Wakeboarding – jak začít jezdit, rady, tipy

Wakeboarding
Co se v článku dozvíte? 🔍

Milujete vodu a chcete stát na prkně? Ale vlny vám nestačí? Pak je pro vás wakeboarding to pravé! Různé překážky a zatáčky jsou pro vás výzvou. Nechte se inspirovat tímto trendovým sportem a zjistěte od nás více!

Vodní sporty jsou kvůli osvěžení nejen oblíbené, ale i zdravé. Mezi nejoblíbenější vodní sporty patří wakeboarding, vodní lyžování, surfování, pádlování vestoje, rafting, plavání, potápění, plachtění, veslování a kanoistika. V článku bychom krátce představili wakeboarding.

Wakeboarding se moc neliší od surfování nebo dokonce vodního lyžování, dokonce by se dal považovat za kombinaci obojího. Snowboarding lze také považovat za vzdáleného příbuzného.

Co je to Wakeboarding?

Při wakeboardingu stojíte na prkně podobném známému surfu, jen je prkno kratší a širší a nohy máte připoutané. V rukou držíte tyč, ke které je připevněno lano a která táhne motorový člun nebo lanovku.

Slovo wake je sice odvozeno od slova „uměle vytvořená vlna„. Jste tedy nezávislí na větru a přílivu. A board je prkno, to už dnes ví každý 🙂.

Velká obliba mladého vodního sportu

Výhodou wakeboardingu oproti surfování je, že na prkně stojíte bezpečněji a nejste závislí na větru. To znamená, že je možné jezdit i nižší rychlostí, což je důvodem, proč je tento sport tak oblíbený, zejména u začátečníků ve vodních sportech.

Ale nejdůležitější důvody, nezávislost na větru a tím možnost kdykoli si vychutnat pocit klouzání nad vodou, a především skutečnost, že při tomto sportu jsou možné skoky do neuvěřitelných výšek, způsobily, že popularita nového vodního sportu po jeho rozšíření tak rychle vzrostla.

Odkud wakeboarding pochází?

Wakeboarding je jedním z nejoblíbenějších vodních sportů, přestože je tento sport ve srovnání s mnoha jinými poměrně mladý. Přestože dnešní Mezinárodní federace vodního lyžování a wakeboardingu (IWWF) existuje již od roku 1946, wakeboarding se rozvinul až v 80. letech 20. století. Přesné datum vzniku wakeboardingu je rok 1990.

Původně wakeboarding vznikl přímo ze surfování. Američtí surfaři z Kalifornie už měli dost neustálého bezvětří a přišli s nápadem, proč by vás na prkně nemohla táhnout také loď.

Kdo vymyslel wakeboarding?

Objevitel wakeboardu je naopak neznámý. Není jasné, kdo wakeboarding vymyslel. Pravděpodobně ve stejné době přišla skupina surfařů z USA s nápadem nechat se jednoduše táhnout lodí.

Běžná surfová prkna však byla na tento účel příliš dlouhá, a tak vynalezli první prkna, která neměla s dnešními wakeboardy mnoho společného, tzv. skurfery. Skurfer byl směsicí vodních lyží a surfového prkna, takříkajíc přerostlé vodní lyže a poměrně těžká prkna, obtížně ovladatelná a ne příliš dobře ovladatelná, což zvládali jen profesionálové.

Wakeboard, jak ho známe dnes, vznikl až v roce 1990. Herb O’Brien, majitel značky vodních lyží, sestrojil takzvaný Hypolite, což byl první prototyp wakeboardu. Hyperlite byl menší a plošší než Skurfer, a proto se na něm lépe jezdilo.

Později byl model Hyperlite dále vyvíjen, například symetrie desky a ploutve na obou koncích desky, které zajišťují větší stabilitu ve vodě. Wakeboardy se tak podobají spíše snowboardům než surfům, i když jejich původní myšlenka pochází právě od surfů.

Historie wakeboardingu ve 20. a 21. století

Popularita těchto nových prken a tohoto sportu rostla tak rychle, že Jimmy Redmon založil v roce 1990 na Floridě asociaci WWA (World Wake Association). O pouhé dva roky později byl wakeboarding oficiálně prohlášen za sport, když sportovní promotéři založili Wakeboard Pro Series, která se rok od roku rozrůstala a v roce 1994 se rozšířila po celé Evropě.

Výrobci lodí a příslušenství pro wakeboard sponzorovali řadu akcí, čímž se zvýšila popularita a rozsah tohoto sportu. Oficiální pravidla však do té doby neexistovala, první sborník pravidel pocházel z Velké Británie a zahrnoval například vlek na vodní lyže, nazývaný také lano, místo motorového člunu, což mělo sjednotit jízdní plochu a vytvořit stejné podmínky pro všechny.

Nabídka a poptávka po wakeboardingu a všech druzích příslušenství se stále rychle zvyšovala, takže se o wakeboarding zajímalo stále více nadšenců vodních sportů, například vodních lyžařů, z jiných oblastí a s velkým zájmem a pozorností sledovali další vývoj.

