Cysta na ledvině – příznaky, diagnostika a léčba

Jak vypadá cysta na ledvině
Co se v článku dozvíte? 🔍

⭐ Co je cysta na ledvině?

Ledvinová cysta je tekutinou vyplněná dutina v ledvině nebo na ledvině. Jedna ledvinová cysta obvykle nezpůsobuje žádné potíže a je neškodná. Pokud se však v ledvině objeví několik cyst, mohou způsobovat nepříjemnou bolest a vyžadovat léčbu. V tomto případě hovoříme o cystické ledvině (polycystické onemocnění ledvin).

U lidí mladších 50 let se ledvinové cysty vyskytují velmi vzácně. Četnost výskytu ledvinových cyst se zvyšuje s věkem.

Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o cystách ledvin.

Typy ledvinových cyst

Medicína rozlišuje čtyři různé typy ledvinových cyst (podle Bosniaka):

 • Typ 1 a 2: nezhoubné, téměř nikdy nezpůsobují problémy a nemají žádné nebo jen velmi tenké stěny. Ve vzácných případech se taková ledvinová cysta velmi zvětší a musí být léčena.
 • Typ 3: Ledvina má nepravidelnou nebo zesílenou stěnu. Vzhledem k tomu, že se může vyvinout ve zhoubnou cystu, měl by být v každém případě proveden chirurgický zákrok.
 • Typ 4: Zhoubné onemocnění (rakovina ledvin).

Znaky cystického onemocnění ledvin

Onemocnění ledvinVelikost ledvinCysty
Autosomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin (ADPKD)zvětšenékdekoli v ledvině,
proměnlivá velikost (několik milimetrů až 10 cm)
Autosomálně recesivní polycystické onemocnění ledvin (ARPKD)značně rozšířenákdekoli v ledvině,
proměnlivá velikost (několik milimetrů až 10 cm)
Medulární houbovitá ledvinanormální nebo mírně zvětšenév ledvinové dřeni,
o velikosti několika milimetrů
Nefronoftízamalápokud jsou přítomny ve dřeni ledvin, proměnlivá velikost (několik milimetrů až 2 cm)
Autosomálně dominantní tubulointersticiální onemocnění ledvin (ADTKD)normální nebo sníženýpřítomny pouze příležitostně
Onemocnění ledvin a typy cyst

Lékař obvykle nahmatá zvětšené ledviny. Na ultrazvukových snímcích vidí tvar a umístění cyst. Někdy také nařídí počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci, aby mohl přesněji vidět stav ledvin a tvar cyst.

Kromě toho může z pacientovy moči zjistit, jak dobře ledviny ještě fungují nebo v jakém stadiu renální insuficience se již nacházejí. Důležitou roli hraje mimo jiné rychlost glomerulární filtrace (GFR) ledvin.

⭐ Příčiny vzniku ledvinových cyst

Nejsou známy žádné specifické příčiny náhodného vzniku jednotlivých ledvinových cyst.

Cystické ledviny jsou obvykle dědičné a dědí se autozomálně dominantním způsobem. Existuje 50% pravděpodobnost, že rodič s touto nemocí předá vadný gen. Pokud se tak stane, trpí touto nemocí i dítě. Nezáleží na tom, zda dítě získalo zdravý gen i od druhého rodiče.

Ledvinové cysty mohou vznikat také v důsledku dlouholeté dialýzy.

Cysta na ledvině
Porovnání zdravé ledviny a ledviny s cystami

Cysta na ledvině – frekvence výskytu

Žádná jiná malformace ledvin není častější než jednoduchá ledvinová cysta a její četnost se zvyšuje s věkem:

Zatímco u dětí se cysty ledvin pomocí zobrazovacích metod objevují jen zřídka, u čtyřicátníků je jimi postižen přibližně každý pátý a u šedesátníků každý třetí člověk.

Ani cystické ledviny nejsou vzácné: jejich nejdůležitější forma, autozomálně dominantní polycystická choroba ledvin, je jednou z nejčastějších dědičných chorob s roční incidencí 1:400 až 1:1000.

