném použití může způsobit skvrny.

Při přidávání modré skalice byste měli mít na paměti, že by se neměl používat, pokud máte v bazénu nainstalovaný sanitační systém biguanidu. Kromě toho byste jej neměli používat jako chemickou látku k pravidelné úpravě bazénové vody, protože může zvýšit hladinu alkality v bazénové vodě.

Před přidáním síranu měďnatého byste tedy měli zkontrolovat alkalitu vody, množství řas v ní a množství vody v bazénu, abyste do něj mohli přidat správné množství této chemikálie. Chcete-li tedy kontrolovat růst řas, budete muset při přidávání síranu měďnatého v něm postupovat podle následujících kroků.

💧 Dávkování krok za krokem – modrá skalice do bazénu

1. Zjistěte alkalitu vody pomocí testu

Měli byste se také řídit pokyny výrobce modré skalice, které jsou vytištěny na její etiketě, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Posouzením alkalinity vody můžete určit správné množství síranu měďnatého, které je k vyčištění vody potřeba.

2. Určete množství modré skalice

Pro určení správného množství potřebného síranu měďnatého můžete použít tabulku, která je součástí balení modré skalice či dalších sad na úpravu vody. Tato tabulka vám umožní zjistit, kolik modré skalice do bazénu byste měli přidat na základě její alkality.

Alkalita tabulka
Ideální hodnota vody je 80 – 120 ppm
  • Pokud je celková alkalita vaší bazénové vody nižší než 50 ppm nebo vyšší než 200 ppm, pak byste se měli vyhnout přidání jakéhokoli množství modré skalice do ní.
  • Pokud se však celková alkalita vody nachází někde mezi tímto rozmezím:
  • můžete do ní přidat 5 g na 1m3 vody.

Velikost vašeho bazénu může také ovlivnit množství tohoto algicidu, které je třeba do bazénové vody přidat. Při používání síranu měďnatého byste také měli dodržovat pokyny výrobců.

3. Použijte ochranné brýle

Nyní po určení množství modré skalice do bazénu, které je třeba přidat, byste měli nosit ochranné brýle a rukavice.

4. Rozmíchejte modrou skalici s vodou

Modrá skalice do bazénu se prodává v sáčcích i ve sklenicích v granulích. Proto by měl být před přidáním do bazénu rozpuštěn ve vodě. Pokud to neuděláte, vyzvete si skvrny a nerovnoměrné rozložení sanitačního prostředku.

Nyní můžete použít sklenici, kbelík nebo jinou skleněnou nádobu k rozmíchání modrých krystalků síranu měďnatého v dostatečném množství vody k jejich rozpuštění. Do této směsi můžete přidávat další vodu, dokud se zcela nerozpustí.

5. Roztok nalijte do rozprašovače

Když je síran měďnatý zcela rozpuštěn ve vodě, můžete jej nalít do lahve s pumpičkou s plastovým rozprašovačem. Tuto láhev můžete použít k přidání modré skalice do vody v bazénu, stejně jako ji používáte na zahradě k aplikaci tekutých hnojiv.

6. Rovnoměrně rozprašte po bazénu

Při rozprašování této směsi do bazénu byste jí měli rovnoměrně a úplně pokrýt vodu.

❗️Vodu v bazénu byste měli ošetřovat síranem měďnatým pouze při teplotě vody vyšší než 15 stupňů Celsia, protože modrá skalice ve studené vodě nefunguje dobře. Před koupáním počkejte několik hodin, než se roztok ve vodě rozptýlí.

💧 Jak často dávat modrou skalici do bazénu?

Modrou skalici používejte jednou za 2 – 3 týdny.

💧 Kde koupit modrou skalici do bazénu?

Modrou skalici můžete koupit ve specializovaných internetových obchodech. Ideální je použít heureka.cz a vybrat si prověřený e-shop s příznivou cenou.

Modrou skalici koupíte i všech hobby marketech.

Zdroj: standishmilling.com, npic.orst.edu, swimmingpool.com, hunker.com

4.3/5 - (25 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a