Valentýn – kdy a proč se slaví + typy na dárky 🎁

Kdy je Valentýn
Co se v článku dozvíte? 🔍

14. února je Valentýn. Den lásky a milenců, a to nejen u nás. Ale proč tomu tak je? Zde si přečtěte vše o významu svátku svatého Valentýna, jeho historii a zvycích. Přidáme i typy na zajímavé dárky.

Kdy je Valentýn?

Každý rok 14. února je Valentýn. V Česku a mnoha dalších zemích světa si lidé v tento den dávají květiny a čokoládu, vyjadřují si náklonnost nebo se dokonce berou. Zlomyslné jazyky tvrdí, že Valentýn je výmysl květinářů a výrobců čokolády, ale tento zvyk je starý mnoho set let.

Který den je Valentýn do roku 2030

Valentýn v roceDen Datum
2023úterý14. února
2024středa14. února
2025pátek14. února
2026sobota14. února
2027neděle14. února
2028pondělí14. února
2029středa14. února
2030čtvrtek14. února
Kdy je Valentýn

Proč se slaví Valentýn?

Valentýn byl původně vzpomínkovým dnem na biskupa Valentýna z Terni. O tomto světci existuje mnoho legend. Říká se například, že ženil vojáky, ačkoli to bylo zakázáno. Jiný příběh říká, že milencům daroval květiny ze své zahrady. Tradice oslavovat v tento den romantickou lásku vznikla ve 14. století. V Čechách se Valentýn stal (opět) populárním až po 2. světové válce.

Původ svátku svatého Valentýna: Kdo byl Valentýn z Terni?

Socha svatého Valentýna
Socha svatého Valentýna – ochránce všech zamilovaných ❤️

Svatý Valentýn je považován za „otce Valentýna“. Žil ve 3. století a byl biskupem v Interamně, dnešním Terni v Umbrii ve střední Itálii. Mnohé tradice hovoří také o římském Valentýnovi. Je možné, že se jedná o tutéž osobu. Dnes existuje tolik mýtů a legend o Valentinovi z Terni, že se lze domnívat, že se příběhy různých lidí promíchaly nebo že některé z nich byly prostě vymyšleny či nesprávně předány.

Je jisté, že Valentýn z Terni zemřel jako mučedník. Údajně byl popraven 14. února 269 n. l. O 200 let později proto církev stanovila 14. únor jako památný den. Tak vznikl Valentýn v původním smyslu.

K významu svátku svatého Valentýna přispěly legendy o jeho životě a díle. Patří mezi ně například následující příběhy:

  • Valentýn z Terni byl údajně známý jako zázračný léčitel. Tímto způsobem prý získal mnoho lidí pro křesťanskou víru, což ho během pronásledování křesťanů v Římské říši dostalo do vězení. Během svého věznění prý uzdravil slepou dceru jednoho dozorce a před smrtí jí poslal milostný dopis, který podepsal „Tvůj Valentýn“.
  • Valentýn z Terni se jako kněz údajně křesťansky oženil s milenkami, přestože to měl zakázáno. V mnoha příbězích je to důvod jeho popravy. V té době bylo manželství zakázáno zejména vojákům a právě o těchto vojácích se říká, že je biskup Valentýn spojil s jejich milovanými ženami. Sňatky, které uzavřel, byly údajně obzvlášť příznivé.
  • Podle legendy byl biskup Valentýn také nadšeným zahradníkem. Říká se, že obdarovával květinami všechny milence, kteří procházeli jeho klášterní zahradou. Rostliny daroval také snoubencům, které (nezákonně) oddával v křesťanství.

Další teorie o původu svátku Svatého Valentýna

Valentýn je období začátku páření ptáků
Valentýn je období začátku páření ptáků 🦢
  1. V polovině února začíná období páření ptáků a blíží se jaro. Páření v živočišné říši se přeneslo do lidských zvyků. Symbolicky 14. únor, tedy den svatého Valentýna, znamená začátek tohoto období.
  2. V Římské říši byl 14. únor údajně vzpomínkovým dnem bohyně Juno, která byla bohyní zrození, manželství a péče. Při této příležitosti byly položeny květinové dary. V tento den prý také chodily mladé ženy do chrámu pro milostnou věštbu. Někdy se má za to, že původ Valentýna a jeho zvyků je právě zde.
  3. Luperkalia existovala v Římě již před více než 2000 lety. Byly hlavním svátkem boha stáda Fauna, kterému se také říkalo Lupercus. Jednalo se mimo jiné o svátek plodnosti, který se týkal zúrodnění půdy, stád a lidí. Vdané ženy dostávaly manželské požehnání od kněží. Svátek se tradičně konal 15. února a možná přispěl i k dnešním valentýnským rituálům.
  4. Podle jiné teorie pochází Valentýn ze středověku, z prostředí trubadúrů v jižní Francii. Rytíři se věnovali minstrelsy, zpěvu milostné poezie, a adresovali ji váženým dámám ze společnosti. Byl to však spíše rituál než romantický projev citu.

