Pop It – antistresová hračka + jak se hraje?

Pop It hračka
Co se v článku dozvíte? 🔍

Silikonové formičky s malými vsuvkami, které se dají prsty obrátit naruby a vydávají praskající zvuk: Pop It jsou díky videoplatformě TikTok módní hračkou pandemie.

Pro někoho jsou dokonalou hračkou v době pandemie, pro jiné jsou prostě zbytečné. Jsou založené na velmi jednoduchém triku. Zvuk, který se ozve, když se polokulovité křivky otočí vzhůru nohama, připomíná praskání bublinkové fólie, což je činnost, kterou někteří lidé dokáží dělat sami celé hodiny.

Co je Pop It?

Pop It je barevná silikonová forma s měkkými bublinami. Ty lze stisknout prstem. Po vytlačení všech bublinek a otočení formy začíná zábava nanovo. Tvořítka z praskajícího silikonu jsou ve všech tvarech a barvách: Dinosauři, srdíčka, ananasy nebo auta, někdy pestrobarevné, jindy obyčejné. Mnoho dětských pokojů by bez nich bylo nemyslitelných.

Hračka patří mezi tzv. fidget toys neboli antistresové hračky, se kterými lze manipulovat kroucením, mačkáním nebo stlačováním. Jsou určeny k autoregulaci stresu a úzkosti u dětí s hyperaktivitou nebo ADHD, poruchami pozornosti, problémy se soustředěním nebo autismem.

Tato hra nazývaná také Ploppers je v módě již několik měsíců, objevuje se na TikToku nebo Instagramu, vyměňují ji na školních hřištích a vyvolala humbuk zejména mezi dětmi na základních školách. Smyslová hračka má údajně terapeutický účinek.

Pro koho je Pop It určený?

Antistresovou hračku ocení hlavně vaše děti. Ovšem žádané jsou i sety pro dospělé.

Novou antistresovou hračku si zamilují děti i dospělí
Novou antistresovou hračku si zamilují děti i dospělí 👨‍👩‍👧‍👦

Návykový potenciál bublinkové fólie

Mnoho lidí rádo mačká malé bublinky na tzv. bublinkové fólii. Jedná se o plastový obalový materiál, který má spoustu malých bublinek, které po prasknutí krásně praskají.

Děti rády drtí celé fólie od začátku do konce. A dospělí také cítí určitý návykový potenciál. Přesně to se snaží nový gadget simulovat. Když na bubliny zatlačíte, vyskočí na druhou stranu – a ozve se praskání. V případě naší testovací hračky však jde pouze jedním směrem, v opačném směru mlčí.

Pop It hračka zaměstná vaše ruce. Místo kroucení tužky v prstech nebo mačkání něčeho jiného praskají bubliny. „Smyslové hračky“ se na to docela dobře hodí. V závislosti na situaci může nahradit stresový míč.

Historie hračky Pop It

Nápad to není nový, myšlenka vznikla už v roce 1975

Theo Coster a jeho žena Ora, zakladatelé společnosti Theora Designs, která se zabývá vývojem hraček, vynalezli první prototyp hračky Pop-It již v roce 1975. V té době se však nenašel žádný kupec, který by chtěl hračku vyrábět.

V roce 2009 se synové dnes již zesnulého páru postarali o to, aby se Pop It přece jen stal trendem: Podepsali smlouvu s kanadskou společností FoxMind, která začala hračku poprvé vyrábět k prodeji. Velký úspěch se prozatím nedostavil. V roce 2019 podepsala společnost FoxMind a její obchodní partner Buffalo Toys smlouvu s americkým maloobchodním řetězcem Target. A společnost Target začala inzerovat s influencery.

TikTok vyvolal humbuk

Hra Pop It prorazila díky platformě TikTok
Hra Pop It prorazila díky platformě TikTok

Silikonová hračka prorazila díky videoplatformě TikTok: Na sociálních sítích se objevovalo stále více videí, ve kterých si influenceři hrají s Pop It. Video, v němž „influencerka“ Gaitlyn Rae tlačí na Pop It, vyvolalo na sociálních sítích obrovský humbuk a podle výrobců se prodeje prudce zvýšily.

Mezitím se objevila řada napodobitelů, kteří prodávají nelicencované výrobky. Společnost FoxMind proto plánuje získat část trhu zpět pomocí inovativnějších vlastních návrhů. Přestože produktoví piráti vydělali více peněz než oni, synové vynálezců jsou nadšeni kreativitou, kterou rodinný nápad rozpoutal.

Jak hrát Pop It?

Strategické a taktické hry

Varianta Pravidla hry
1. HraDva hráči se střídají ve stisknutí libovolného počtu bublin v řadě.
Hráč, který stiskne poslední tlačítko, prohrává kolo.
Vyhrává hráč, který jako první vyhraje třikrát.
2. HraOba hráči mají dvě kostky a každý z nich hraje jednu polovinu pop it.
Jeden hráč začíná a hází kostkami jako první.
V závislosti na počtu „očí“ se dolů posune odpovídající počet vyskakovacích bublin.
Nyní je na řadě druhý hráč.
Vítězem se stává hráč, který jako první vytlačí všechny bubliny na druhou stranu popu.
Pro tuto hru je potřeba velký pop.
3. HraKaždý ze dvou hráčů má k dispozici kostku a stejný počet bublinek v řadě.
Jeden hráč začíná a hází kostkami.
Pokud má například dvojku, může na svém popu ve druhé řadě odspodu prasknout bublinu. Pokud hodí šestku, stiskne bublinu v šesté řadě odspodu. Hráči se střídají.
Vyhrává hráč, který jako první stiskne všechny bubliny.
Pop It pravidla strategických her

