Nejlépe placené práce v ČR + platová tabulka

Nejlepší placené práce v ČR
Co se v článku dozvíte? 🔍

Jaké jsou nejlépe placené práce v Česku? Přestože by volba povolání neměla být vedena finančními důvody, vyhlídky na výdělek jsou tím, co mnoho lidí při výběru zaměstnání láká.

A existují obrovské rozdíly v odměňování a platových vyhlídkách – mezi jednotlivými odvětvími a profesemi! Ukážeme vám, která povolání jsou v Česku nejlépe placená (s diplomem i bez něj) a jaká profesní volba vám dá šanci dostat se brzy mezi nejlépe vydělávající práce v ČR.

💵 Kolik vydělávají nejlépe placené práce v ČR?

PráceHrubý měsíční plat
Lékař – primář, vedoucí lékař200 000 Kč
Řídící letového provozu200 000 Kč
Pilot180 000 Kč
Soudce150 000 Kč
Manažer prodeje130 000 Kč
IT odborníci100 000 Kč
Farmaceutický konzultant90 000 Kč
Poslanec90 000 Kč
Profesor80 000 Kč
Advokát70 000 Kč
Inženýr70 000 Kč
💵 Platová tabulka – nejlépe placené práce v ČR

💵 Jaké jsou nejlépe placené práce v ČR – TOP 5

Lékař

Není žádným tajemstvím, že lékaři patří mezi nejlépe placené práce. Souvisí to však také s odpovědností, kterou musí lékaři denně řešit. Každodenní práce lékařů je proto poměrně náročná a stresující. Proto jsou důležité měkké dovednosti, jako je odolnost vůči stresu a spolehlivost.

Zejména platy primářů a vedoucích lékařů jsou impozantní: nástupní plat je 100 000 Kč hrubého měsíčně přičemž horní hranice téměř neexistuje. Zkušený primář či rezident si přijde i na 200 000 Kč hrubého měsíčně. Naproti tomu specialisté vydělávají v průměru kolem 80 000 Kč hrubého ročně.

Řídící letového provozu

Stejně jako pilot má i řídící letového provozu velkou zodpovědnost a jste za ni náležitě placeni, protože výcvik na řídícího letového provozu je jednou z nejlépe placených prací.

Řídící letového provozu plat
Řídící letového provozu patří mezi nejlépe placené práce

Řídící letového provozu monitorují vzdušný prostor pomocí různých technických zařízení, např. radaru. Koordinujete vzlety a přistání a zajišťujete plynulý letecký provoz. Drobné chyby mohou mít fatální následky. Za velkou zodpovědnost, kterou máte, si během školení vyděláte poměrně vysoký plat.

Například ve třetím roce školení si můžete vydělat až 120 000 Kč hrubého měsíčně. Po zaškolení se můžete těšit na měsíční nástupní plat ve výši 150 000 Kč hrubého. Nejvyšší plat, kterého můžete jako dobře vyškolený řídící letového provozu dosáhnout, je až 200 000 Kč hrubého měsíčně.

Kromě toho se poskytují příplatky za noční směny nebo za práci v neděli či ve svátek. Výcviková místa pro řídící letového provozu jsou však vysoce konkurenční a omezená. Těžký je také test schopností, v němž neuspěje 95 % uchazečů.

Pilot

Pokud se chcete stát pilotem, můžete se těšit na dobrý plat. Ale na oplátku jste také zodpovědní za životy mnoha lidí, které přepravují z bodu A do bodu B. Kromě cestujících přepravují na místo určení také různé zboží. Zvláštností této profese je, že během školení ještě nejste placeni. Investujete tedy již nyní na pozdější dobu.

Musíte si také zaplatit pilotní průkaz, který stojí přibližně 1,5 milionu. Letecké společnosti obvykle nabízejí modely financování, takže tuto částku nemusíte zaplatit najednou, ale až když si jako pilot dobře vyděláte.