První wakeboardový klub

V roce 1995 byl v Berlíně založen první německý wakeboardový klub. V rámci Mezinárodní lyžařské federace byla v roce 1997 založena nová profesní organizace, Evropská wakeboardová asociace (EWA). Společnosti Swatch a O’Neil zahájily také v roce 1997 takzvanou Wake Attack Tour, která dále propagovala tento sport mezi širší veřejností.

Wakeboardový klub
První wakeboardový klub byl založen 1997 v Německu

Wake Attack Tour měla obrovský úspěch, wakeboardová komunita se dále rychle rozrůstala, a tak se německá a evropská wakeboardová asociace rozhodly pořádat soutěže, které se konají dodnes, například German Wakeboard Tour, European Wakeboard Tour a European Cable Wakeboard Tour.

První světový pohár ve wakeboardingu se konal v roce 1998 v Německu. Na tomto Světovém poháru se táhlo lanem i motorovým člunem.

Další velký průlom nastal během německé wakeboardové tour v roce 1999, kdy o wakeboardingu informovalo více než 45 televizních stanic a 110 reportáží otiskli v časopisech. Od té doby se o wakeboardingu dozvěděli i ti, kteří o něm mnoho neslyšeli, a všechny fascinoval jeho pružností, skoky a vzrušujícím pocitem.

První mistrovství světa ve wakeboardingu se konalo v Německu v roce 2001 v Duisburgu a wakeboarding byl zastoupen také na Světových hrách v roce 2005.

Bude wakeboarding na olympiádě?

Wakeboarding také není daleko od zařazení na olympijské hry, v roce 2011 byl zařazen na užší seznam pro olympijské hry 2020, který obsahuje výběr sportů, které by mohly být zařazeny jako nová disciplína na olympijské hry.

Uvidíme, kam povede cesta, protože vše závisí na dalším vývoji, ale s dosavadním velmi dobrým vývojem se nic nemůže pokazit!

Wakeboarding – jak začít jezdit?

Při sportu byste však měli předem provést několik balančních cvičení. Koneckonců stojíte na desce. Se správným řazením se budete hned cítit mnohem bezpečněji. Vše na wakeboardu má své místo.

Nejdůležitější je dobrá práce nohou. Správný postoj si můžete nacvičit i na souši. Je to podobné jako při surfování. Při wakeboardingu však nemusíte čekat na správnou vlnu.

Většina wakeboardových tratí je obecně nabízena na jezeře. Pak ale budete mít v mžiku volný průběh. Pokud znáte sezónní časy. Wakeboarding není nic jiného než letní vodní sport. Poté jste pomocí lana taženi přes vodu.

Správné vybavení

Vybavení pro Wakeboarding
Kvalitní helma je stejně důležitá jako kvalitní prkno

Nejprve byste však měli zkontrolovat své vybavení. Začíná to neoprénem. To vám poskytne optimální ochranu před příliš studenou vodou. Většina jízdních pruhů se totiž otevírá už v dubnu.

Máte tedy několik měsíců na trénink. Nebojte se udělat první krok. Protože na věku téměř nezáleží. Měli byste se cítit vhodní pouze pro tento sport. Jedině tak budete moci odvážně brázdit vlny. Bolesti zad tam nemají co dělat.

Kdy můžete začít jezdit na wakeboardu?

Začít můžete už v šesti letech. Podepsat to za vás však musí vaši rodiče. Jen tak si můžete být jisti, že jste v bezpečí. V ideálním případě byste měli být stále schopni dobře plavat. Pak už ale splňujete všechny důležité požadavky pro tento módní sport.

Možná se ve vašem okolí koná mistrovství? Zde se můžete naučit pár triků od profesionálů. Wakeboarding je mnohem víc než jen stání na prkně. Jediný skutečný pocit z wakeboardu se dostaví při prvním vzletu. Ale měli byste si tím být stoprocentně jisti.

Výbava – wakeboard je nejdůležitější

Jak vybrat wakeboard
Výběr wakeboardu určitě nepodceňte!

Vždy se můžete naučit triky. Jsou však také součástí vašeho stylu rozpoznávání. Při nákupu wakeboardu byste proto měli věnovat větší pozornost materiálům. Jako začátečník může být také jednoduše elegantní. Myslete také na správné tažné lano. Získáte ho za rozumnou cenu. Správná by však měla být i délka.

Při wakeboardingu jde vždy o správnou vzdálenost mezi vámi a lodí. Tak se můžete rychleji vyhnout ošemetným situacím. Koneckonců můžete dosáhnout maximální rychlosti až 30 km/h. Při surfování může rychlost dosáhnout až 50 km/h. Při surfování to může být až 50 km/h s vlnou. Jen pro malé srovnání.

Pouze správné lano z vás wakeboardistu neudělá. Řídítka jsou také nesmírně důležitá pro pohodlí při jízdě. Věnujte pozornost ergonomickým tvarům. Vaše ruce se tak méně unaví.

