50 tipů – Co dělat, když se nudím?

Co dělat, když se nudím
Co se v článku dozvíte? 🔍

Nudíte se? Dovedeme si představit mnohem lepší věci než vysedávání na mobilu nebo sledování Netflixu za špatného počasí. Zde jsou naše nejlepší tipy proti nudě. A nad otázkou, co dělat, když se nudím, už nebudete přemýšlet.

Všichni jsme to zažili. Konečně je víkend nebo prázdniny, těšíme se na volný čas a najednou se nám chce umřít nudou. V určitém okamžiku je Instagram aktualizován po tisící a i Netflix se stává dlouhodobě nezajímavým. Tedy co dělat když se nudím?

⭐ Co dělat, když se nudím?

Máme pro vás několik nápadů, které vás určitě ještě nenapadly a které znovu rozproudí vaši kreativitu. Každopádně se díky těmto aktivitám nebudete tak rychle nudit, pokud nemáte v nejbližší době naplánované žádné velké aktivity.

1) Udělejte něco pro své zdraví

I když se nudíte, neměli byste zanedbávat své zdraví. Může se rychle stát, že se nemůžete zvednout z pohodlného gauče a dopřát si nonstop rychlé občerstvení. To je někdy naprosto v pořádku. Z dlouhodobého hlediska byste však měli dát přednost zdravější variantě.

Relax ve vaně
Relaxujte ve vaně, zapalte svíčky a přečtěte si oblíbenou knížku
 • Oblékněte si sportovní oblečení a začněte cvičit. Skvěle se hodí i na balkon, když svítí slunce!
 • Nechtěli jste vždycky dělat stojku na hlavě nebo na rukou? Nyní je čas to udělat!
 • Staňte se šéfkuchařem a připravte si lahodné recepty.
 • Pracujte na své pohyblivosti a protahujte se 10 minut denně.
 • Pijte hodně vody. Opravdu pomáhá! Zahání únavu.
 • Využijte volný čas k relaxaci.

2) Udělejte dobrý skutek

Využijte svůj čas a zapojte se. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat, a vždy je to dobře přijato. A cítíte se při tom dobře. Vždyť není nic lepšího než pohled do zářících očí bližních a zvířat.

Venčení psů z útulku
Vyvenčete pejsky z útulku, jistě to ocení
 • Nabídněte pomoc příteli v nouzi.
 • Vydejte se na nákupy pro své starší sousedy.
 • Staňte se skvělým hlídačem dětí svých přátel.
 • Sponzorujte zvíře.
 • Darovat krev.
 • Znovu zavolejte starému známému. Bude ráda, když se jí ozvete!

3) Tipy proti nudě s přáteli

Společně jste méně osamělí! S přáteli se sice může čas od času stát, že se nudíte, ale společně se dá nuda zvládnout mnohem lépe.

Co dělat když se nudím s přáteli
Společně vařte, nebo si společně objednejte kurz vaření
 • Herní noc! Každý si přinese občerstvení, nápoje a zábavné stolní hry. Zkuste mikádo.
 • Projděte se společně po bleším trhu.
 • Otevřela se za rohem nová kavárna? Jděte tam.
 • A co takhle zahrát si bowling nebo šipky?
 • Dopřejte si s kamarádkami rozsáhlý den v lázních.
 • Víno je prostě vždycky dobré. A něco se můžete naučit i při ochutnávce vína.
 • Jděte společně do parku a uspořádejte chutný piknik.
 • Začněte společně seriálový maraton!
 • Pozvěte je na útulný brunch.
 • Nikdo neodmítne karaoke večer.

4) Vymalujte pokoj

Nepotřebujete žádné manuální dovednosti ani spoustu peněz. Někdy stačí jen přemístit nábytek. Více individuality dodá cool tetování na stěnu, nová barva stěny nebo krásné plakáty a obrázky! A to nejlepší? Hodiny, které strávíte úpravou svého pokoje, utečou jako voda.

5) Protřiďte šatník

Je neuvěřitelné, co se skrývá v hlubinách našich šatníků. A tolik věcí ani nenosíme! Takže je nejvyšší čas na řez! To, co jste nenosili déle než šest měsíců, patří do sbírky oblečení. Zbytek můžete využít k vymýšlení nových nápadů na oblečení. Můžete si je dokonce vyfotit a nalepit do skříně! A co teď? Pořád si říkáš, co dělat, když se neudím?