Staré valentýnské zvyky

Valentýnské pozdravy jsou poprvé zaznamenány ve 14. století. Báseň „The Parliament of Fowls“ od britského spisovatele Geoffreyho Chaucera je považována za jeden z prvních záznamů o tom, že se Valentýn slaví jako den zamilovaných.

Ve středověku měl svátek svatého Valentýna zvláštní význam. V té době se věřilo, že si mladá žena vezme toho, koho na Valentýna uvidí jako prvního. Z tohoto důvodu měli muži ve zvyku dávat své milované kytici květin co nejdříve ráno na Valentýna.

V 18. století se v Anglii vyvinul zvyk posílat zamilovaným přáníčka („valentýnky„) (často anonymně) a obdarovávat je květinami a sladkostmi. Naproti tomu ve Francii byli Valentýn a Valentýna vybráni losem a pak žili rok jako druh snoubenců. Podobný zvyk prý existoval i v Římě. I zde byl losem vybrán pár dvou nesezdaných lidí, kteří se však společně procházeli městem pouze na Valentýna. Některé z nich však prý měly jiskru.

Jak se slaví Valentýn v Česku?

V Čechách se Valentýn stal populárním zejména po skončení druhé světové války – pravděpodobně díky hospodářskému zázraku a sociálnímu blahobytu, ale také díky americkým vojákům, kteří tento zvyk přivezli z Ameriky.

V Čechách začal být Valentýn populární od 2 světové války
V Čechách začal být Valentýn populární od 2. světové války

Zamilovaní si na Valentýna tradičně dávají květiny a sladkosti. Na seznamu dárků jsou také pohlednice nebo dopisy a parfémy a šperky. A to i přesto, že více než 58 procent by bylo šťastnějších ze společné aktivity než z materiálních věcí.

Statistiky ukazují: Muži častěji darují květiny (33 %) a cestování (16 %), zatímco ženy především společnou večeři (31 %) a jiné osobní věci (21 %).

V Čechách se však význam Valentýna nezdá být příliš velký. Přibližně 40 % Čechů si myslí, že k projevení náklonnosti není třeba speciální den, jako je Valentýn. Dokonce 75 % lidí zastává názor, že Valentýn nemá žádný význam pro lásku a je to čistě komerční svátek.

Jaký význam má Valentýn v jiných zemích?

🇮🇹 V Itálii si zamilovaní na Valentýna dávají takzvané zámky lásky. Zámky jsou označeny jmény a připevněny k zábradlí mostu. Klíč se pak hodí do vody – protože láska snad trvá věčně, zámek se už nikdy nemusí otevřít. Tento zvyk je nyní známý také nezávisle na Valentýnu v Čechách a dalších zemích.

🇯🇵 V Japonsku dávají valentýnské dárky hlavně ženy. Tradičně se dává hořká čokoláda partnerům nebo manželům, ale také přátelům, příbuzným, kolegům a šéfovi. O měsíc později přijde řada na muže, aby dali ženám bílou čokoládu.

🇸🇪 Švédové Valentýna slaví teprve od 80. let 20. století. Tam se mu říká „Den všech srdcí“ a jako dárek se tradičně dávají srdce z červeného vína.

V jiných zemích jsou pro zamilované důležitější jiné dny než Valentýn. Ve Walesu je to například 25. leden, den svaté Dwynwen, patronky lásky. Jako dárky se zde dávají složitě vyřezávané dřevěné lžíce. Ve Španělsku je 23. duben významným dnem „Dia de St. Jordi“. Ženy obvykle darují knihy, zatímco muži jednu červenou růži.

Mimochodem, ve 🇫🇮 Finsku je Valentýn oslavou přátelství. Takže pokud jste nezadaní nebo prostě nejste romantici – proč nedat svým nejlepším přátelům malý dárek?

🎁 Tipy na dárky k Valentýnu

Dárek k Valentýnu pro muže ve formě romantické večeře
Dárkem na Valentýna pro muže ve formě romantické večeře určitě neurazíte 🥂
Dárek k Valentýnu pro mužeDárek k Valentýnu pro ženu
Osobní sklenice na pivoHry pro dva
Elegantní kuličkové pero s gravírovánímKytice květin
Roztomilé foto puzzlePolštářek se vzkazem
Romantická večeřeRomantická večeře
Klíčenka s rytinou na přáníDárek vlastní výroby 🙂
Typy na dárky k Valentýnu

Zdroj: tuttgarter-nachrichten.de

5/5 - (9 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a