Naopak vzácnější autozomálně recesivní polycystické onemocnění ledvin se vyskytuje pouze u 1 ze 40 000 osob ročně. Asi 10 % lidí s úplným selháním ledvin, kteří potřebují dialýzu, má polycystické ledviny.

⭐ Příznaky ledvinové cysty

Jedna ledvinová cysta často zůstává po celý život nepovšimnuta, protože nevyvolává žádné příznaky. Pokud je cysta velmi velká, může způsobovat bolest v oblasti ledvin nebo břicha. Velké cysty navíc často způsobují příznaky, jako jsou bolesti zad, krev v moči nebo vysoký krevní tlak.

Pro cysty na ledvině jsou typické následující příznaky:

 • Bolest ledvin
 • Vysoký krevní tlak
 • Krev v moči
 • Časté infekce močových cest
 • Střevní divertikly (výčnělky)
 • Cysty v jiných orgánech (např. játra, slezina)
 • Aneuryzmata (rozšíření cév)
 • Vady srdeční chlopně (vzácné)

Čím jsou ledvinové cysty větší, tím jsou příznaky výraznější a viditelnější.

Diagnostika – cysta na ledvině

Jednotlivé ledvinové cysty bez příznaků jsou obvykle objeveny pouze náhodně. Lékař může určit velikost a typ cysty pomocí zobrazovacích technik. Patří mezi ně:

 • Ultrazvuk (sonografie)
 • Počítačová tomografie (CT)
 • Rentgenová vyšetření
Ultrazvuk ledvinových cyst
Lékař může k diagnostice ledvinových cyst použít ultrazvuk

U cysty ledviny typu 3 nebo 4 se k vyloučení zhoubného nádoru používá počítačová tomografie s kontrastní látkou. Informace o tom, zda se jedná o nádor ledviny, poskytne také endoskopie ledvin (renoskopie). Pomocnými metodami jsou také krevní testy a testy moči, které mohou poukázat na možné infekce močových cest a zhoršenou funkci ledvin.

⭐ Léčba ledvinových cyst

Léčba ledvinové cysty závisí na tom, jak je cysta velká a jaké způsobuje příznaky. Samostané neškodné ledvinové cysty obvykle nevyžadují léčbu.

Kauzální léčba ledvinových cyst zatím není možná. Léčba je proto zaměřena na zmírnění příznaků:

 • Léky na snížení krevního tlaku při vysokém krevním tlaku: Vzhledem k tomu, že vysoký krevní tlak představuje další zátěž pro ledviny, je velmi důležité pravidelně kontrolovat tlak ledvinových cyst.
 • Zdravý životní styl – pacienti by měli například přestat kouřit, vyhýbat se nadváze a snažit se jíst stravu s nízkým obsahem soli.
 • Antibiotika pro infekce močových cest

Pokud je jedna cysta tak velká, že vytlačuje ledvinovou tkáň, je možné její chirurgické odstranění nebo punkce.

Při punkci lékař odsává tekutinu z cysty pomocí tenké duté jehly. Poté vyprázdněnou cystu slepí pomocí chemické látky. Tato minimálně invazivní metoda má tu výhodu, že není nutné provádět žádné řezy. Nevýhoda je, že ledvinové cysty se často vracejí.

Další minimálně invazivní metoda odstranění ledvinových cyst spočívá v odstranění stěny cysty přes řezy o velikosti pouze několika milimetrů. Aby se zabránilo návratu cyst, zbývající okraje cysty se sklerotizují elektrickým proudem.

Pokud ledvinové cysty zhoršují funkci ledvin nebo způsobují jejich selhání, je nutné provést vyčištění krve pomocí dialýzy. Z dlouhodobého hlediska je v tomto případě nutná transplantace ledviny.

