Krev v moči – příčiny, vyšetření, léčba

Krev v moči
Co se v článku dozvíte? 🔍

Každý, kdo zjistí krev v moči (hematurie), by měl navštívit lékaře. Může za tím být například onemocnění močových cest, ledvin nebo dokonce nádor – například rakovina močového měchýře.

Někdy je však příčina zcela neškodná: některé potraviny (např. červená řepa) mohou způsobit, že se moč jeví načervenalá a simuluje tak krvavou moč. Pokud však máte podezření na krev v moči, měli byste se pro jistotu vždy poradit s lékařem. Zjistěte více o příznaku „krev v moči“: příčiny, vyšetření, léčba.

Stručný přehled

  • Co je krev v moči? Příměs krve (přesněji: červených krvinek) v moči. Pokud jsou v moči viditelné stopy krve (načervenalé zbarvení moči), jedná se o tzv. makrohematurii. Pokud v moči nejsou viditelné stopy krve, jedná se o mikrohematurii.
  • Příčiny: např. zánět močového měchýře, zánět močové trubice, močové kameny, zánět ledvin, infarkt ledvin, poranění ledvin, močového měchýře nebo močových cest, nádory (např. rakovina močového měchýře, rakovina ledvin, rakovina prostaty), zánět prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty, schistosomóza, tuberkulóza v oblasti ledvin, systémový lupus erythematodes, některé léky.
  • Kdy navštívit lékaře? Vždy, protože za příznakem mohou být závažná onemocnění.
  • Vyšetření: fyzikální vyšetření, vyšetření krve a moči, zobrazovací metody.

⭐ Krev v moči – příčiny

Za normálních okolností se krev v moči nevyskytuje. Pokud ano, svědčí to o onemocnění nebo poranění urogenitálního systému (systém močových a pohlavních orgánů).

Jestliže je krev v moči viditelná pouhým okem (načervenalá barva moči), jedná se o tzv. makrohematurii. Pokud je však množství krve v moči tak malé, že jej lze zjistit pouze pomocí testovacích proužků nebo jiných vyšetřovacích metod, jedná se o tzv. mikrohematurie.

Nejčastější příčiny krve v moči

Příčiny krve v moči
Nejčastější příčina krve v moči je v oblasti ledvin

Ve většině případů se příčiny krve v moči nacházejí v oblasti močových cest nebo ledvin:

  • Infekce močových cest: Častou příčinou krve v moči jsou infekce močových cest, jako je cystitida a uretritida. Kromě toho si pacienti často stěžují na pocit pálení při močení.
  • Močové kameny: Zejména větší kameny v močovém měchýři, močové trubici a močovodu mohou dráždit a poškozovat sliznici močových cest, a tím vyvolat hematurii. To může být doprovázeno kolikovitou bolestí v podbřišku. V závislosti na umístění kamene se může objevit například bolest zad nebo boků.
  • Zánět ledvin: Patří mezi ně zánět ledvinných tělísek (glomerulonefritida), intersticiální nefritida a zánět ledvinné pánvičky (pyelonefritida). Všechny tři mohou mimo jiné způsobit krev v moči.
  • Ledvinové cysty: Cysty jsou dutiny vyplněné tekutinou, které se mohou tvořit v různých orgánech včetně ledvin. Někdy se vyskytují pouze po jednom a obvykle nezpůsobují žádné příznaky. V ledvinách se však může vyskytovat i mnoho cyst. Taková cystická ledvina je genetické onemocnění, které může mimo jiné způsobovat hematurii.
  • Infarkt ledviny: Krevní sraženina ucpe tepnu v ledvině (infarkt ledviny). Postižený pociťuje náhlou bolest v boku. Pokud je velká část ledvinové tkáně odříznuta od přívodu kyslíku v důsledku ucpání, může se objevit bolest břicha, nevolnost a zvracení. Po několika dnech se v moči objeví krev, která je známkou akutního selhání ledvin.
  • Trombóza ledvinných žil: Podobně jako u infarktu ledviny se jedná o případ, kdy krevní sraženina zablokuje ledvinovou cévu, ale spíše žílu než tepnu. Typickými příznaky jsou akutní bolest v boku a krev v moči.
  • Bilharzióza močového měchýře: Tropické onemocnění bilharzióza (schistosomóza) je způsobeno infekcí párem motolic. Existuje několik druhů těchto parazitů, kteří mohou způsobovat schistosomózu. Některé z nich kladou vajíčka nejraději do žil močového měchýře. Příznakem této bilharziózy močového měchýře je krev v moči. Postupně se může objevit časté močení a močová inkontinence.