Po úspěšném absolvování pilotního výcviku však budete odměněni slušným platem. Na začátku kariéry začínáte jako první důstojník nebo druhý pilot a vyděláváte kolem 80 000 Kč hrubého měsíčně. Pokud jste kapitán, tak si průměrně vyděláte kolem 180 000 Kč hrubého měsíčně. K základnímu platu se připočítávají další příplatky.

Soudce

Povolání soudce vyžaduje dlouhou přípravu, ale po ní budete za svou vytrvalost odměněni zajímavým platem.

Plat soudce
Plat soudce v ČR začíná na 70 000 Kč hrubého měsíčně

Začnete jako soudce ve zkušební době s měsíčním platem okolo 70 000 Kč hrubého, po několika letech praxe je možné dosáhnout ročního platu kolem 150 000 Kč hrubého měsíčně. Z toho důvodu patří mezi nejlépe placené práce v ČR.

Manažer prodeje

Úkoly regionálního manažera prodeje zahrnují tři důležité oblasti: region, prodej a řízení. Jste zodpovědní za to, aby vaše společnost dosáhla požadovaných prodejních cílů a abyste s nabízenými produkty dosáhli zisku.

Jako manažer přebíráte odpovědnost za své nápady, opatření a strategie ve svém regionu. Pokud převezmete určitou zodpovědnost, vždy se to odrazí na vašem platu. Plat regionálního manažera prodeje se pohybuje kolem 130 000 Kč hrubého měsíčně.

💵 Další nejlépe placené práce v ČR

IT odborníci

Zajímá vás informatika, matematika a vše, co souvisí s počítači? Pak byste se měli stát odborníkem na IT. Informatici jsou žádaní v mnoha průmyslových odvětvích, a proto jsou nepostradatelní.

Platové vyhlídky v odvětví IT jsou také velmi dobré. Jako IT odborník v leteckém průmyslu máte obzvláště dobré platové vyhlídky. Zde se můžete těšit na roční nástupní plat až 80 000 Kč hrubého měsíčně. Pokud například pracujete ve veřejném sektoru, váš plat se bude pohybovat kolem 60 000 Kč hrubého.

Můžete si vybrat z různých pozic, např. IT specialista, NET vývojář nebo třeba C# developer. Plat zkušeného IT programátora je kolem 100 000 Kč měsíčně.

Farmaceutický konzultant

Nejlépe placené práce nabízí přímo farmaceutické společnosti
Nejlépe placené práce nabízí přímo farmaceutické společnosti

Farmaceutické obchodní zástupce nebo také konzultanty zaměstnávají především přímo farmaceutické společnosti, tedy výrobci farmaceutických výrobků. Pro ně jsou obchodníci a konzultanti důležitou součástí prodejní síly, která prodává léky a informuje potenciální zákazníky.

S odpovídajícími odbornými zkušenostmi se průměrná hrubá mzda pohybuje okolo 90 000 Kč hrubého měsíčně. Možné jsou ale i platy až 150 000 Kč měsíčně. Kromě toho často existují výhody podílu na zisku a peněžní výhody, jako jsou služební auta a firemní mobilní telefony.

Poslanec

Jako profesionální politik rozhodujete za zemi, účastníte se jednání a máte aktivní slovo v politice.

V České republice jsou poslankyně a poslanci voleni do dolní komory parlamentu, která se nazývá Poslanecká sněmovna. V Poslanecké sněmovně je celkem 200 poslanců. Do horní komory, Senátu, jsou voleni senátoři. Poslanec musí být českým státním občanem a musí být starší 21 let.

Průměrný plat poslanec je 90 000 Kč hrubého měsíčně.

Kromě toho jsou jim např. hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách. Co se týče naturálních plnění, pak každému poslanci náleží zdarma ubytování v Praze, pokud zde nemá trvalé bydliště, a přiměřeně vybavená kancelář v jeho volebním kraji.

