Nadmořská výška – vyhledávač, jak ji zjistit?

Jak zjistit nadmořskou výšku
Co se v článku dozvíte? 🔍

Tato stránka byla navržena tak, aby vám pomohla zjistit, jaká je vaše nadmořská výška aktuální polohy nebo jakéhokoli bodu na Zemi.

🔍 Jak zjistit nadmořskou výšku?

👇 Postup k nástroji níže – jak zjistit nadmořskou výšku

  1. Klikněte na písmenko m = nadmořská výška v metrech
  2. Do vyhledávacího pole zadejte název místa, kde se nacházíte
  3. Zobrazí se vám nadmořská výška, kde se nacházíte i s mapou

Při zobrazení z telefonu, který podporuje měření nadmořské výšky, bude údaj vycházet přímo z údaje o nadmořské výšce vašeho zařízení a bude se automaticky aktualizovat podle toho, jak se budete pohybovat. Bude fungovat, i když je telefon offline. Z počítače se vaše nadmořská výška načte z našeho rozhraní API na základě vaší polohy.

🔍 Nadmořská výška měst v ČR

Nadmořská výška Prahy, Brna a dalších měst v přehledné tabulce.

MěstoNadmořská výška
Praha205 m
Brno212 m
Ostrava213 m
Plzeň320 m
Liberec379 m
Olomouc226 m
České Budějovice391 m
Hradec Králové251 m
Ústí nad Labem150 m
Pardubice224 m
Zlín226 m
Nadmořská výška měst v ČR

🔍 Co je to nadmořská výška?

Nadmořská výška se obvykle vztahuje k výšce bodu na zemském povrchu, nikoli ve vzduchu. Nadmořská výška je měření výšky objektu, často se vztahuje k vaší výšce nad zemí od hladiny moře (například v letadle nebo na satelitu). Ačkoli se pro označení výšky vaší aktuální polohy často upřednostňuje termín nadmořská výška, běžně se používá i termín výška nad mořem.

🔍 Jak se vypočítává nadmořská výška?

Pomocí výškoměru

Výškoměr je přístroj používaný k měření nadmořské výšky. Nadmořská výška se měří pomocí výškoměru výpočtem rozdílů atmosférického tlaku.

Uvnitř výškoměru je barometr, což je zařízení, které měří tlak vzduchu. Při cestě vzhůru tlak klesá, což způsobuje, že se měch uvnitř barometru rozpíná. Měchy pak poskytují přesný údaj o vaší výšce nad hladinou moře bez ohledu na to, zda jste na zemi, na stromě nebo v letadle.

Barometr – měření nadmořské výšky
Barometr – měření nadmořské výšky

Moderní chytré telefony obsahují barometr, který lze použít jako výškoměr k měření nadmořské výšky nebo k výpočtu počtu vystoupaných schodů.

V oblastech se špatným příjmem GPS může být výškoměr přesnější než měření nadmořské výšky pomocí GPS a nevyžaduje připojení k internetu.

Použití digitálního modelu reliéfu

Družicová data z NASA a dalších veřejných agentur lze kombinovat a vytvořit takzvaný DEM neboli digitální výškový model, což je podrobný seznam výškových hodnot bodů na zemském povrchu. Pomocí GPS pak můžete získat údaje o výšce v DEM.

Digitální výškový model
Pomocí GPS pak můžete získat údaje o nadmořské výšce

Při pohledu na zobrazení Země obvykle vidíme dokonale kruhovou kouli. Ve skutečnosti je však povrch Země spíše zvlněný, členitý a nepravidelný. Tyto nepravidelnosti a odchylky zemského povrchu určují gravitační zrychlení, které zástupně vytváří tvar zemských tekutin.

Pokud bychom hypoteticky odečetli větry, příliv a odliv a další vnější síly, které mění vodní plochy, zbylo by nám něco, co se nazývá geoid. Je to tvar, který by měl povrch Země, kdyby byla celá jedním velkým oceánem bez větrů a přílivů.

Geoid je však čistě hypotetický, ale používá se jako referenční bod pro zeměměřiče, kteří určují nadmořskou výšku na základě toho, jaká by byla hladina moře v daném bodě na Zemi bez pevniny. Označuje se také jako „výška nad střední hladinou moře“.

Planeta Země je nesmírně rozlehlá a má radikálně odlišné nadmořské výšky.

Například nejvyšším bodem na Zemi je Mount Everest, který je asi 29 000 metrů nad mořem.

Nejnižším bodem na Zemi je Mariánský příkop v západním Pacifiku, který je přibližně 35 000 stop pod hladinou moře, což je téměř sedm mil hluboko!