Cvičení všímavosti

VariantaPravidla hry
1. Dýchací cvičeníZ kousku papíru vytvořte malou kuličku.
Vložte ji do první jamky push-pop vlevo dole a opatrně z ní foukněte brčkem.
2. Dýchací cvičeníZ tenkého (novinového) papíru vystřihněte malá kolečka, která přesně zapadnou do bublin. Kruhy se pak nasají trubičkou a opatrně se umístí do prohlubní.
3. Dýchací cvičeníNakapejte do otvorů pro push-pop trochu vody s mýdlovými bublinkami a opatrně je profoukněte brčkem. Vzniknou tak krásně duhové mýdlové bubliny.
Pop It pravidla dýchacích cvičení

Vzdělávací hry

Rozpoznávání barev: Tato hra s kostkami vyžaduje dvě stejné kostky, kostku a malé bambulky. Děti se střídají v házení kostkou a vždy si mohou vzít prsty (nebo malými kleštičkami) počet bambulí, které hodily, a naplnit jimi své vlastní – odpovídající – bubliny. Vítězem se stane ten, kdo jako první zcela zaplní svou Fidget Toy (pop). Mladší děti, které ještě neumějí počítat, mohou použít barevnou kostku.

Sčítání a odčítání: S pop it se děti snadno naučí sčítat a odčítat. Řekněme, že vaše dítě chce znát výsledek 2+2=? Nechte ho stisknout dvě bubliny a pak další dvě. Nyní dítě umí počítat zmáčknuté bubliny a má tak výsledek. Při odečítání postupujte opačně. Je vyžadován výsledek 6-3. Nechte dítě zmáčknout šest bublinek, otočte Fidget Toy a dítě zmáčkne počet bublinek, který se odečte od šesti bublinek, které předtím zmáčklo. Otočte ji, spočítejte, hotovo!

Zkopírujte vzor: Může být také zábavou na pláži nebo na pískovišti. Například nakreslete do písku číslo, písmeno nebo obrazec, který pak děti musí přenést na pískoviště Pop-it. Nebo pod tlačítko schovejte kuličku či malý kámen. Kolo vyhrává ten, kdo jako první stiskne bublinu, pod níž se nachází kámen. Vyhrává ten, kdo jako první najde třikrát kuličku nebo malý kámen.

Hlubší význam hračky Pop It

Zastánci této hračky jsou přesvědčeni, že snižuje stres a zvyšuje koncentraci. Dětský psycholog Will Shield v rozhovoru pro BBC vysvětlil, že smyslové hračky při používání aktivují jeden nebo více smyslů. Pozornost hráče se podle něj při konkrétním kontaktu s Pop Item odvádí od silných emocí nebo negativních myšlenek ke hře, což aktivuje zrak, hmat a sluch. Existuje však i skepse, zejména ve školním prostředí.

Hanna Christiansenová, profesorka klinické psychologie dětí a dospívajících, říká, že pro děti, které se snadno rozptýlí, mohou být kontraproduktivní: „Skrývají v sobě konfliktní potenciál, pokud je děti i přes žádost učitele neodloží.“

A existují také pochybnosti o zvýšené pozornosti, jak upozorňuje například Sabine Martschinke ze Sdružení základních škol: „Pohled na Pop It jako na řešení hyperaktivity a problémů s chováním a také zamýšlený vývoj směrem ke zklidnění prstů může vést k problematickému používání.“

Hraní zajišťuje, že se soustředíte na jednu věc – a to dává větší smysl, zvláště s dětmi, než hraní her na tabletu nebo konzoli. 

Jaký je největší Pop It na světě?

Největší Pop It na světě
Největší Pop It na světě je opravdu velké a má 1048 bublin

Největší Pop It na světě měří 85 x 65 cm a má 1048 bublin. Najdete ho pod názvem Jumbo Among Pop It.

Očekáváme, že to není konečný rozměr. Určitě se ještě mnoho výrobců snaží vyrobit největší na světě.

Cena – kde koupit Pop It levně

Opravdu chcete při nákupu ušetřit a koupit Pop It levně? Doporučujeme automatický vyhledávač produktů jako je Heureka.cz. Ten vám ukáže ty nejlepší aktuální nabídky. Slevy produktů aktualizují několikrát denně.

Největší výběr hraček Pop–it Fidget Toys najdete online. Zde stojí za zmínku zejména Amazon a eBay, které nabízejí nepřeberné množství různých modelů. Nově je ale nabízejí i hračkářství a supermarkety.

Obecně lze říci, že cena Pop It je velmi příznivá. Začíná přibližně na 100 Kč. Přeci jenom se jedná o měkký silikonový produkt, takže vám peněženku nezrujnuje 🙂.

Jak si vyrobit Pop It

Je to jednoduché a každý si ho zvládne vyrobit sám doma. Níže se podívejte na video, jak si vyrobit Pop-it doma 👇.

Zdroj: tagesschau.de, rtl.de, daskannwas.ch

Skvělou zábavou jsou i hádanky pro děti. Nebo jim vytiskněte omalovánky.

5/5 - (14 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a