6) Jděte na procházku

Ano, na první pohled to zní velmi nudně. Ale proč prostě nevezmete babičku nebo nejlepší kamarádku a nejdete se společně projít do lesa nebo do parku? Pořád si myslíte, že je to nuda? Vaše babička vám jistě dokáže vyprávět vzrušující historky z mládí a vaše nejlepší kamarádka vám má jistě vždy co říct. Kromě toho je venku obzvlášť krásně, když se mění barva listí na stromech! Součástí jsou také skvělé fotografické motivy!

7) Přečtěte si oblíbenou knihu

Nezáleží na tom, jestli je počasí dobré nebo špatné – číst se dá vždycky! Na zahradě, na dovolené na pláži nebo doma na gauči. A jakmile najdete dobrou knihu, je těžké ji odložit. Inspiraci naleznete spousty.

8) Vyzkoušejte nový sport

Ještě jste nenašli ten nejlepší koníček? Nyní máte příležitost. Až vyzkoušíte volejbal, jógu nebo veslování, nuda bude minulostí. Co například kolečkové brusle? Jsme velkými fanoušky bruslí Impala.

Vyzkoušejte kolečkové brusle
Vyzkoušejte kolečkové brusle

9) Prohlídněte staré fotografie nebo deník

Ať už na počítači, v albu nebo v krabici: Prohlížení starých fotografií je zábava! A čtení starých deníků může být také vzrušující. Vsadím se, že už se dokážeš zasmát několika dramatům ze své minulosti? A co takhle památníček? Pamatujete si na něj? Najdete v něm spousty obrázků od kamarádů, možná i bývalých učitelů.

10) Zkrášlete se

Ano, nuda je otravná. Vyčerpávající školní dny jsou však na dohled dříve, než si myslíte. Proto byste si měli svátky užít – například tím, že o sebe budete pečovat. Nasaďte si masku na obličej, nalakujte si nehty nebo si ošetřete vlasy domácí vlasovou kúrou. Úžasné!

11) Poslouchejte hudbu

Jistě Hudba je balzámem na duši – ať už při zlomených srdcích, při sportu nebo v autobuse cestou do školy. Pomáhá nám vypnout a myslet na nové věci. Co tedy dělat, když se nudím? Stačí poslouchat novou hudbu podle žánrů. Nemusí se stát vaší oblíbenou hudbou, ale rozhodně je to změna!

12) Poslouchejte audioknihy a podcasty

Poslouchejte audioknihy
Poslouchejte audioknihy

Dobře, nemáte rádi aktivní čtení nebo chcete svůj volný čas využít co nejefektivněji? Pusťte si na uši audioknihu nebo podcast. Ještě nikdy v historii lidstva nebylo tak snadné nechat si prostřednictvím internetu kdykoli přečíst téměř jakoukoli knihu na světě. A pokud jsou pro vás strukturované zápletky příliš předvídatelné a raději byste byli jako moucha na zdi v rozhovorech jiných lidí, pak si jednoduše vyberte některý z tisíců a tisíců podcastů, které v současnosti kolují po webu. Nuda se rychle rozplyne.

13) Opravte věci

Oprava a konzervace předmětů může být velmi uspokojivá a často není tak obtížná. Například můžete konečně vyměnit lampu v koupelně, která už několik týdnů bliká. Naolejujte přední dveře. Pořiďte si novou cyklistickou duši a nasaďte ji. Nebo přilepte kuchyňskou židli. Nebo zjistěte, co přesně je v myčce rozbité. Vždycky se něco najde, ale vždycky se dá něco opravit.

14) Keramika

Keramika je jen pro babičky? Vůbec ne! Keramika je především jedna věc – super meditativní a může být velmi zábavná, pokud se jí oddáte. Můžete být kreativní i bez předchozích znalostí a hníst misky, talíře nebo figurky z hlíny, která může snadno vyschnout na vzduchu. Na YouTube je spousty videí, na které se můžete podívat a uvidíte, jak snadné je s keramikou začít!

15) Pracujte pro veřejnost

Ne, nemáte pomáhat starým babičkám přecházet ulici – i když samozřejmě můžete, pokud opravdu chcete. Ale žerty stranou, mnohá centra mládeže stále hledají energickou podporu. A kdo ví, třeba tam potkáte svou lásku!

16) Meditujte

Pokud se chcete během dovolené opravdu zklidnit, měli byste vyzkoušet meditaci. Pomáhá nejen od nudy, ale může také rozšířit vaše vědomí prostřednictvím cvičení pozornosti a koncentrace a stabilizovat vás ve stresových situacích.