🔍 Jak zjistit svou nadmořskou výšku – další možnosti

Pomocí této webové stránky můžete zjistit svou nadmořskou výšku bez ohledu na to, kde se nacházíte. Jak tato stránka určí vaši přesnou nadmořskou výšku? Stránka přijímá data GPS z vašeho telefonu. Tato satelitní technologie se používá také k určení vaší přesné polohy a pomáhá vám při navigaci v aplikacích, jako jsou Mapy Google.

Váš telefon funguje jako přijímač satelitních dat. Doba, za kterou jednotlivé satelitní signály dorazí do přijímače, se měří ve vztahu k sobě navzájem a k rychlosti světla. Protože se každý ze satelitů nachází na jiném místě, lze na základě těchto tří signálů odhadnout trojrozměrnou polohu a určit vaši polohu na Zemi s mimořádně vysokou přesností.

Pomocí této stránky můžete určit nadmořskou výšku pro libovolné místo na světě, ať už se tam nacházíte, nebo ne. Stačí zadat adresu kdekoli na světě a zobrazí se vám její nadmořská výška v metrech nebo stopách.

Nadmořská výška na mobilu

Pokud používáte web na mobilním zařízení s vestavěným výškoměrem, je vaše nadmořská výška ve výchozím nastavení určena na základě údajů o nadmořské výšce vestavěných v telefonu (zobrazí se jako „podle telefonu“).

Tato metoda může být méně přesná, pokud potřebujete přesnou nadmořskou výšku pro svou polohu, ale má tu výhodu, že vám poskytuje aktualizace nadmořské výšky v reálném čase, když se pohybujete. To vám také umožní přidat si naši stránku do záložek a používat ji, když nejste připojeni k internetu.

Při návštěvě ze stolního počítače nebo při vyhledávání adresy je vaše nadmořská výška určena podle souřadnic GPS na základě satelitních dat.

🔍 Jak zjistit nadmořskou výšku na iPhonu?

Pokud chcete změřit pouze výšku místa, kde se nacházíte, můžete jednoduše použít aplikaci Kompas svém iPhonu. Má vestavěnou funkci elevace.

K měření nadmořské výšky použijte bezplatnou aplikaci My Altitude. Aplikace využívá vestavěné barometrické senzory zařízení a údaje o poloze NOAA, aby vám poskytla přesné údaje.

Po otevření aplikace jí povolte přístup ke službám určování polohy, aby mohla určit vaši přesnou polohu. V horní části obrazovky se nyní zobrazí nadmořská výška. Klepnutím na ni můžete přepínat mezi metrickými a imperiálními jednotkami.

Pokud máte novější iPhone (iPhone 6 a vyšší), aplikace použije k určení nadmořské výšky snímač zařízení (je přesnější). Můžete však také zobrazit údaje z databáze NOAA.

Klepněte na kartu „Datové soubory“ v pravém dolním rohu.

Protože tuto funkci používáte poprvé, aplikace vás požádá o stažení datového souboru pro danou oblast. Klepněte na tlačítko „Ano“.

Zobrazí se mapa rozdělená do mřížky. Najděte svůj aktuální region a klepnutím na něj stáhněte data NOAA.

Zobrazí se další potvrzovací okno pro stažení datového souboru. Zde opět klepněte na tlačítko „Ano“.

Během několika sekund se datový soubor načte do aplikace. Opět klepněte na kartu „Datové soubory“ ve spodní části domovské obrazovky aplikace.

Všechny sekce zůstanou stejné, ale data se nyní přepnou do databáze NOAA.

Pro přepnutí zpět můžete znovu klepnout na tlačítko „Senzor zařízení“.

To je jen jedna z mnoha skrytých funkcí systému iOS. Podívejte se na náš seznam skrytých funkcí iPhonu a dozvíte se více.

Jak sdílet svou nadmořskou výšku

Stačí kliknout na tlačítko „Sdílet odkaz“ a poslat někomu odkaz na zobrazení nadmořské výšky vaší polohy nebo kliknout na tlačítka Facebook nebo Twitter a zkopírovat odkaz přímo na tyto stránky. Upozorňujeme, že při použití této funkce budou sdíleny souřadnice vaší přesné polohy.

K dispozici máme také funkci „Sdílet obrázek“, která zobrazuje vaši nadmořskou výšku na mapě a kterou si můžete přizpůsobit a zveřejnit na svém příběhu na Instagramu nebo Facebooku nebo uložit pro budoucí použití.

Zdroj: whatismyelevation.com

4.9/5 - (13 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a