Třes rukou – příčiny, projevy a léčba

Třes rukou
Co se v článku dozvíte? 🔍

Třes rukou může vážně omezit nezávislost. Příčiny třesu rukou jsou velmi rozmanité a měl by je objasnit lékař.

V závislosti na typu třesu lze provést léčbu. Pokud vy nebo váš příbuzný trpíte třesem rukou, informujeme vás o nejdůležitějších příčinách a možnostech léčby.

👋 Kdy mluvíme o třesoucích se rukou?

Každý zná třes rukou. Když jste vzrušení nebo jste vypili příliš mnoho kávy, někdy se vám začnou třást ruce. V tomto případě není třes ještě nemocí a přestane sám od sebe.

Pokud však třes rukou nepřestane sám od sebe a nelze najít žádnou přímou příčinu, jako je například vzrušení, chlad nebo káva, měli byste navštívit lékaře.

Lékaři tomu říkají třes. Je příznakem různých onemocnění, nikoliv samostatnou nemocí.

👋 Jaké typy třesoucích se rukou se rozlišují?

Lékaři při diagnostice nejprve rozlišují mezi třesem rukou v klidu a v akci:

1. Třes rukou v klidu

Jak název napovídá, při klidovém třesu se ruce třesou pouze v uvolněné poloze. Pokud například sedíte v klidu s rukama v klíně a ruce se vám třesou, trpíte klidovým třesem. U většiny lidí se klidový třes zhoršuje v důsledku psychického stresu.

2. Třes rukou v akci

Na rozdíl od klidového třesu se akční třes objevuje, když jsou ruce zaneprázdněné.

Třes při držení: Třes při držení popisuje chvění prstů nebo rukou v klidové poloze, ale při napjatých svalech. Třes při držení se objevuje například tehdy, když natáhnete ruce dopředu a něco držíte nebo přidržujete.
Záměrný třes: Záměrný třes nebo cílový třes se objevuje při záměrných pohybech. Zvyšuje se, čím více se ruce přibližují k cílovému objektu. Jak a kdy se projevuje třes rukou?

Třes rukou se vyskytuje v různých situacích v závislosti na příčině. Chvět se může buď celá ruka, nebo jen jednotlivé prsty. Někdy se například třese pouze palec nebo palec a ukazováček, protože jsou oba ohýbány stejným nervem. Obě ruce nejsou vždy postiženy stejně. Ruka, která se třese na jedné straně, je pro lékaře také důležitým vodítkem pro určení příčiny.

Třes rukou – neurolog
Třesou se vám ruce? Poraďte se s vaším lékařem

Pokud se vám třesou ruce a vy nebo vaši příbuzní si toho všimnete, měli byste se poradit s lékařem. Řekněte mu, v jakých situacích a kde přesně se třes objevuje. Tímto způsobem lze určit příčiny třesu rukou.

První osobou, se kterou se můžete poradit, je obvykle váš obvodní lékař, který již může stanovit správnou diagnózu a zahájit léčbu. V případě potřeby vás může odeslat k neurologovi. Pokud se již léčíte na neurologii, můžete o třesu rukou informovat přímo svého neurologa.

👋 Co způsobuje třes rukou?

S nejdůležitějším typem třesu rukou se pravděpodobně setkal každý:

1. Zvýšený fyziologický třes

Takzvaný zvýšený fyziologický třes může postihnout lidi všech věkových kategorií. Obvykle se projevuje jako držící třes. Tuto formu třesu způsobuje tělo samo nebo vnější vlivy.

Po odstranění spouštěčů třes rukou obvykle opět ustane, a není tedy samostatnou nemocí. Zvýšený fyziologický třes může mít mnoho příčin:

  • Normální reakce těla na chlad
  • Pokles krevního tlaku: Pokud rychle vstanete a máte poměrně nízký krevní tlak, můžete mít pocit závratě a mohou se vám třást ruce. V tomto případě je třes rukou známkou slabého krevního oběhu. Zde může pomoci pití velkého množství tekutin a jemná stimulace krevního oběhu.
  • Psychika: Rozrušení, nervozita nebo silný stres mohou vést k třesu rukou. Pomoci může mimo jiné důkladná příprava na schůzku, meditace nebo relaxační cvičení.
Třes rukou – nervozita
Nervozita a velký stres mohou vést k třesu rukou
  • Metabolismus: Třes rukou může být známkou nedostatku různých látek. Velmi často je spouštěčem krátkého třesu hypoglykémie, například během hladovění. Třes rukou mohou způsobit také poruchy rovnováhy vápníku nebo hořčíku a nedostatek vitaminu B12. Pokud máte podezření na nedostatek těchto živin, měl by vám ho před užíváním doplňků stravy objasnit lékař.
  • Léky/drogy: Třes může být způsoben kofeinem, nikotinem, abstinenčními příznaky (např. alkoholu) nebo jako vedlejší účinek některých léků (např. lithia nebo léků proti epilepsii) a drog.
  • Předchozí stavy: Jedná se především o hormonální poruchy, například hypertyreózu. Onemocnění, jejichž nejdůležitějším příznakem je třes, jsou samostatná třesová onemocnění a nepatří mezi zvýšený fyziologický třes.