Další příčiny krve v moči

  • Další infekce: Krev v moči může být také příčinou některých dalších parazitárních a bakteriálních infekcí. Patří mezi ně urogenitální tuberkulóza – tuberkulózní onemocnění, které se projevuje v močových cestách a pohlavních orgánech a je způsobeno tuberkulózními bacily.
  • Nádory: Někdy je krev v moči způsobena zhoubným nádorem močových cest. Může se jednat o rakovinu močového měchýře, močové trubice, močovodu nebo ledvin (např. karcinom ledvin).
  • Další onemocnění močových cest a ledvin: Někdy divertikly nebo polypy močového měchýře nebo močové trubice způsobují hematurii. Divertikly jsou vyklenutí stěny, zatímco polypy jsou obvykle nezhoubné výrůstky sliznice. Dalšími možnými příčinami jsou například zúžení vývodu močového měchýře nebo močové trubice a poškození ledvin v souvislosti s vysokým krevním tlakem nebo diabetem (diabetická nefropatie).
  • Zranění: Močové cesty, močový měchýř nebo ledviny mohou být poraněny při dopravní nehodě, bodnutí, pádu nebo úderu. Krev se pak často mísí s močí.

Krev v moči má i jiné příčiny

Kromě toho může mít krev v moči i jiné příčiny. Patří mezi ně například:

  • Onemocnění prostaty: Pokud má muž v moči krev, může to znamenat problém s prostatou, například prostatitidu nebo benigní hyperplazii prostaty. Krvácející křečové žíly prostaty (prostatické varixy) a rakovina prostaty se také mohou projevit jako krev v moči.
  • Systémový lupus erythematodes: Toto autoimunitní onemocnění může postihnout různé orgány včetně ledvin. V důsledku toho dochází k jejich zánětu (lupusová nefritida), který může být doprovázen hematurií.
  • Wegenerova granulomatóza: Toto onemocnění, známé také jako Wegenerova choroba, je spojeno s chronickým zánětem cév. Kromě toho se v oblasti zánětlivých procesů tvoří malé kožní uzlíky (granulomy). Pokud jsou postiženy cévy ledvin, dochází k viditelným stopám krve v moči (makrohematurie).
  • Léky: Vedlejším účinkem některých léků může být také krev v moči. To platí například pro některá antibiotika (např. peniciliny), léky proti rakovině (cytostatika) a léky na ředění krve (např. kyselina acetylsalicylová, fenprokumon).

Mimochodem, o glomerulární hematurii hovoří lékaři tehdy, když příčina leží v oblasti ledvinných tělísek (glomerulů), například při glomerulonefritidě. Glomeruly jsou první filtrační stanicí při produkci moči: Zde se z krve vytlačuje primární moč.

Pokud se naopak červené krvinky dostanou do moči až v dalších fázích močových cest (například v důsledku kamenů v močovém měchýři nebo zánětu močovodu), jedná se o tzv. postglomerulární hematurii.

Krev v moči u mužů

Zatímco u žen není krev v moči naprosto nic neobvyklého, přinejmenším během menstruace, u mužů vyvolá načervenalé zbarvení moči nejprve oprávněně šok.

Krev v moči u mužů
Krev v moči u mužů nejčastěji způsobuje nezhoubné zvětšení prostaty

Návštěvu praktického lékaře nebo urologa byste opravdu neměli příliš dlouho odkládat – zejména proto, že krev v moči u mužů může mít stále některé příčiny specifické pro dané pohlaví. Nejčastěji se jedná o prostatitidu nebo nezhoubné zvětšení prostaty. Naopak u rakoviny prostaty krev v moči alespoň nepatří mezi hlavní příznaky.

Krev v moči u dětí

Vše podstatné se dozvíte v našem článku krev v moči u dětí.

⭐ Červeně zbarvená moč – ne vždy to je hematurie

Domnělá krev v moči se může ukázat i jako něco jiného než zvýšená hladina červených krvinek (erytrocytů). Někdy je zvýšené vylučování hemoglobinu (červeného krevního barviva v erytrocytech) příčinou toho, že moč získává červenohnědou barvu.

Lékaři ji označují jako hemoglobinurii. Může se objevit například po krevní transfuzi nebo velké fyzické námaze (například při dlouhé chůzi) nebo v souvislosti s otravou či alergickou reakcí. Mezi další možné příčiny patří některé infekce (např. malárie) a dědičné choroby.

Zbarvení moči
Červenohnědé zbarvení může být způsobeno vylučováním bílkoviny močí

Červenohnědé zbarvení moči může být také způsobeno stavem zvaným myoglobinurie. Jedná se o zvýšené vylučování bílkoviny myoglobinu močí.

Myoglobin je červené svalové barvivo, které se nachází v buňkách kosterního a srdečního svalu. Když tyto buňky v důsledku poranění nebo nemoci (například při srdečním infarktu) ve velkém množství hynou, uvolňuje se do krve velké množství myoglobinu (myoglobinémie), který se následně vylučuje močí.

Zcela neškodné a dočasné červené zabarvení moči může být způsobeno konzumací některých potravin (např. červené řepy).

Některé léky mohou navíc změnit barvu moči tak, že vzniká podezření na příměs krve. To platí například pro antibiotikum rifampicin.

Pokud žena během menstruace zpozoruje v moči krev, může se jednat o menstruační krev.

⭐ Krev v moči – kdy musíte navštívit lékaře?

