Zaražené prdy – příčiny + jak je uvolnit?

Zaražené prdy
Co se v článku dozvíte? 🔍

Téměř každý má čas od času zaražené prdy – odborně řečeno větry. K tomu dochází, když je ve střevech příliš mnoho vzduchu, který je tlačí a svírá. Zaražené větry obvykle nejsou nemoc a sami od sebe zmizí. Často jsou způsobeny špatnou stravou, rychlým občerstvením nebo stresem. Pokud se však objeví jiné potíže, mohou ukazovat na onemocnění.

Stručný přehled

  • Co jsou zaražené prdy? Příliš mnoho vzduchu v žaludku – žaludek je nafouklý (meteorismus). Často se objevuje více střevních plynů (plynatost).
  • Příčiny: Potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo plynaté potraviny (zelí, luštěniny, cibule atd.), sycené nápoje, plynatost. ), sycené nápoje, alkohol, káva, polykání vzduchu v důsledku zbrklého jídla nebo mluvení při jídle, stres, úzkost, syndrom dráždivého tračníku, potravinová intolerance (např. intolerance laktózy, celiakie), potravinová alergie, narušení střevní flóry (např. v důsledku léčby antibiotiky), nedostatečnost slinivky břišní, střevní neprůchodnost, rakovina střev, cirhóza jater; u dětí: tříměsíční kolika.
  • Léčba: odpěňovací prostředky, zažívací a protikřečové prostředky, domácí léčba; v případě potřeby léčba základního onemocnění.
  • Prevence: vyhýbat se těžko stravitelným potravinám a nápojům, které způsobují plynatost (např. tučná jídla, zelí, fazole, sycené nápoje), při vaření používat koření na trávení (kmín, anýz, majoránka atd.), jíst pomalu a důkladně žvýkat, jíst několik malých jídel denně místo několika velkých porcí, mít dostatek pohybu a sportu (např. procházky za trávením, plavání, jízda na kole).

⭐ Příčiny zaražených prdů

Vzduch ve střevech a jeho uvolňování konečníkem v podobě střevních větrů je zcela normální. Nepříjemný zápach, který se může objevit, také není neobvyklý. Způsobují ji střevní bakterie, které při rozkladu zbytků potravy produkují sirné plyny.

Způsob, jakým lidé nadýmání pociťují, se liší. Některým lidem vadí i malé množství plynu v žaludku, jiní jsou v tomto ohledu méně citliví. Zaražené prdy (větry), které se vyskytují ojediněle a bez dalších doprovodných příznaků, se nepovažují za onemocnění. V některých případech se však jedná o příznaky nemoci.

Jak vznikají zaražené prdy

Střevní plyny vznikají především při trávení – zejména když střevní bakterie rozkládají potravu bohatou na vlákninu nebo velké množství sacharidů či bílkovin. Mikrobi produkují mimo jiné vodík, metan a oxid uhličitý. Většina těchto plynů vstupuje do krve a je vydechována plícemi. Zbytek uniká střevem.

⭐ Co způsobuje zaražené prdy?

V naprosté většině případů je plynatost neškodná a může být způsobena špatnými stravovacími návyky a životním stylem. Může však být způsobena i nemocemi.

Nadýmavé potraviny a nápoje

Luštěniny stimulují tvorbu plynu ve střevech
Luštěniny stimulují tvorbu plynu ve střevech

Například zelí, luštěniny a cibule mohou způsobovat silnou plynatost. Ke zvýšené tvorbě plynů v žaludku vede také nadměrně bohatá, tučná nebo sladká strava. Přítomné enzymy pak nejsou schopny živiny zcela rozložit a bakterie se aktivují.

Plynatost mohou způsobovat také sycené nápoje, alkohol a káva.

Další příčinou plynatosti může být náhlá změna stravy na celozrnné výrobky, protože trávicí trakt se musí nejprve přizpůsobit neznámé potravě. Velká část nestravitelné vlákniny obsažené v celozrnných produktech je rozložena bakteriemi v tlustém střevě. Při tom vznikají odpadní produkty, které mohou vést k nadýmání břicha.

Polykání vzduchu (aerofagie)

Lidé, kteří hltají jídlo ve spěchu, spolykají přibližně dvakrát více vzduchu než ti, kteří jedí pomalu – a ten se hromadí ve střevech.

Nedostatek pohybu

Lidé, kteří tráví většinu dne vsedě, jsou také náchylnější k nadýmání: Nedostatek pohybu způsobuje pomalost střev a podporuje plynatost.