⭐ Operace – cysta na ledvině

Minimálně invazivní odstranění cysty ledviny

Nejspolehlivější metodou je odstranění cyst technikou klíčové dírky (laparoskopie ledviny) přes tři kožní řezy o délce několika milimetrů. Při tomto zákroku se cysta zobrazí pomocí laparoskopického zařízení a odstraní se její stěna. Okraje se poté sklerotizují elektrickým proudem, aby se zastavilo krvácení a zabránilo se opakovanému výskytu cysty na stejném místě.

Laparoskopie ledviny
Laparoskopie ledviny – nejspolehlivější metoda odstranění cyst

Punkce ledvinové cysty a skleroterapie

Pokud laparoskopická operace není možná nebo není žádoucí, existuje možnost minimálně invazivního propíchnutí cysty zvenčí přes kůži. Odsátí tekutiny a slepení vyprázdněné cysty chemickou látkou (skleroterapie). Nevýhodou této metody je vysoký počet recidivujících cyst.

⭐ Homeopatie cyst na ledvině

Pokud se cysty ledvin neřeší včas, mohou vést k selhání ledvin, a tedy i k úmrtí. S pomocí homeopatie lze naštěstí tyto cysty léčit se zanedbatelnými vedlejšími účinky.

Homeopatika na ledvinové cysty

 • Apis mellifica tento homeopatický lék se často předepisuje u akutních forem ledvinových cyst. V těchto případech pacient obvykle trpí otoky obličeje, rukou a nohou, bolestmi hlavy a zad. Mohou také pociťovat tupou bolest v ledvinách a mít řídkou moč. Vyšetření moči obvykle odhalí vysoké množství bílkovin spolu s krevními tělísky. Pacient si také může stěžovat na pocit dušení.
 • Arsenicum – arsenicum je běžným lékem na ledvinové cysty. Je účinný zejména v případech, kdy cysty způsobují voskovitý vzhled, bledost, nadměrnou žízeň, průjem a vodnatelnost. Pacienti, kterým arsenicum prospívá, mají obvykle tmavou moč s vysokým množstvím bílkovin. Mohou si také stěžovat na záchvaty dušnosti, které se zhoršují vleže a zmírňují vykašláváním hlenu.
 • Fosfor – mezi charakteristické příznaky ledvinových cyst, které lze léčit fosforem, patří únava a bolesti svalů po celém těle, zvýšená ospalost a velmi studené ruce a nohy. Na rozdíl od jiných onemocnění se v tomto případě pacient obvykle cítí nejvíce unavený po probuzení. Může si také stěžovat na vnitřní tělesné horko, aniž by měl potřebu pít vodu. Zapomnětlivost, závratě a bolesti hlavy jsou dalšími příznaky, které lze řešit fosforem. Může se mu také špatně ležet na boku a stěžovat si na nevolnost a zvracení.
 • Digitalis – tímto homeopatickým lékem lze léčit ledvinové cysty, které jsou doprovázeny kardiovaskulárními příznaky, jako je slabý puls. Lze jej také žalovat na tmavou a řídkou moč, revmatické bolesti, slabý krevní oběh a žaludeční slabost.
 • Mezi další homeopatické léky na ledvinové cysty patří belladonna, plumbum, glonoin, apocynum a cantharis.

Poraďte se s lékařem homeopatem

Homeopatie na cysty na ledvině
Homeopatie na cysty na ledvině

Homoeopatie se zabývá tělem jako celkem, a ne pouze jeho symptomy, a proto je považována za holistickou formu léčby. Mnozí ji také upřednostňují, protože má zanedbatelné vedlejší účinky. To by však nemělo znamenat, že homeopatie je bezpečná pro samoléčbu.

U homeopatie platí, že co funguje u jednoho člověka, nemusí fungovat u jiného. Proto pokud začnete pociťovat bolest ledvin nebo některý z dalších příznaků spojených s tímto onemocněním, musíte se poradit s lékařem homeopatem, abyste dostali správný lék.

Zdroj: leading-medicine-guide.de, lybrate.com

4.5/5 - (20 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a