17) Navštivte zábavný park

Chtěli byste se znovu projet na horské dráze a strávit s přáteli legendární den v zábavním parku? Žádný problém. I když vaši rodiče pracují a nemohou vás odvézt a vy máte jen omezený rozpočet, můžete se informovat o nabídkách dovolené. Některé z nich nabízejí i služby řidiče a mají příznivé ceny. (Vzhledem k současné situaci v Coroně si na takovou cestu budete muset počkat o něco déle).

18) Udělejte si kamarády na dopisování

Přátelství s kamarády z dopisů je nejen super oldschool, ale také se na ně kvůli internetu už dávno zapomnělo a dnes už k nim dochází jen zřídka. Na internetu však existuje několik webových stránek, kde se můžete zdarma zaregistrovat a najít si kamarády na dopisování z celého světa. Pokud tedy máte chuť vyzkoušet něco úplně nového, zlepšit své psací dovednosti a poznat nové lidi, určitě vyzkoušejte tento tip.

⭐ Co dělat, když se nudím a jsem sám doma?

Když pocítím nudu a nevím, co dělat, když se nudím. Měli bychom si ji vědomě užít, odložit mobilní telefon a jednoduše naslouchat svému tělu, mysli a duši. Čtení knih, meditace nebo jiné tvůrčí koníčky mohou samozřejmě pomoci. Nezapomeňte však: Nicnedělání nebo netečnost jsou také naprosto v pořádku a mohou být očistou pro naši duši.

Především se samozřejmě můžete řídit výše uvedenými tipy, pokud potřebujete něco udělat, a jinak je to kvalitní čas!

Videohovor s přáteli
Domluvte si videohovor s přáteli
 • Uvařte si něco dobrého
 • Udělejte si pohodlí
 • Domluvte si videohovor s přáteli
 • Najděte si zajímavý film
 • Uvelebte se v posteli se spoustou zmrzliny

Všichni máme příliš zřídka příležitost dělat přesně to, na co máme chuť – proto bychom měli těchto klidných chvil využít a užít si je.

⭐ Co je nuda?

Nuda je nepříjemný pocit, kdy chcete dělat nějakou činnost, která vás uspokojuje, ale nemůžete ji dělat.“ Tato definice Dr. Johna Eastwooda, docenta na katedře psychologie na York University v kanadském Torontu, je v současnosti v akademickém prostředí nejčastěji používaná.

To znamená, že se nudíme, když děláme něco, co nás neuspokojuje. Nebo když neděláme nic, i když bychom něco dělat chtěli. „Lidé si často myslí, že nuda je nedostatek věcí, které by mohli dělat,“ říká John Eastwood. Přesto je podle něj docela dobře možné, že aktivity jsou k dispozici, ale nejsou žádoucí. Někdo, kdo sedí doma a nudí se, si místo toho může vzít knihu, pustit televizi nebo uklidit dům. Ve chvíli nudy však nejsou všechny dostupné možnosti uspokojivé.

⭐ Je nuda špatná věc?

Vůbec ne! Spíše naopak. V průběhu posledních desetiletí, možná i díky kapitalismu nebo nástupu chytrých telefonů, naše společnost zapomněla, jak si vědomě užívat nudu. Chceme stále víc a víc, svět je stále rychlejší.

Vzhledem k e-mailům, které nám vyskakují přímo na chytrých telefonech, nebo školním úkolům, které si vyměňujeme přes WhatsApp, je téměř nemožné vypnout.

Co dělat když se nudím – jak začít?

Abyste se vyhnuli spirále nudy, můžete si vytvořit seznam všech věcí a činností, které vás zajímají a baví. Pokud budete mít v určitém okamžiku čas a začnete se nudit, máte k dispozici celý seznam věcí, které můžete udělat a které můžete stihnout. Tímto způsobem nedáte hned na začátku šanci nudě!

⭐ Co dělat když se nudím a nic nepomůže?

… a nechte se chvíli nudit! Než se nadějete, vrátíte se zpět do každodenního stresujícího života. Užívejte si klidu a pohody a dopřejte si tento čas, místo abyste stále hledali, co dělat! A náš tip v době corona krize:

Neztrácejte čas přílišným množstvím novinek. Všechny tyto informace mohou vést k vnitřnímu zmatku, který je obzvláště kontraproduktivní v kontextu nudy. Raději se zaměřte na sociální sítě, jako je Facebook a spol., a udržujte tam své sociální kontakty. Nebo se podívejte na internet, jestli nenajdete nějaké soutěže – to také zvyšuje pocit štěstí!

Bonus: nový lék na nudu Pop It.

4.9/5 - (39 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a