Psychologické spouštěče

Uzly v žaludku, kameny v břiše – negativní psychický stav má významný vliv na trávení. Stres a úzkost narušují trávení a mohou také způsobovat plynatost.

Těhotenství

Plynatost během těhotenství není neobvyklá. Tělo nastávající matky produkuje hormon progesteron. Uvolňuje svalovou tkáň orgánů včetně svalů v trávicím traktu. To zpomaluje trávení. To usnadňuje vznik nadýmání.

Nemoci

Zaražené prdy – větry jsou zřídkakdy způsobeny nemocemi. Patří mezi ně například potravinové alergie a potravinové intolerance. Velmi vzácně způsobují plynatost život ohrožující nemoci.

Zaražené prdy způsobují i potravinové alergie a intolerance
Zaražené prdy způsobují i potravinové alergie a intolerance

Nejdůležitějšími příčinami plynatosti souvisejícími s nemocemi jsou:

  • Syndrom dráždivého tračníku: Při syndromu dráždivého tračníku je narušena funkce trávicího traktu. Kromě plynatosti se objevuje bolest, křeče a nepohodlí a také změny ve stolici.
  • Intolerance laktózy: Lidé s intolerancí laktózy nedokážou rozložit mléčný cukr (laktózu) na jednotlivé složky. Střevní bakterie pak laktózu rozkládají, což může způsobit plynatost, bolesti břicha nebo křeče a průjem.
  • Nesnášenlivost lepku (celiakie): V případě nesnášenlivosti lepku reaguje tělo přecitlivěle na lepek, bílkovinu obsaženou v obilovinách. Typickými příznaky této formy potravinové intolerance jsou nadýmání, hubnutí, chronický průjem a nevolnost.
  • Potravinové alergie: Někteří lidé jsou alergičtí na určité potraviny, jako jsou ořechy, ovoce nebo mléko. Požití alergenů způsobuje plynatost, svědění, otok úst, průjem a kožní ekzémy.
  • Narušení střevní flóry: Plynatost se může objevit také v případě, že střevní flóra není v rovnováze, například v důsledku užívání antibiotik.
  • Onemocnění slinivky břišní: Pokud je slinivka břišní oslabená, způsobuje problémy zejména při trávení tučných jídel. Postižené osoby trpí nadýmáním a nafouklým žaludkem, říháním, silnými křečemi a někdy i průjmem.
  • Rakovina střeva (kolorektální karcinom): Rakovina střeva je zhoubné bujení ve střevě. Kromě chronické plynatosti a nepravidelného trávení může být příznakem rakoviny střev i změna stolice a krev v ní.
  • Jaterní cirhóza: Při jaterní cirhóze dochází také k silné plynatosti. Mezi další příznaky patří únava, špatná výkonnost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zácpa a tlak pod pravým hrudním košem.
  • Střevní obstrukce: Obvykle se zpočátku projevuje zácpou, bolestmi břicha a plynatostí. Příčinou obstrukce může být ochrnutí střevního pohybu (peristaltika), jizvení srůstů po operaci, Crohnova choroba, ale i nádory nebo cizí tělesa ve střevě.

⭐ Zaražené prdy u miminek a dětí

Zaražené prdy u miminek
Zaražené prdy u miminek jsou nejčastější mezi 0 – 3 měsícem

Zejména v prvních třech měsících života děti často trpí plynatostí. Plyny bolestivě nafukují břicho dítěte. Část vzduchu se do trávicího traktu dostává jednoduše při polykání během pití. Z tohoto důvodu by si děti měly po pití odříhnout. To umožňuje únik vzduchu ze žaludku.

Potravinové intolerance

Potravinové intolerance mohou být problémem pro děti i dospělé. Nesnášenlivost laktózy (laktózová intolerance) nebo lepku (celiakie) a poruchy funkce slinivky břišní (pankreatická insuficience) zhoršují trávení, a tím podporují plynatost.

Tříměsíční kolika u kojenců

Některé děti nadměrně pláčou, zejména v podvečerních hodinách. Nejčastěji pláčí děti ve věkové skupině 0 až 3 měsíce. Postižené děti trpí tzv. tříměsíční kolikou. Tento zastaralý termín objasňuje to, co se dříve považovalo za příčinu nadměrných záchvatů pláče – hodně vzduchu v žaludku, který způsobuje bolesti břicha a nadýmání – zkrátka zaražené prdy.

Zatím se předpokládá, že vzduch v bříšku malého dítěte je důsledkem, nikoliv příčinou velkého pláče (polykání vzduchu při prudkém, vytrvalém pláči!). Předpokládá se, že příčinou záchvatů pláče je to, že postižené děti mají stále problémy s uklidněním. Je také možné, že jsou citlivější než jejich vrstevníci, a proto jsou rychleji zahlceni podněty z prostředí.