Profesor

Profesoři, kteří usilují o kariéru na univerzitě, si obvykle připravují kariérní cestu již během studia. Pokud se rozhodnete pro tuto profesní dráhu, čekají vás jako profesora růžové vyhlídky, protože si můžete vydělat až 150 000 Kč hrubého měsíčně. Průměrně však profesoři v ČR pobírají plat kolem 80 000 Kč hrubého měsíčně.

Advokát

Právníci se mohou těšit na dobrý plat po dlouhém školení, zejména podnikoví právníci v automobilovém průmyslu. Pokud pracují pro velké společnosti, není nástupní plat kolem 100 000 Kč hrubého měsíčně nic neobvyklého. Ovšem průměrný nástupní plat advokáta začíná na 50 000 Kč hrubého měsíčně.

V renomovaných velkých advokátních kancelářích a s vyznamenáním v brašně je možný i plat přes 100 000 eur hrubého ročně. To je však spíše výjimka. Nástupní platy se proto mohou výrazně lišit v závislosti na dosaženém vzdělání. Průměrný plat advokáta v ČR je 70 000 Kč hrubého měsíčně.

Inženýr

„Inženýr“ je obecný výraz pro profesi, v níž se plánuje a vyvíjí. Může jít o technické výrobky, stroje, budovy a mnoho dalšího. Pod označením inženýr se skrývá jedna z nejuniverzálnějších profesí. Ještě před zahájením studia mají zájemci řadu možností specializace.

Plat inženýra
Inženýr musí studovat na univerzitě, pak po 5 letech získá titul Ing.

Inženýři jsou v pravém slova smyslu základem ekonomiky. Existuje několik oblastí, takže v závislosti na zaměření má inženýr následující úkoly: stavební, strojní, vývojoví, průmysloví, prodejní.

Inženýrská profese je obvykle velmi matematická a technická. Práce je zároveň kreativní a pestrá, protože pro každou novou práci platí nové parametry.

Inženýři musí studovat na vysoké škole aplikovaných věd nebo na univerzitě nebo absolvovat duální studium.

Jako inženýr máte slibné možnosti rozvoje. Po několika letech odborné praxe není neobvyklý hrubý měsíční plat mezi 50 000 – 100 000 Kč. Inženýři, kteří se díky specializaci a dalšímu vzdělávání dostali na další příčky kariérního žebříčku, vydělávají ještě více.

💵 Nejlépe placené práce, které nikdo nechce dělat

Když se lidí ptáte na jejich profesní ambice, některé profese prakticky nikdy nepřicházejí v úvahu. Nikdo je nechce dělat – a právě proto jsou některé z nich velmi dobře placené. Nejsou to sice klasická zaměstnání snů, ale následující profese nabízejí dobré příležitosti a vysoké platy:

Hrobník

Hrobník – slušně placená práce, kterou nechce nikdo dělat
Hrobník – slušně placená práce, kterou nechce nikdo dělat

Smrt je pro mnoho lidí tabu. Většina lidí si nedokáže představit, že by pracovala jako hrobník. Kdo se nebojí mrtvol, může zde udělat brzkou kariéru a často si vydělat plat kolem 40 000 Kč měsíčně. Po dalším vzdělání na mistra nebo ředitele pohřební služby se plat zvýší až 90 000 Kč měsíčně.

Čistič místa činu

Další práce, která není pro každého: uklízeči na místě činu dělají přesně to, co název napovídá. Po skončení práce policie je třeba místo činu uklidit. Někdy je to nechutná práce – ale plat až 35 Kč měsíčně je docela slušný.

Čistič kanalizace

Nepříjemně zapáchá, je špinavá a nehygienická. Za práci v kanalizaci se vyplácí kolem 50 000 Kč hrubého měsíčně. Potřebujete však necitlivý nos.

4.3/5 - (237 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a