Jedno je jisté: pokud si všimnete krve v moči, měli byste vždy navštívit lékaře. Bez ohledu na to, zda jsou přítomny další příznaky, jako je bolest, či nikoli. Je důležité objasnit příčinu a podle toho ji léčit. To je důležité zejména v případě, že krev v moči způsobuje závažné onemocnění, například rakovina močového měchýře.

Otázky lékaře na pacienta

Na začátku je podrobný rozhovor mezi lékařem a pacientem, při kterém je odebrána anamnéza. Lékař se například ptá:

  • Kdy jste si všimla krve v moči? Měli jste ji už dříve?
  • Máte nějaké další potíže (bolest, horečka, časté močení atd.)?
  • Máte nějaké známé předchozí onemocnění (např. lupus erythematodes)?
  • Měl/a jste v poslední době nehodu nebo jste byl/a jinak zraněn/a (např. při rvačce)?
  • Užíváte v současné době nějaké léky? Pokud ano, které?

Tyto informace pomohou lékaři zúžit možnou příčinu krve v moči.

Fyzikální vyšetření

Po anamnestickém rozhovoru následuje fyzikální vyšetření. Lékař mimo jiné změří pacientovi krevní tlak a tělesnou teplotu. Rovněž prohmatá a poklepe břicho a boky. Pokud si pacient stěžuje například na bolest v bocích, může to být způsobeno onemocněním ledvin.

Testy krve a moči

Lékař může na místě provést rychlý test moči pacienta. Při tomto testu zjišťuje, zda se červené krvinky skutečně vylučují ve zvýšeném množství močí. Pro další analýzu odešle vzorek moči a krve pacienta do laboratoře. Analýza může například prokázat, že příčinou krve v moči je onemocnění močových cest, ledvin nebo infekce.

Zobrazovací postupy

Ledviny, močový měchýř a prostatu lze dobře vyšetřit pomocí ultrazvuku. Lékař může posoudit ledvinovou pánvičku a močovod pomocí rentgenových snímků. K vyloučení nádorů nad močovým měchýřem může být užitečná počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI). Pro vyšetření močového měchýře a močové trubice se používá uretrocystoskopie.

Vzorky tkání

Pokud existuje podezření na nádor nebo jiné onemocnění, které by lékař chtěl podrobněji zjistit, může odebrat vzorky tkáně (biopsie).

⭐ Krev v moči – léčba

Po zjištění příčiny krve v moči je možné se zaměřit na její léčbu. Několik příkladů:

  • V případě bakteriální infekce močových cest lékař předepíše antibiotika. Totéž platí pro zánět ledvinové pánvičky.
  • V případě zánětu ledvinných tělísek (glomerulonefritidy) se obvykle používají léky, které potlačují imunitní systém (např. glukokortikoidy nebo cyklosporin). Tato imunosupresiva pomáhají také v případě, že krev v moči způsobuje autoimunitní onemocnění (např. lupus erythematodes).
  • Močové kameny (kameny v ledvinách, močovém měchýři, močovodu a močové trubici) lze někdy rozpustit pomocí léků. V jiných případech se odstraňují během operace (např. cystoskopie). Větší kameny se často rozbíjejí laserem nebo rázovou vlnou, než jsou vyjmuty nebo odejdou přirozenou cestou (s močí).
  • V případě bilharziózy močového měchýře, kterou způsobují červi, podává lékař lék proti červům (anthelmintikum).
  • Divertikly a polypy v močovém měchýři nebo močové trubici se odstraňují chirurgicky.
  • V případě zhoubného nádoru lze v závislosti na jeho typu a stadiu zvážit různé léčebné metody, především chirurgický zákrok, chemoterapii a radioterapii.
  • Pokud krev v moči způsobují některé léky, je třeba je pokud možno vysadit nebo nahradit alternativními, které jsou k ledvinám šetrnější.

⭐ Jak se zbavit krve v moči – babské rady

Jakmile zjistíte krev v moči, je nejlepší, co můžete v první chvíli udělat, navštívit lékaře. Po určení příčiny hematurie může pacient v případě potřeby podpořit léčbu. Pokud máte například zánět ledvin, je vhodné se šetřit a jíst nízkobílkovinnou stravu. Poraďte se se svým lékařem, jak můžete podpořit léčbu krve v moči.

Kromě toho může každý udělat něco pro prevenci různých příčin hematurie. Například vysokému krevnímu tlaku a cukrovce lze předcházet správnou stravou, zdravou tělesnou hmotností a pravidelným pohybem. Obojí podporuje onemocnění ledvin, a tím i výskyt krve v moči.

Doporučuje se také vyhýbat se nikotinu: kouření mimo jiné podporuje vznik rakoviny močových cest a také oslabuje imunitní systém, což může vést například k častějším infekcím močových cest.

Obecně byste měli pít dostatek (nealkoholických) tekutin – odborníci doporučují alespoň 1,5 až 2 litry denně. To pomáhá udržovat ledviny a močové cesty zdravé, a tím předcházet vzniku krve v moči (a horším stavům).

Zdroj: netdoktor.de, grossesblutbild.de

4.5/5 - (10 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a