Každopádně tříměsíční kolika je dnes považována za regulační poruchu (stejně jako poruchy krmení a spánku u kojenců) – postižené děti ještě neudělaly vývojový krok k tomu, aby v určitých situacích (sebeuklidnění, pláč, spánek atd.) vhodně regulovaly své chování.

⭐ Jak uvolnit zaražené prdy – babské rady

Jak vyvolat prdění? Plynatost je obvykle neškodná a sama odezní. Pokud chcete se zaraženými prdy něco udělat, můžete vyzkoušet různé domácí prostředky. Pokud nepomáhají, poraďte se se svým lékařem.

Existují různé domácí léčby proti nadýmání. Čaj, teplo a masáž.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nelepší se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Čaj proti nadýmání

Různé léčivé bylinné čaje mají vyprazdňující účinek a zmírňují bolesti břicha. Vhodné léčivé rostliny jsou:

  • Anýz
  • Kmín
  • Melissa
  • Sage
  • Fenykl
  • Kurkuma
  • Zázvor
  • Heřmánek
  • Pelyněk

Můžete také rozdrtit směs po 50 gramech anýzu, fenyklu a kmínu, jednu čajovou lžičku této směsi zalít 150 mililitry vroucí vody a nechat deset minut přikrytou. Pijte šálek několikrát denně proti nadýmání.

Teplo proti nadýmání

Další věcí, která pomáhá vyvolat prdění, je teplo. Uvolňuje střeva. Vhodná je láhev s horkou vodou nebo polštář z obilí (polštář z třešňových pecek). Pokud chcete účinek zesílit, můžete mezi láhev s horkou vodou a žaludek vložit vlhký flanel (vlhké teplo).

Obklad na břicho s heřmánkem: Horký a vlhký obklad na břicho s heřmánkem má analgetický, protikřečový a uvolňující účinek. Jednu až dvě polévkové lžíce heřmánkových květů zalijte půl litrem vroucí vody, přikryjte a nechte pět minut louhovat, poté části rostliny sceďte.

Srolovanou vnitřní látku vložte do druhé látky a celou ji srolujte do obkladu. Namočte ji do horkého čaje s vyčnívajícími konci a vyždímejte ji. Obtočte vnitřní látku kolem břicha bez záhybů. Omotejte ji suchým hadříkem. Po 20 až 30 minutách vyjměte a nechte půl hodiny odpočívat. Používejte maximálně dvakrát denně.

Bramborový zábal: Teplo bramborového zábalu (nebo bramborového obkladu) má uvolňující účinek, zmírňuje bolest a podporuje krevní oběh. Brambory uvařte doměkka, slijte a nechte vypustit páru. Položte je na utěrku a rozmačkejte vidličkou.

Na břicho přiložte mezikruží, uzavřete překrytí tak, aby vznikl balíček, a položte jej na něj. Zajistěte vnějším ručníkem (např. utěrkou) a nechte působit 30 až 60 minut. Pak si odpočiňte.

Jakmile začne být teplo nepříjemné, okamžitě zábal nebo podložku odstraňte.

Masáž a tření břicha

Masáž břicha na zaražené prdy
Na uvolnění zaražených prdů jsou vhodné jemné masáže břicha

Masáž břicha: Jemná masáž břicha může aktivovat přirozený pohyb střev, uvolnit napětí, zmírnit žaludeční a střevní potíže a pomoci proti nadýmání. Za tímto účelem několik minut hladíte břicho oběma rukama a jemně tlačíte ve směru hodinových ručiček. Tento domácí lék je vhodný zejména pro děti.

Potírání žaludku: Potírání žaludku zředěným fenyklovým, meduňkovým, heřmánkovým nebo kmínovým olejem zahřívá, zmírňuje křeče a bolesti a stimuluje trávení. Za tímto účelem zahřejte několik kapek oleje v dlaních a jemně jej několik minut vtírejte do břicha ve směru hodinových ručiček. Nevyvíjejte příliš velký tlak. Poté je dobře přikryjte a nechte asi půl hodiny odpočívat. Opakujte několikrát denně podle potřeby.

❗️Některé éterické oleje mohou u dětí a kojenců způsobit dýchací potíže. Použití přípravku byste měli vždy nejprve konzultovat s pediatrem.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nelepší se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

⭐ Léky na zaražené prdy

Existují různé volně prodejné léky a léky na předpis, které lze použít na silnou plynatost. Mají pěnivý, protikřečový nebo trávicí účinek. Dodávají se v různých formách, například v kapkách nebo kapslích.