2. Esenciální třes

Nejdůležitějším samostatným onemocněním je esenciální třes. Obvykle postihuje dospělé středního věku, ale může se objevit i před 40. rokem života. Postižení často uvádějí, že třes rukou měli i jejich rodiče a prarodiče. Proto lékaři předpokládají, že se jedná o dědičné onemocnění.

V případě esenciálního třesu je zpočátku patrný držící třes. Zpočátku často postihuje pouze dominantní ruku, ale brzy se objevuje na obou stranách a s postupujícím onemocněním se zvětšuje.

Zejména ve stresových situacích se postiženým osobám obzvláště silně třesou ruce. Mírná konzumace alkoholu naopak na krátkou dobu třes zlepšuje. Někdy je také přítomen klidový nebo záměrný třes. Vzácněji se esenciální třes nevyskytuje pouze na rukou. Hlava, hlas nebo nohy se mohou také třást.

Pokud trpíte narůstajícím třesem rukou a vaši rodiče jím byli také postiženi, můžete mít esenciální třes. Poraďte se se svým praktickým lékařem a popište mu příznaky. Esenciální třes nelze vyléčit, ale obvykle jej lze dobře léčit pomocí léků.

👋 Mezi další nemoci, které často doprovází třes rukou, patří:

  • Parkinsonova choroba: Charakteristickým znakem Parkinsonovy choroby je jednostranný třes rukou v klidu. Existují i další příznaky. Příbuzní si často všimnou třesu před postiženým.
  • Roztroušená skleróza (RS): U RS se často vyskytuje záměrný třes, který se obtížně léčí. Zejména pacienty s RS postihuje také vzácnější Holmesův třes, který může vážně zhoršit kvalitu života.
  • Svalová dystonie: Dystonie různých typů a příčin může zahrnovat nepravidelný třes rukou. Je to patrné například při psaní.
  • Další neurologická onemocnění: Nádorová onemocnění mozku a zejména mrtvice mohou kromě mnoha jiných příznaků způsobovat třes rukou.
Parkinsonova choroba a třes rukou
Třes rukou jen nejznámějším příznakem Parkinsonovy choroby

👋 Kteří lidé trpí třesem rukou?

Třes rukou se může objevit v každém věku. Celkově se týká spíše starších lidí. Není však normálním příznakem stáří, ale měl by jej objasnit lékař. Může se vyskytnout i u dětí a mladých dospělých. V každé věkové skupině jsou různé příčiny třesu rukou pravděpodobnější než jiné.

👋 Léčba třesu rukou – co pomáhá?

Léčba třesu rukou závisí na příčině.

V případě zvýšeného fyziologického třesu lze často dobře léčit spouštěč třesu. Psychologické příčiny se léčí kombinací psychoterapie, relaxačních cvičení a někdy i léků.

Domácí prostředky, jako je kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná, mohou někdy pomoci zklidnit psychicky vyvolaný třes rukou. Nejlépe je zeptat se lékaře nebo lékárníka se znalostí naturopatie.

Jiná onemocnění nebo metabolické poruchy, které jsou základem fyziologického třesu, se obvykle léčí medikamentózně. Zlepšením základního onemocnění se třes obvykle zmírní.

Esenciální třes se léčí beta-blokátory (např. propanololem) nebo antiepileptiky (např. gabapentinem). U těžkých forem se používají nové léčebné metody, jako je hluboká mozková stimulace.

Pokud je příčinou třesu onemocnění jako Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza, léčí se odpovídajícím způsobem. V tomto případě se třes rukou obvykle zlepší při správné terapii.

Pokud chcete kromě lékařské léčby užívat i domácí prostředky proti třesu rukou, je nejlepší se nejprve poradit s ošetřujícím lékařem. Zeptejte se ho, zda existují alternativní metody léčby třesu a které vám může doporučit.

Na třes rukou vám můžeme doporučit i antistresové hračky. Krásně stimulují jemnou motoriku.

Zdroj: pflegebox.de

4.8/5 - (11 hodnocení)
Sdílejte:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Tým Webiště
Tým Webiště

Pro všechny naše čtenáře článek připravil Tým Webiště.cz

Vybrané

Nejčtenější články

Platové tabulky

Platové tabulky

Pokud hledáte práci nebo jste zaměstnavatel, určitě se setkáváte s pojmem platové tabulky. V tomto článku se podíváme na to, co jsou platové tabulky a