Vaše oblíbené lano se také nazývá kabel. S kabelem to však má jen málo společného. I přes vysokou rychlost se nemusíte bát. Jste naprosto zabezpečeni profesionálem.

Tabulka hmotnosti wakeboardu – jak by měl být dlouhý?

Věděli jste, že délka prkna na wakeboardu souvisí s vaší tělesnou hmotností? Zde byste měli být opatrnější. Přece jen chcete naplno využít vlastnosti wakeboardu. Jednotlivé kilogramy určují váš celkový pocit na wakeboardu.

Pro každou postavu se najde wakeboard. Nemusíte být ani svalnatí. A nebudete mít žádné problémy s rovnováhou. Každý začíná v malém.

Je však také důležité se blíže podívat na odchylky desek. V závislosti na výrobci se mohou standardní hodnoty lišit. Před nákupem si nejlépe přečtěte popis produktu.

Zde jsou opět dvě obzvláště podrobné tabulky:

Délka wakeboardu chlapců a mužů 👨

Hmotnost jezdceDélka wakeboardu
10 – 30 kg111 – 118 cm
18 – 40 kg118 – 130 cm
30 – 50 kg124 – 134 cm
50 – 70 kg134 – 138 cm
65 – 75 kg136 – 139 cm
75 – 85 kg137 – 143 cm
85 – 100+142 – 146 cm
95 – 125+146 cm
Chlapci / muži – délka wakeboardu
Wakeboarding je vhodný i pro děti
Wakeboarding je vhodný i pro děti od 6 let 👍

Délka wakeboardu dívek a žen 👩

Hmotnost jezdceDélka wakeboardu
10 – 30 kg111 – 118 cm
18 – 40 kg118 –129 cm
30 – 40 kg124 – 130 cm
40 – 55 kg130 – 133 cm
55 – 65 kg132 – 136 cm
65 – 70+136 – 139 cm
Dívky / Ženy – délka wakeboardu

Velikost wakeboardu 111-118 cm je vhodná pro malé dospělé nebo mladé dospělé. Pokud ještě nejste dospělí a chcete se věnovat novému koníčku, můžete s wakeboardingem začít dostatečně brzy s hmotností 10-30 kg.

Pokud vážíte 95 kg, měli byste zvolit nejdelší prkno. Prkno s celkovou délkou 146 cm unese na vlnách snadno až 125 kg. Přesto byste se při jízdě na wakeboardu nikdy neměli obejít bez dostatečné bezpečnosti.

Správné vybavení je pro vás naprosto důležité. Mimochodem, dobrý design nemá mnoho společného se správnou hmotností. Získáte vzrušující a především kvalitní wakeboardy ve všech váhových kategoriích.

Samozřejmě vždy existují výjimky z pravidla, pokud jde o tělesnou velikost a hmotnost. I když jste lehcí a vysocí, nemusíte se vzdávat wakeboardingu. Při celkové hmotnosti 70 kg potřebujete wakeboard o délce 140 cm.

I jako začátečník si díky specifikacím hmotnosti a velikosti rychle najdete ideální wakeboard. Neměli byste se také nechat odradit materiálem. Materiál má jen malý vliv na vaši tělesnou hmotnost a naopak.

Je potřeba loď?

U mnoha jezer nebo vodních ploch není loď vůbec potřeba. Zvláště pokud chcete trénovat s mnoha nadšenci wakeboardingu. Pak můžete použít jakousi lanovku. Ten je natažený nad vodou a čeká jen na váš další tah.

Důležitá je také správná výchozí pozice. Jakmile zaujmete tuto pozici, jste automaticky přeneseni. Můžete to přirovnat k lyžařskému vleku. To znamená, že na vodě může jezdit několik wakeboardistů najednou.

Čas od času vám může spadnout nebo vypadnout lano z ruky. Pak záleží na vaší bezpečnostní vestě. Měli byste si ji nasadit předem. Je důležité, abyste správně spadli. Musíte proto padnout v poloze na zádech. To je jediný způsob, jak může být vesta užitečná. Dodá vám potřebný vztlak.

Abyste tomu předešli, měli byste již jet pod lanem s nataženýma rukama. Pak už nebude trvat dlouho a provedete svůj první trik. Tím získáte větší vztlak. První trik je vždy něčím výjimečný. Poté můžete na jezeře probrat své získané dovednosti se zkušenými wakeboardisty.

Varianta za lodí patří k těm náročnějším. Nejen že si musíte hlídat rychlost. Vlny a pěna, kterou vytvářejí, vám mohou překážet. Proto nikdy neztraťte ze zřetele správný postoj 🙂.

Wakeboarding za lodí
Wakeboarding za lodí pro zkušenější jezdce

Hlavně se bavte. Trochu si věřte, ale netlačte na pilu. Na začátku nemusíte viset na vodítku sami. Ve vašem okolí je spousta kurzů pro začátečníky. Chcete jen ochutnat? Pak se zúčastněte ochutnávkového kurzu. Základy se naučíte během hodiny.

Zdroj: wellenliebe.de

5/5 - (9 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a