Odpěňovače: Snižují povrchové napětí pěnových bublin v potravinářské hmotě, v nichž jsou zachyceny plyny. Plyny tak mohou unikat, vstřebávat se do těla nebo procházet konečníkem. Odpěňovače působí čistě fyzikálně a nedostávají se do krve. Měly by se užívat při jídle nebo večer před spaním. Známými zástupci této skupiny účinných látek jsou simetikon a dimetikon.

Trávicí enzymy: Někteří lidé nedokážou správně trávit potraviny obsahující tuky, bílkoviny nebo sacharidy. Je to proto, že žlázové buňky trávicího traktu (v žaludku, slinivce břišní a játrech) neprodukují příslušné trávicí enzymy v dostatečném množství. Výsledkem je plynatost. Zde mohou pomoci léky, které obsahují chybějící enzymy. Měly by se užívat při jídle, aby se potrava lépe trávila.

Antispazmodika: Antispazmodika, jako je butylskopolamin, mebeverin nebo chlorid trospia, mohou pomoci zmírnit plynatost, která je doprovázena kolikovitými bolestmi břicha. Uvolňují svaly střev. Některé z těchto léků vyžadují lékařský předpis.

⭐ Prevence – zaražené prdy

Ve většině případů je plynatost neškodná a je způsobena nesprávnými životními a stravovacími návyky. Proto byste měli věnovat pozornost následujícím skutečnostem:

  • Vyhýbejte se potravinám, které způsobují plynatost: Jak se říká, každý malý vřídek vydává malý zvuk. Plynatost je obvykle způsobena „výbušnými“ potravinami. Pokud známe spouštěče plynatosti, můžeme snadno najít nápravu tím, že se jim vyhneme. Například zarytí fanoušci fazolí by měli luštěniny namáčet dvanáct hodin a dlouho je vařit. Tím se snižují vlastnosti tvorby plynu. Pozor také na cibuli, zelí, nezralé ovoce, čerstvě upečený chléb a hrubé (těžké) celozrnné pečivo a sycené nápoje.
  • Lehká strava: Jezte hlavně lehce stravitelné potraviny. Těžká a vydatná jídla s vysokým obsahem tuku jsou pro trávicí trakt nesmírně náročná a mohou snadno vést k nadýmání.
  • Užitečné koření: Při vaření používejte co nejčastěji trávicí koření, jako je kmín, anýz, majoránka nebo koriandr, abyste předešli nadýmání a zažívacím potížím.
  • Vychutnejte si ji místo toho, abyste se jí cpali: S jídlem nespěchejte, důkladně žvýkejte a při jídle příliš nemluvte. Tímto způsobem se do střev nedostane tolik vzduchu. Mimochodem, několik malých jídel rozložených do celého dne je lepší než několik velkých.
  • Udržujte střeva v pohybu: Cvičení a sport rozhýbávají střeva. Pokud neradi sportujete, zkuste alespoň krátkou procházku po jídle. Pomoci mohou i domácí prostředky, jako je láhev s horkou vodou, krouživé masáže břicha a léčivé bylinné čaje, například kmínový nebo heřmánkový čaj.

⭐ Kdy byste měli navštívit lékaře?

Zaražené prdy jsou obvykle neškodné. Pouze ve vzácných případech se za nepříjemnými příznaky skrývá závažné onemocnění.

K lékaři byste však měli jít v následujících případech:

  • Plynatost je doprovázena silnou bolestí břicha, zvracením a změnou stolice.
  • V určitých souvislostech se opakuje.
  • Drží se vás delší dobu.

Jak vypadá vyšetření u lékaře

Aby lékař zjistil příčinu zaražených prdů, bude se vás nejprve ptát na anamnézu (anamnéza). Požádá vás o podrobnější popis plynatosti nebo meteorismu a zeptá se na další potíže (bolesti břicha, změny stolice, nevolnost atd.). Zeptá se vás také na vaše stravovací návyky a životní styl a na případná onemocnění.

Lékař poté prohmatá břicho a stetoskopem zkontroluje střevní ozvy. Pokud má podezření, že příčinou plynatosti je organické onemocnění, zajistí další vyšetření. Patří mezi ně například ultrazvukové vyšetření břicha (sonografie), vyšetření stolice nebo testy na potravinovou intoleranci, jako je test tolerance laktózy.

Pokud nález odhalí onemocnění, které je třeba léčit jako příčinu plynatosti, lékař navrhne vhodnou léčbu.

Zdroj: netdoktor.de

5/5 - (26 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a